BBC: Saúdská Arábie přerušila diplomatické vztahy s Íránem; Švédsko zavedlo hraniční kontroly

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Saúdská Arábie přerušila diplomatické styky s Íránem. Reagovala tak na demonstraci, jejíž účastníci zaútočili na areál saúdskoarabského velvyslanectví v Teheránu. BBC dále informuje o tom, že Švédsko zavedlo kontrolu cestujících přijíždějících z Dánska. Země tak chce omezit přiliv uprchlíků. 

Saúdská Arábie přerušila diplomatické styky s Íránem. Oznámil to saúdskoarabský ministr zahraničí Abdal Džubair. Důvodem je reakce Íránců na popravu 46 osob včetně vlivného šíitského duchovního Nimra al-Nimra, k níž Saúdská Arábie přistoupila o víkendu. Šíitští demonstranti v sobotu vnikli na velvyslanectví Saúdské Arábie v Teheránu, kde založili požár. Nimr působil mezi saúdskoarabskou šíitskou menšinou. Byl kritikem politiky Rijádu vůči šíitské menšině, ale nevyzýval k ozbrojenému odporu. Proti popravě protestovali i šíité v Bejrútu či Bahrajnu.

Švédsko zavedlo kontrolu cestujících přijíždějících z Dánska. Chce tak omezit počet uprchlíků mířících do země. Všichni, kteří do země přijíždějí vlakem, autobusem nebo trajektem a nemají potřebné dokumenty, nebudou podle švédských úřadů moci vstoupit do země. Švédsko v minulém roce přijalo přes 150 000 žadatelů o azyl, což ze něj činí jednu z hlavních migračních destinací v Evropské unii.

Zakladatel sociální sítě Facebook Mark Zuckerberg plánuje vývoj umělé inteligence, která by mu pomáhala v práci i doma. Zuckerberg to oznámil v příspěvku na Facebooku, podle něhož má být jeho nový pomocník podobný komorníkovi J.A.R.V.I.S. z filmu Iron Man. Zuckerbeg chce nejprve využít dosavadních technických možností a naučit Jarvise reagovat na svůj hlas. O svých úspěších se Zuckerberg v průběhu letoška podělí se svými fanoušky na Facebooku.

Guvernér mexického státu Morelos převzal kontrolu nad policejními stanicemi v 15 městech státu v souvislosti se sobotní  vraždou nově zvolené starostky města Temixco. Starostku Gisele Motaovou někdo zastřelil ani ne 24 hodin poté, co převzala svůj úřad. Starostka plánovala očistit město od organizovaného zločinu a drog. Právě stát Morelos, kde bují obchod s drogami, patří ke státům s nejvyšší mírou násilí. Mexické policejní síly na lokální úrovni jsou podle BBC často infiltrovány členy gangů.

V budově indického konzulátu v severoafghánském městě Mazár-e Šaríf byly v neděli slyšet výstřely a exploze. Podle úřadů se do budovy konzulátu pokusili dostat neznámí útočníci, což se jim nezdařilo. Útočníci jsou nyní zabarikádováni ve vedlejší budově a přilehlá oblast je obklíčena policií. Indická diplomatická zastoupení už v minulosti v Afghánistánu čelila útokům několikrát. V letech 2008 a 2009 byla napadená indická ambasáda v Kábulu. 

Severoindický stát Manipur zasáhlo zemětřesení o síle 6,7 stupně Richterovy škály. Otřesy země si v oblasti severozápadně od hlavního města Imphalu vyžádaly životy nejméně pěti lidí a 30 zraněných. Následkem zemětřesení se zřítila šestipatrová budova a byly poškozeny i další domy. Podle místních úřadů muselo být do nemocnice převezeno nejméně 50 lidí. Otřesy pocítili i obyvatelé měst v sousedním Bangladéši, někteří z nich v panice vybíhali do ulic.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Saúdská Arábie přerušila diplomatické vztahy s Íránem; Švédsko zavedlo hraniční kontroly Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.