BBC: Rusko zavede zvláštní bezpečnostní opatření pro svá velvyslanectví

Ruské zpravodajské služby vyvinou a zavedou zvláštní bezpečnostní opatření určená pro ruská velvyslanectví v zahraničí. Ruské tiskové agentuře Tass to sdělil mluvčí Kremlu. Reakce úřadů následuje po včerejším útoku v Ankaře na ruského velvyslance Andreje Karlova. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Útok v turecké galerii moderního umění, kde ruské velvyslanectví zahajovalo výstavu fotografií, zachytily kamery. Pachatel po činu prohlásil, že šlo o pomstu za syrské Aleppo, které bylo v minulých týdnech terčem bombardování především ruského letectva. Policisté útočníka, kterým byl dvaadvacetiletý turecký policista, následně zastřelili. Není jasné, zda měl střelec vazby na jakoukoli skupinu.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že útok měl poškodit rusko-turecké vztahy.

Atentát se odehrál v galerii moderního umění, kde ruské velvyslanectví zahajovalo výstavu fotografií pod názvem Rusko tureckýma očima. Pachatel v černém obleku zaútočil na diplomata po pár minutách jeho projevu. „Nezapomínejte na Aleppo, nezapomínejte na Sýrii, Bůh je veliký,“ zvolal pachatel. Karlov byl převezen do nemocnice, ale jeho smrt byla později potvrzena. Střelec byl v galerii zabit po 15 minutové přestřelce s policií.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Dvojnásobnou wimbledonskou šampionku, Češku Petru Kvitovou, přepadl v jejím domově v Prostějově neznámý útočník. Světoznámou tenistku zranil na levé ruce. Kvitová uvedla, že je útokem otřesená a že bude kvůli zranění muset vyhledat odborného lékaře. Podle mluvčího fedcupového týmu Karla Tejkala šlo zřejmě o náhodný kriminální čin, který nebyl primárně namířen proti Kvitové. Česká tenistka je v současnosti jedenáctou nejlepší hráčkou světa.

 

Vyšetřovatelé pátrající po troskách ztraceného letounu malajsijských aerolinek z letu MH370 oznámili, že v prohledávané oblasti zřejmě trosky letadla neleží. Mohly by však prý být dále na sever. Lodě nyní prohledávají část Indického oceánu v šíři asi 120 tisíc kilometrů čtverečních. Zatím vrak nalezen nebyl a pátrací akce má podle plánu skončit počátkem příštího roku. Na palubě letadla mířícího z Kuala Lumpuru do Pekingu, které zmizelo v roce 2014, bylo 239 lidí.

 

Republikán Donald Trump v pondělí získal více než 270 hlasů volitelů, a překročil tak hranici potřebnou pro zvolení prezidentem Spojených států. Hlasování volitelů je formalitou a koná se tradičně zhruba měsíc a půl po listopadové přímé volbě prezidenta. Trump výsledek hlasování volitelů přivítal a uvedl, že „chce tvrdě pracovat a být prezidentem všech Američanů“. Mnoho lidí v pondělí po celých USA demonstrovalo a vyzývalo volitele, aby Trumpovi svůj hlas nedávali. Volitelé dostávali v uplynulých dnech také záplavu textových zpráv a e-mailů s touto výzvou. Do funkce nastoupí republikán Trump jako 45. prezident v lednu příštího roku.

 

Muž, který v pondělí při střelbě v islámském centru ve švýcarském Curychu zranil tři lidi, je mrtev. Oznámila to tamní policie, která potvrdila, že mrtvola nalezená poblíž místa činu patří útočníkovi. Policie zatím nemá žádné důkazy, že by byl útočník napojen na Islámský stát. Podle svědků v modlitebně na muslimy útočil asi třicetiletý muž v tmavém oblečení a čepici. Pachatel postřelil tři muže ve věku 30, 35 a 56 let, dva z nich utrpěli těžká zranění. V islámském centru bylo v době útoku deset osob.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

 

BBC: Rusko zavede zvláštní bezpečnostní opatření pro svá velvyslanectví Foto: ČTK/ABACA/AA

reklama

Další články

  1. Gazprom čeká letos rekordní vývoz plynu

    Byznys ·

    Ruský plynárenský gigant Gazprom očekává, že v letošním roce vyveze do zemí mimo země bývalého Sovětského svazu 180 miliard metrů krychlových plynu. V pondělí to uvedl…

  2. Letos došlo k nejvíce střetům aut se zvěří

    Společnost ·

    Na silnicích letos došlo skoro k devíti tisícům nehodám srážkou se zvěří, podle statistik je to tedy každá desátá havárie. Tato čísla bohužel ukazují na negativní tren…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.