BBC: Sanders slíbil, že zabrání zvolení Trumpa; britská nezaměstnanost je nejnižší za 10 let

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že demokratický kandidát na prezidenta USA Bernie Canders slíbil, že udělá vše pro to, aby se Donald Trump nestal prezidentem. Vítězství Hillary Clintonové v primárkách zatím neuznal. BBC si dále všímá toho, že míra nezaměstnanosti ve Spojeném království klesla na nejnižší úroveň od října 2005. 

Manželce atentátníka Omara Mateena, který zastřelil v americkém Orlandu 49 lidí, hrozí obvinění. O záměrech svého muže zaútočit na gay klub podle BBC totiž věděla. Federální velká porota ještě dnes rozhodne o tom, zdali Noor Salmanová bude obviněna ze spolupodílení se na nejhorším střeleckém masakru v novodobé americké historii. Šest lidí zůstává stále v kritickém stavu.

 

Zavražděná přítelkyně Oscara Pistoriuse Reeva Steenkampová podle její sestřenice „nemilovala“ jihoafrického olympijského atleta. Kim Martinová to řekla v rámci slyšení, které má přehodnotit původní obžalobu z vraždy Steenkampové. Pistoriusovi kvůli tomu hrozí 15 let vězení. Trest může být ovšem snížen v návaznosti na dobu, kterou Pistorius již trávil za mřížemi. Pomoci mu můžou i polehčující okolnosti.

 

Pravděpodobná demokratická kandidátka na amerického prezidenta Hillary Clintonová zvítězila v posledních primárních volbách ve Washingtonu DC. Poté se setkala s jejím poraženým protivníkem Berniem Sandersem. Demokraté diskutovali ohledně kampaně a sjednocení strany, které má odrazit „nebezpečnou hrozbu“ republikánského kandidáta Donalda Trumpa. Sanders slíbil, že učiní všechny možné kroky, které zabrání zvolení Trumpa prezidentem. Vítězství Clintonové v primárkách Sanders zatím neuznal. Bývalá první dáma získala ve Washingtonu DC téměř 80 procent hlasů.

 

Britský ministr financí George Osborne říká, že v případě brexitu bude muset seškrtat veřejné výdaje a zvýšit daně. Pokud Británie opustí Evropskou unii, tak bude zapotřebí vytvořit nouzový rozpočet. Škrty podle Osborna dosáhnout asi na 30 miliard liber. Skupina přiklánějící se v referendu pro opuštění EU Vote Leave označuje tato slova za „hysterická proroctví zkázy“. Britové rozhodnou v referendu o budoucnosti své země již 23. června.  

 

Míra nezaměstnanosti ve Velké Británii klesla na 5 procent. Podle oficiálních údajů jde přitom o nejnižší úroveň od října 2005. Celková nezaměstnanost klesla od února do dubna na 1,67 milionů lidí. Úřad pro národní statistiky (ONS) uvedl, že počet nově zaměstnaných lidí stoupl o 55 tisíc lidí. Výplaty nezahrnující bonusy stouply v Británii v porovnání s loňským rokem o 2,3 %.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Sanders slíbil, že zabrání zvolení Trumpa; britská nezaměstnanost je nejnižší za 10 let Foto: Joseph Sohm / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Reorganizace policie se odloží o měsíc

  Společnost ·

  Chystaná reorganizace policie se odloží ze začátku července na začátek srpna. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na úterním mimořádném jednání Bezpečnostní rady stát…

 2. Prolamování ledů: Erdogan napsal dopis Putinovi

  Společnost ·

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan napsal svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi dopis, ve kterém vyjadřuje naději na zlepšení vzájemných vztahů. Médiím to řek…

 3. Zdeněk Altner volá po rozpuštění ČSSD

  Společnost ·

  Bývalý advokát Zdeněk Altner podal kvůli sporu s ČSSD podnět k rozpuštění či pozastavení činnosti strany. Svůj dopis adresoval vládě, po níž požaduje, aby jeho případ …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.