BBC: Ruští atleti nebudou startovat v Riu; aplikace Tinder spustila novou funkci

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že ruští atlet neuspěli s odvoláním u mezinárodní sportovní arbitráže a nebudou se tak moci  zúčastnit letošních olympijských her v Rio de Janeiru. BBC si dále všímá, že komunikační aplikace Tinder spouští novou funkci. Jejím cílem bude propojit více lidí dohromady. Někteří lidé se ovšem domnívají, že z komunikačního klienta se může stát aplikace určená na sexuální orgie. 

Mezinárodní sportovní arbitráž potvrdila, že Ruská federace se nebude moct zúčastnit letošních olympijských her v Rio de Janeiru. Mezinárodní asociace atletických federací zamítla Rusku účast poté, co odhalila důkazy, které poukazují na rozsáhlé používání dopingu. Ruský olympijský výbor včetně 68 sportovců podal proti tomuto rozhodnutí odvolání. Mezinárodní sportovní arbitráž ovšem zákaz potvrdila. Mezinárodní olympijský výbor nyní zvažuje zákaz startu všem ruským sportovců.

 

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyhlásil v zemi výjimečný stav. Ten bude platit od pátku po dobu tří měsíců. Toto rozhodnutí přišlo po neúspěšném pokusu o státní převrat, ke kterému došlo minulý týden. Nouzový stav umožňuje prezidentovi a vládě obejít parlament při přípravě nových zákonů. Rovněž umožňuje pozastavení práv a svobody. Erdogan slíbil, že všechny viry spojené s ozbrojenými silami budou zneškodněny. Kvůli zákroku prezidenta došlo k uzavření více než 600 škol a o práci přišly tisíce státních zaměstnanců. Mnoho lidí rovněž skončilo ve vězení.

 

Donald Trump oznámil, že pokud se stane americkým prezidentem, tak se vzdá ochrany, kterou garantuje členským státům Severoatlantické aliance (NATO). V rozhovoru pro New York Times řekl, že Spojené státy přijdou na pomoc spojencům jen za předpokladu, že ostatní země splní závazky vůči Americe. Všichni členové NATO podepsali smlouvu, na základě níž mají povinnost, v případě ohrožení pomoci kterémukoli členovi aliance.

 

Premiér Malajsie Najib Razak čelí tlaku na mezinárodní úrovni. Spojené státy americké jej totiž obviňují z rozsáhlých podvodů týkajících se státního investičního fondu 1MBD. Najib zřídil fond v roce 2009 s cílem pomoci malajské ekonomice. Americká generální prokurátorka Loretta Lynch ovšem předložila důkaz, který poukazuje na to, že podváděl ve velkém měřítku. Na své účty si měl posílat miliony dolarů pocházejících právě z fondu 1MDB. Americké úřady obviňují Razaka z toho, že 3,5 miliardy dolarů neoprávněně užíval a špinavé peníze pral prostřednictvím účtů v Singapuru, Švýcarsku a USA. Tyto peníze pak mají financovat bohatý životní styl více jednotlivců, mezi něž patří veřejní činitelé Malajsie.

 

Komunikační aplikace Tinder spouští novou funkci, která propojí více lidí dohromady. Umožní tak větším skupinám seznámit se. Do teď se aplikace zaměřovala pouze na seznámení mezi dvěma lidmi. Ředitel Tinderu Ben Wood řekl, že tento krok má udělat aplikaci více sociální. Jeden z odborníků ovšem podle BBC poznamenal, že tato funkce bude užívána pro možnost skupinového sexu. Komunikační kanál by tak mohl dostat nálepku aplikace, která je určena pro orgie.  

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad. 

 

 

 

BBC: Ruští atleti nebudou startovat v Riu; aplikace Tinder spustila novou funkci Foto: Happy Zoe / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.