BBC: Sarkozyho kritika na protiteroristická opatření; obnova vývoje jaderných zbraní v Británii

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy kritizoval vládu kvůli nedostatečné zajištění bezpečnosti ve spojitosti s atentátem ve městě Nice. BBC si dále všímá toho, že dolní sněmovna britského parlamentu rozhodne o tom, zda obnoví program vývoje jaderných zbraní. 

Turečtí představitelé uvedli, že suspendovali více než 8 tisíc policistů. Důvodem je podezření z jejich napojení na pučisty, kteří se neúspěšně pokusili o převrat. Okolo 6 tisíců dalších členů justice a armády včetně generálů bylo v souvislosti s převratem zatčeno. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přislíbil, že očistí státní orgány od viru, který způsobil vzpouru.

 

Vrah tří amerických policistů ve městě Baton Rouge v Lousianě zveřejnil před svým činem video, ve kterém si stěžuje na zacházení amerických policistů proti Afroameričanům. Ve svém videu pak vyzývá další lidi k boji proti policistům. Gavin Long na jednom ze svých videí uvádí, že není spojen s žádnou skupinou, ale je spojen se spravedlností. Incident, při kterém Long zastřelil tři policisty, se odehrál v neděli ráno místního času. Útok vyšetřuje policie a FBI. Násilí odsoudil prezident Barack Obama i kandidáti na prezidentský post Hillary Clintonová a Donald Trump. Počátkem července zastřelila policie v Baton Rouge za nejasných okolností černocha Altona Sterlinga, což vyvolalo v USA vlnu protestů.

 

Bývalý francouzský prezident Nicolas Sarkozy kritizoval v souvislosti s atentátem v Nice místní vládu za nedostatečné zajištění bezpečnosti. Sarkozy vyzval opozici k tomu, aby každého cizince s vazbami na organizaci Islámského státu (IS) vyhostila z Francie. Řidič dodávky připravil o život v rámci oslav Dne dobytí Bastily 84 lidí. Stalo se tak, když do davu lidí vjel dodávkou. Obyvatelé Nice a dalších francouzských měst uctili oběti atentátu minutou ticha. Osmdesát pět lidí zůstává v nemocnici. Osmnáct z nich je stále v kritickém stavu.

 

Dolní sněmovna britského parlamentu rozhodne o tom, zda obnoví britský program týkající se vývoje jaderných zbraní. Pokud se Velká Británie vzdá jejich vývoje, tak půjde o hrubou nezodpovědnost. V rámci svého prvního prohlášení v parlamentu to řekla premiérka Theresa Mayová. 

 

Ozbrojenci zastřelili ve městě Almata v Kazachstánu tři policisty. Jeden z ozbrojenců zastřelil civilistu před tím, než mu ukradl automobil. Policisté dopadli sedmadvacetiletého útočníka. Jeho spolupachatel je stále podle tamního ministerstva spravedlnosti na svobodě. Vláda zvýšila bezpečnostní opatření týkající se teroristické hrozby, ale neuvedla, kdo za útokem stál. Zemi bohatou pro ropná ložiska ropy nedávno zasáhly násilné činy a protesty kvůli navrhovaným pozemkovým reformám.

 

V Indii vyšli tamní obyvatelé do ulic poté, co místní studentku znásilnila pětice mužů. Ti samí muži ji přitom znásilnili již před třemi lety. Policie prozatím nikoho v souvislosti s případem nezatkla a to navzdory tomu, že ke znásilnění jednadvacetileté studentky došlo minulý týden ve městě Rohtak na severu Indie. Vážně zraněnou ženu našel kolemjdoucí ve křoví, vzal ji do nemocnice a tím jí pravděpodobně zachránil život.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Sarkozyho kritika na protiteroristická opatření; obnova vývoje jaderných zbraní v Británii Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.