BBC: Rusku a Británii hrozí kvůli fanouškům vyloučení z turnaje; Etiopie zaútočila na Eritreu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že pokud dojde k dalšímu násilí mezi britskými a ruskými fanoušky, tak jejich národním týmům hrozí vyloučení z evropského šampionátu. BBC si dále všímá toho, že Etiopie napadla Eritreu. Konflikt mezi oběma zeměmi přitom skončil v roce 2000.

Francouzská vláda vyzvala tamní města hostující mistrovství světa ve fotbale, aby zakázala poblíž stadionů a fanouškovských zón konzumaci alkoholu. Rozhodnutí přišlo tři dny poté, co došlo ke střetům policistů s fanoušky. UEFA vyšetřuje střety mezi ruskými a anglickými „hooligans“ po sobotním remízovém utkání. Pokud dojde k dalšímu násilí mezi fanoušky, tak oběma týmům hrozí vyloučení z turnaje. Britská vláda nabídla Francii před dalším utkáním pomoc od vlastních policistů.

 

Eritrea oznámila, že Etiopie zahájila útok na její hranice. Etiopie k tomu nevyjádřila žádné stanovisko. Boje vypukly v neděli v oblasti Tsorona. Obyvatelé na etiopské straně hranice informovali o tom, že slyšeli střelbu a spatřili přibližující se vojsko s dělostřelectvem k hranici obou dvou zemí. Křehká mírová dohoda v roce 2000 ukončila dva roky trvající válku. Konflikt, který způsobily spory ohledně přesného vytyčení hranic způsobil smrt přibližně 80 tisíců lidí.

 

Soud v Kataru potrestal podmíněným trestem nizozemskou ženu kvůli mimomanželskému sexuálnímu poměru. Stalo se tak poté, co dvaadvacetiletá Holanďanka oznámila, že byla znásilněna. Žena k tomu dostala pokutu dosahující 824 dolarů. Nyní ji čeká deportace ze země. Právník ženy uvedl, že se probudila v cizím bytě, kde si uvědomila, že byla znásilněna. Stalo se tak poté, co jí někdo otrávil nápoj. Údajný útočník byl za mimomanželský sex odsouzen ke sto ranám bičem.

 

V Jihoafrické Pretorii začalo soudní líčení s Oscarem Pistoriusem v souvislosti s vraždou své přítelkyni Reevou Steenkampovou. Bývalému atletovi hrozí nyní nejméně 15 let vězení. Jeho trest může být snížen s ohledem na dobu, kterou již strávil za mřížemi. Pistorius zastřelil Steenkampovou v únoru 2013. Čtyřikrát vystřelil na toaletu skrze zamčené dveře. Sportovec tvrdí, že si přítelkyni spletl se zlodějem.

 

Ve francouzském městě Nice zemřel fanoušek Severního Irska, který podporoval svůj národní klub na fotbalovém evropském šampionátu. Pětadvacetiletý Darren Rodgers spadl z osm metrů vysoké promenády na skalnatou pláž. Podle informací z Francie šlo o nehodu. Stalo se tak poté, co Severní Irsko odehrálo v neděli podvečer první utkání proti Polsku. Irové zápas prohráli 0:1.

 

V Jižní Koreji probíhá operace, díky niž má dojít k vyzvednutí trajektu Sewol, který se převrhl před více než dvěma lety. Vyzvednutí trajektu požadovala rodina obětí. Většina z nich doufá, že dojde k nalezení devíti pohřešovaných osob. Celá operace se vyšplhá na 73 milionů dolarů. Katastrofa si vyžádala 304 obětí na životech a šlo o jednu z nejhorších námořních tragédií v historii Jižní Koreje.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Rusku a Británii hrozí kvůli fanouškům vyloučení z turnaje; Etiopie zaútočila na Eritreu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.