BBC: Ruští sportovci se nemohou zúčastnit paralympiády; japonský císař si přeje odstoupit

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že ruští paralympici nesmí startovat na hrách v Riu de Janeiru. Rozhodl o tom Mezinárodní paralympijský výbor, který po ukončení prošetřování státem podporovaného dopingu v Rusku nyní potvrdil zákaz startu pro ruské sportovce. BBC si dále všímá, že japonský císař Akihito vystoupil ve výjimečném televizním projevu. V něm přiznal, že kvůli zhoršujícímu zdravotnímu stavu je výkon jeho povinností stále obtížnější. Naznačil přání odstoupit z funkce. Zároveň ale dodal, že ve funkci hodlá zůstat až do své smrti.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan by podpořil obnovu trestu smrti v Turecku, pokud by tuto změnu schválil parlament. Erdogan to řekl na demonstraci asi milionu příznivců v Istanbulu. Erdogan dodal, že stát vyčistí od všech příznivců duchovního Fethullaha Gulena, který žije v exilu. Právě Gullena viní turecká vláda z pokusu o nepodařený vojenský puč, ke kterému došlo v Turecku v červenci. Gullen svou účast na pokusu o státní převrat popírá. Turecká vláda nicméně zadržela nebo propustila ze státní správy tisíce Gullenových příznivců. Západ je vůči vládní reakci na pokus o převrat kritický a Evropská unie, o jejíž členství Turecko usiluje, trest smrti odmítá.

 

Ruští sportovci se nemohou zúčastnit paralympiády v Rio de Janeiru kvůli nedávno potvrzenému rozsáhlému dopingovému skandálu. Informoval o tom Mezinárodní paralympijský výbor, který po ukončení prošetřování státem podporovaného dopingu v Rusku nyní potvrdil zákaz startu pro ruské sportovce. Rusové se proti zákazu odvolají. Paralympiáda v Riu začne za měsíc a mělo se jí zúčastnit 267 ruských sportovců.

 

Počet obětí sesuvů záplav a sesuvů půdy, které ve východním Mexiku následovaly po řádění tropické bouře Earl, vystoupal na 38. Nejhůře zasaženým je stát Puebla, kde zemřelo 28 lidí. Dalších deset lidí zahynulo ve státě Veracruz. Bouře Earl nejprve zasáhla karibskou oblast a Belize, poté Mexiko. S nápravou škod v zemi pomáhají vojáci.

 

Japonský císař Akihito dnes vystoupil ve výjimečném televizním projevu, ve kterém vyslovil přání odstoupit ze své funkce. Obává se, že věk a zdravotní stav mu nedovolí dále vykonávat svou roli. Dodal ale, že ve funkci hodlá zůstat až do své smrti. Císař neužil slovo „abdikovat“, protože je mu zapovězena účast na politickém dění. Dnešek byl druhou příležitostí, kdy Akihito promluvil k veřejnosti prostřednictvím televizního projevu. Poprvé se tak stalo po zemětřesení a tsunami v roce 2011.

 

Britové údajně podceňují svůj denní příjem kalorií a nahlašují při sběrech dat nižší údaj, než ten, který odpovídá realitě. Uvádí to studie britských vědců, podle kterých vědecká a ekonomická data ukazují na denní nutriční příjem Britů v hodnotě 3000 kalorií, zatímco oficiální dotazníky hovoří o příjmu 2000 kalorií. To by podle vědců mohlo vysvětlovat, proč v zemi stoupá počet tlustých lidí, zatímco data ukazují, že lidé jedí méně.

 

O tenisovou senzaci se na olympiádě v Riu de Janeiru postaraly Lucie Šafářová a Barbora Strýcová. Česká dvojice vyřadila v prvním kole čtyřhry trojnásobné olympijské vítězky americké sestry Serenu a Venus Williamsovy 6:3 a 6:4. Sesterská dvojice dokázala ovládnout deblový turnaj na olympiádě v Sydney, Pekingu i Londýně, ale snaha o čtvrté olympijské zlato pro Williamsovy skončila už v neděli. Dalším překvapením je vypadnutí světové jedničky Novaka Djokoviče ze Srbska v 1. kole, kde ho překvapil Argentinec Juan Martín del Potro a zvítězil dvakrát 7:6.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 
 
BBC: Ruští sportovci se nemohou zúčastnit paralympiády; japonský císař si přeje odstoupit Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Dnes se rozhodne o osudu pražské Invalidovny

  Byznys ·

  Bude se historická budova pražské Invalidovny dražit? O tom se nejspíš rozhodne už dnes. Tendr na prodej památkově chráněného objektu vyhlásil Úřad pro zastupování stá…

 2. Ministerstvo obrany chystá rekonstrukci Julisky

  Společnost ·

  Ministerstvo obrany chystá rekonstrukci stadionu na pražské Julisce. Opravena bude tartanová dráha za zhruba 11 až 12,3 milionu korun. Vyplývá to z Věstníku veřejných …

 3. Írán zakázal aplikaci s hrou Pokémon GO

  Byznys ·

   Íránské úřady zakázaly aplikaci hry Pokémon GO umístěnou na mobilních telefonech. Zdůvodnily to blíže neupřesněnými bezpečnostními obavami. Jak uvedl server BBC, Írán…

 4. Amazon představil své první letadlo Prime Air

  Byznys ·

  Americký internetový prodejce Amazon představil první ze 40 letadel, která budou pod značkou Prime Air tvořit jeho vlastní síť pro nákladní leteckou přepravu. Firma ch…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.