BBC: S vítězstvím Trumpa přichází podle Hollanda do Evropy nejistota; zotavení asijských trhů

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že ze světa přicházejí rozpačité reakce na vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách. Francouzský prezident Francois Hollande například řekl, že pro Evropu začíná období nejistoty. BBC si dále všímá toho, že po Trumpově vítězství se rovněž zotavily asijské akciové trhy. Ty se bezprostředně po oznámení prudce propadly. 

Barack Obama by měl uvítat vítěze amerických prezidentských voleb Donalda Trumpa v Bílém domě. Oba budou jednat o tom, jak zajistit předání agendy. Trump se stane čtyřicátým pátým prezidentem. Od ledna budou mít republikáni prezidentský úřad a zároveň kontrolu nad oběma komorami parlamentu. Obama se snažil zabránit Trumpově vítězství. Nyní vyzval všechny Američany, aby výsledek úterních voleb přijali. Poražená Hillary Clintonová vyzvala ve svém povolebním vystoupení všechny voliče, aby respektovali výsledek demokratických voleb a dali Trumpovi šanci vést zemi. Donald Trump po štvavé předvolební kampani nyní prohlásil, že se bude snažit dosáhnout jednoty. V několika amerických městech se proti jeho zvolení demonstruje.
 
Ze světa přicházejí rozpačité reakce na vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Mexický prezident Enrique Pena Nieto uvedl, že jeho zvolení přinese svá rizika, ale zároveň příležitosti. Francouzský prezident Francois Hollande volbu komentoval tím, že pro Evropu začíná období nejistoty.
 
Po Trumpově vítězství se zotavily asijské akciové trhy, které se bezprostředně po oznámení výsledku prudce propadly. Trump v předvolební kampani uváděl, že pokud zvítězí, označí Čínu za měnového manipulátora a potrestá americké firmy, které přesouvají některé činnosti do levnější Asie. Je ale sporné, zda své výroky skutečně naplní. Ve středu posílily i hlavní evropské a americké trhy.
 
Podle organizace hájící lidská práva Amnesty International muži oblečení do uniforem irácké federální policie mučili a zabíjeli obyvatele vesnic poblíž Mosulu. Podle informací organizace bylo nejméně šest lidí zastřeleno po té, co byli ve vazbě vyslýcháni vůli vazbám na takzvaný Islámský stát. V říjnu zahájili vládní jednotky bojovou operaci ve snaze znovu získat kontrolu nad městem.
 
Američtí sociální pracovníci ukončili vyšetřování chování herce Brada Pitta k jeho synovi. Situaci hodnotili po té, co se objevily v září domněnky o tom, že syna uhodil. Podle jejich pozorování je situace v rodině uspokojivá. Den po incidentu podala herečka Angelina Jolie žádost o rozvod. FBI věc nadále šetří.

 

Soud v Kanadě osvobodil majitele obchodu s domácími zvířaty. V roce 2013 z prodejny utekl větracím otvorem had. V bytě nad obchodem uškrtil dva malé chlapce ve věku čtyři a šest let. Oba bratři přespávali u kamaráda.
 
 
Zdroj: BBC
BBC: S vítězstvím Trumpa přichází podle Hollanda do Evropy nejistota; zotavení asijských trhů Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Francouzský prezident Francois Hollande

reklama

Další články

 1. Penta prodala Florentinum čínské skupině CEFC

  Byznys ·

  Investiční skupina Penta dnes podepsala dohodu o prodeji svého administrativního komplexu Florentinum čínské skupině CEFC, která podala nejvyšší nabídku. Uvedla to v t…

 2. Trump míří do Bílého domu

  Společnost ·

  Američané si ve volbách zvolili za 45. prezidenta newyorského miliardáře Donalda Trumpa. Jeho vítězství uzavírá osmiletou éru demokratů v Bílém domě. Trump ovládl trad…

 3. EU rozšířila sankční seznam spojený s Krymem

  Společnost ·

  Země Evropské unie sestavily nový seznam lidí, které EU postihuje sankcemi kvůli porušování ukrajinské územní celistvosti. Bez bližších podrobností o tom v úterý infor…

 4. Deutsche Bank plánuje prodat svoji polskou banku

  Byznys ·

  Německá banka Deutsche Bank chce prodat aktivity v Polsku v čele se svou dceřinou firmou Deutsche Bank Polska. Informovala o tom agentura Reuters. Pro největší německo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.