BBC: SB chystá pomoc zemím sousedícím se Sýrií; Armáda USA bude v Afghánistánu déle

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Světová banka připravuje pomoc pro země sousedící se Sýrií, které přijímají uprchlíky. BBC se dále zmiňuje o americkém prezidentovi Baracku Obamovi, který oznámil prodloužení přítomnosti americké armády v Afghánistánu. 

Zástupci zemí Evropské unie na jednání v Bruselu schválili plán turecké pomoci při řešení uprchlické krize. Doufají, že se tak podaří usměrnit příliv lidí do Evropy. Do Evropské unie se po moři letos dostalo již téměř šest set tisíc uprchlíků. Mnoho z nich připlouvá přes Turecko do Řecka a míří dále na sever. Turecko si výměnou za pomoc se zvládáním uprchlické vlny stanovilo řadu požadavků. Evropská unie schválila dřívější odbourání vízové povinnosti pro cestování do Shengenského prostoru pro turecké občany. Schválila také otevření nových kapitol ve vyjednávání o přistoupení Turecka k EU. Turecko dále požaduje finanční pomoc, kterou podle vyjádření Angely Merkelové Evropská unie zvažuje.

 

Podle dostupných informací byl ve čtvrtek večer na hranicích mezi Tureckem a Bulharskem zastřelen uprchlík z Afghánistánu. Společně s velkou skupinou lidí se pokoušel vniknout na území Bulharska.

 

Světová banka připravuje pomoc pro země sousedící se Sýrií, které přijímají syrské uprchlíky. Situace nejvíce dopadla na Libanon a Jordánsko. Banka vyjednává o pomoci ze strany bohatých zemí a zemí z okolní oblasti.

 

Americký prezident Barack Obama oznámil prodloužení přítomnosti americké armády v Afghánistánu. Jedná se o obrat v původním plánu. Podle jeho slov v zemi zůstane pět a půl tisíce vojáků i v roce 2017, kdy Obamovi končí jeho prezidentský mandát. Původně se měla americká armáda stáhnout do konce příštího roku. Afghánské jednotky ale zatím nejsou dostatečně silné na to, aby dokázaly čelit rostoucí hrozbě ze strany Tálibánu.

 

Podle informací ze severovýchodu Nigérie zde došlo nejméně ke dvěma výbuchům při večerních modlitbách v mešitě. O život přišlo při nejmenším třicet lidí, mnoho dalších je zraněných.

 

Rada bezpečnosti Organizace spojených národů zasedne ke krizovému jednání kvůli rostoucímu napětí mezi Izraelem a Palestinou. Za poslední dva týdny tady bylo ubodáno sedm Izraelců a mnoho dalších zraněno. Nejméně třicet Palestinců bylo zabito. Ke střetům dochází v Jeruzalémě, na Západním břehu i podél hranice s pásmem Gaza. Poslední dobou se v zemi množí počet útoků nožem.

 

Australským celníkům se podařilo zadržet doposud největší zásilku pašovaného tabáku, jaká kdy byla v rámci jedné operace zachycena. Odhalili sedmdesát jedna tun tabáku rozdělených do tří zásilek. Ceny cigaret jsou v Austrálii jedny z nejvyšších na světě.

 

Podle nové studie tří tradičních národů trpí i lidé bez umělého osvětlení stejnou spánkovou deprivací jako naše společnost. Vědci zkoumali původní obyvatele Tanzanie, Namibie a Bolívie. Ačkoliv nemají umělé osvětlení, ukázalo se, že chodí spát až několik hodin po setmění. Také se zdá, že na jejich spánkové návyky má vliv roční období, v zimě spí déle. Vědci došli k závěru, že lidé jsou patrně naprogramováni k tomu, aby usínali několik hodin po setmění, spali průměrně šest a půl hodiny a budili se před svítáním. Podle jejich zkoumání moderní doba nesnížila délku spánku, jak se obecně tvrdí.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: SB chystá pomoc zemím sousedícím se Sýrií; Armáda USA bude v Afghánistánu déle Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.