BBC: Sesazení brazilské prezidentky Rousseffové; Nigérie „kriminálně“ zdražila ceny benzinu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že brazilský senát dočasně odvolal prezidentku Dilmu Rousseffovou. Hlavou státu se stane Michel Temer. BBC si dále všímá toho, nigerijská vláda ve středu oznámila kontroverzní zrušení dotace na benzín. Cena pohonných hmot tak stoupla o dvě třetiny. Nigerijská obchodní federace v souvislosti s tím oznámila, že se bude bránit proti „kriminálnímu“ zdražení benzínu.

Brazilský senát se dnes přiklonil k dočasnému sesazení prezidentky Dilmy Rousseffové. Své pozitivní stanovisko k tomu vyslovilo 55 senátorů. Proti odvolání se na druhé straně postavilo 22 členů dolní komory parlamentu. S tímto rozhodnutím se počítalo. Hlavou státu se stane viceprezident Michel Temer. Ten ještě dnes pravděpodobně odvolá ministry současné vlády a jmenuje nový kabinet.

 

Zahraniční firmy, které vlastní majetek ve Velké Británii, o něm budou muset zveřejnit informace. Británie tak podle tamní vlády bude bojovat proti praní špinavých peněz. Firmy budou mít nově povinnost být zaregistrovány v novém rejstříku, pokud se chtějí ucházet o státní zakázky. Tento krok přichází poté, co se britský premiér David Cameron snaží zvýšit úsilí v boji proti globální korupci. Světoví vůdci se nyní zúčastnili v Londýně summitu, jenž se má zasadit o její vymýcení.

 

Nigerijská obchodní federace oznámila, že se bude bránit „kriminálnímu“ nárůstu cen benzínu. Vláda ve středu oznámila, že ruší kontroverzní dotaci na benzín. Cena paliva poté stoupla až o dvě třetiny. Důvodem je nedostatek pohonných hmot a útoky islamistických radikálů na ropné plošiny. V roce 2012 byla vláda nucena odstoupit od plánovaného zvýšení cen. Donutily ji k tomu celonárodní protesty.

 

Japonský výrobce automobilů Nissan Motor odkoupí třetinový podíl svého rivala automobilky Mitsubishi Motors. Tato akvizice se pomůže Mitsubishi vypořádat s aktuálním skandálem týkajícím se falšování údajů ohledně spotřeby pohonných hmot. Hodnota transakce se vyšplhá na 2,2 miliardy dolarů. Nissan se díky této akvizici stane největším akcionářem automobilky Mitsubishi. Generální ředitel Nissanu Carlos Ghosn řekl, že průlomová transakce bude prospěná pro obě společnosti.

 

Dva kusy trosek z letadla nalezeny na plážích na Mauriciu a Jihoafrické republice téměř s jistotou patří ztracenému letu MH370 Malaysian Airlines. Uvedli to alespoň malajsijští a australští představitelé. Jde přitom o nejnovější vývoj události ohledně záhady letadla, které zmizelo v březnu roku 2014. Na palubě letadla směřujícího z Kuala Lumpur do Pekingu bylo na palubě 239 lidí. Předpokládá se, že se letadlo zřítilo do moře poté, co se vychýlilo z kurzu.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Sesazení brazilské prezidentky Rousseffové; Nigérie „kriminálně“ zdražila ceny benzinu Foto: ČTK/EFE/MARCELO SAYAO: Viceprezident Temer a již bývalá prezidentka Rousseffová

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.