BBC: Rusové s bombardováním Sýrie nepřestanou; Japonsko čelí poklesu populace

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že ruské letectvo bude nadále útočit na území Sýrie proti „teroristickým organizacím“. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. BBC si dále všímá nových údajů z japonského sčítání lidu. Z něho vyplývá, že v Japonsku klesl za posledních pět let počet obyvatel téměř o milion.

Republikánští kandidáti na prezidenta Spojených států Ted Cruz a Marco Rubio útočili na svého soka a favorita republikánské kandidátky Donalda Trumpa. Stalo se tak v rámci poslední debaty konající se před stěžejními primárkami, které se uskuteční příští týden. Debatu ovládly témata týkající se imigrace a zdravotní péče. Stejně jako v rámci předchozích klání debatu ovládl křik a osobní urážky.

Miliony Íránců hlasují ve dvou klíčových volbách. Půjde přitom o první volby od uzavření dohody se světovými mocnostmi ohledně íránského jaderného programu a s ním související zrušení sankcí. Voliči musí zvolit nový parlament a takzvané Shromáždění expertů. Jde o administrativní orgán, který má za úkol jmenovat rahbara - nejvyššího vůdce. Reformisté doufají v to, že posílí svůj vliv v obou institucích, v kterých dominují konzervativci. Výsledek může ovlivnit šance prezidenta Hasana Rúháního při jeho znovuzvolení v roce 2017.


Nové údaje z japonského sčítání lidu ukazují na to, že počet tamních obyvatel klesl za posledních pět let téměř o milion. Jde o první zaznamenaný pokles od roku 1920. Od října loňského roku žije na území Japonska 127,1 milionů lidí. Od posledního sčítání lidu jejich počet klesl o 0,7 procent. Demografové již dlouhou dobu předpovídali pokles související s klesající mírou porodnosti a nedostatku imigrace. Rychle stárnoucí populace přitom přispívá ke stagnaci ekonomiky a obavám z rostoucích nákladů potřebných na zdravotní péči.

Švýcarská banka UBS čelí na území Belgie obvinění z praní špinavých peněz a organizování závažných daňových podvodů. Švýcarská banka měla cílit na belgické klienty a pak jim umožnit vyhnout se povinnosti platit daně. Podle státního zástupce své kroky uskutečnila napřímo a nikoli přes svoji belgickou pobočku.

Řecká vláda požádala provozovatele trajektů, aby omezil služby pro uprchlíky, kteří se chtějí dostat z ostrovů do hlavního města Atén. Řecko se tak snaží zpomalit příliv migrantů směrem k řecký severním hranicím, aby zabránilo dalšímu hromadění lidí, jež se pokouší dostat do dalších členských států Evropské unie (EU). Ve čtvrtek se na řecko-makedonské hranici nahromadilo asi 2800 běženců. Přechod přes hranice byl přitom povolen pouze stovce uprchlíků.

Ruské letectvo bude podle slov mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova i nadále útočit na území Sýrie proti „teroristickým organizacím“. Peskov ovšem popřel zprávy vypovídající o tom, že Rusové intenzivně útočí na pevnosti opozice syrského prezidenta Bašára Asada. Světové mocnosti se 12. února domluvily na příměří, které mělo začít platit během jednoho týdne.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Rusové s bombardováním Sýrie nepřestanou; Japonsko čelí poklesu populace Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ruský Gazprom snížil dodávky plynu do Turecka

    Byznys ·

    Ruská státní plynárenská společnost Gazprom snížila dodávky zemního plynu soukromým podnikům v Turecku o deset procent. Důvodem byly spory ohledně cen za komoditu. Age…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.