BBC: Sarao se doznal k podílu na bleskovém propadu amerických akcií z roku 2010

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že britský obchodník s cennými papíry Navider Sarao se dozval k vině z toho, že se podílel na bleskovém propadu amerických akcií. Došlo k tomu v roce 2010, když přední index amerických akcií Dow Jones Industrial Averase se necelé půl hodiny propadl o více než tisíc bodů. Tržní hodnota akcií ztratila téměř bilion dolarů.

Britský obchodník s cennými papíry Navinder Sarao se před americkým soudem přiznal k vině z toho, že se podílel na bleskovém propadu amerických akcií v roce 2010. Sedmatřicetiletému Saraovi nyní hrozí až 30 let vězení. Přední index amerických akcií Dow Jones Industrial Average se tehdy během necelé půl hodiny propadl o více než tisíc bodů. Tržní hodnota akcií poté ztratila téměř bilion dolarů. Sarao měl manipulovat s akciovým trhem z domovu svých rodičů za pomocí speciálně upraveného počítačového programu. Díky němu dokázal generovat rozsáhlé prodejní příkazy, které zaručily drastický propad cen. 

Sarao si měl během pěti let přijít na více než 10 milionů liber. Navzdory velkému bohatství si ovšem nedopřával život v luxusu.

Obchodník čelil v USA obvinění z 22 trestných činů. Hrozilo mu přitom až 380 let vězení. Sarao souhlasil, že americké vládě zaplatí částku v hodnotě 12,8 milionů dolarů. Podle státního zástupce jde o částku, kterou muž získal v rámci svého nezákonného obchodování. 

_____________________________________________________________

BBC si dále informuje o tom, že:

Tisíce demonstrantů vyrazilo do ulic amerických měst, aby vyjádřilo svůj nesouhlas s nově zvoleným prezidentem Donaldem Trumpem. Mnozí demonstranti křičeli heslo „Není to náš prezident“. Lidé v kalifornském Oaklandu zapálili společně s odpadky a pneumatiky i Trumpovu figurínu. Poté rozbíjeli výlohy obchodů. Trump bude v pořadí 45. prezidentem Spojených států. Stalo se tak poté, co v prezidentských volbách překvapivě porazil demokratickou rivalku Hillary Clintonovou. 

 

Lidskoprávní organizace Amnesty International oznámila, že muži oblečení do iráckých policejních uniforem mučili a zabíjeli vesničany. Stalo se tak jižně od Mosulu. Důkazy poukazují na to, že policisté zastřelili až šest mužů, kteří byli podezřelí z napojení na radikální organizaci Islámského státu (IS). Policie tato obvinění popírá. Provládní síly zahájily operace na dobytí Mosulu minulý měsíc. Do prozatím tři týdny trvající operace jsou zapojeni irácké bezpečnostní síly, vojáci, policie, kurdští Pešmergové, sunnitskoarabští rebelové a šíitští milicionáři. 

 

Parlament jihoafrické republiky čeká hlasování o důvěře tamního prezidenta Jacoba Zumy. Stane se tak během rostoucího tlaku na jeho odstoupení. Protikorupční oddělení minulý týden vystupňovala obvinění proti hlavě státu. Vládnoucí Africký národní kongres (ANC) ovšem řekl, že hlasování o důvěře nemá žádnou šanci na úspěch. Letos již půjde o třetí takovéto hlasování. Zumy. Jihoafrická hlava státu čelí obvinění z napojení na podnikatelskou rodinu Guptů, která měla společně se Zumou nepřiměřeně ovládat politický vliv spojený se jmenování tamních ministrů. 

 

Lidé napříč celou Indií čekají ve frontách před bankami, aby si vyměnili bankovky o nominální hodnotě 500 a 1000 rupií. Stalo se tak den poté, co vláda kvůli protikorupčnímu opatření stáhla bankovky z trhu. Lidé si peníze mohou vyměnit od středeční půl noci. Indické ekonomice škodí černé peníze. Podnikatelé tak používali hotovost, aby se vyhnuli placení daní. Policisté v rámci razií často nalézají velké množství rupií v hodnotě milionů dolarů, které jsou uložené v přeplněných krabicích. Nové opatření má těmto nekalým praktikám zamezit. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Sarao se doznal k podílu na bleskovém propadu amerických akcií z roku 2010 Foto: ČTK/AP/Matt Dunham: Navider Sarao

reklama

Další články

 1. Penta prodala Florentinum čínské skupině CEFC

  Byznys ·

  Investiční skupina Penta dnes podepsala dohodu o prodeji svého administrativního komplexu Florentinum čínské skupině CEFC, která podala nejvyšší nabídku. Uvedla to v t…

 2. Trump míří do Bílého domu

  Společnost ·

  Američané si ve volbách zvolili za 45. prezidenta newyorského miliardáře Donalda Trumpa. Jeho vítězství uzavírá osmiletou éru demokratů v Bílém domě. Trump ovládl trad…

 3. EU rozšířila sankční seznam spojený s Krymem

  Společnost ·

  Země Evropské unie sestavily nový seznam lidí, které EU postihuje sankcemi kvůli porušování ukrajinské územní celistvosti. Bez bližších podrobností o tom v úterý infor…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.