BBC: Rusko selhalo při záchraně rukojmích v Beslanu, o život tehdy přišlo 330 lidí

Evropský soud pro lidská práva rozhodl o tom, že Rusko v roce 2004 selhalo při zásahu proti čečenským útočníkům, kteří přepadli školu v Beslanu. Útok si tehdy vyžádal život více než 330 lidí. Rusko musí nyní zaplatit pozůstalým po obětech 2,9 milionu eur. 

Evropský soud pro lidská práva rozhodl o tom, že Rusko v roce 2004 selhalo při zásahu proti čečenským útočníkům, kteří přepadli školu ve městě Beslan a drželi přes tisíc rukojmích. Tehdy přišlo o život více než 330 lidí.

Pod palbu kritiky se dostali ruské ozbrojené síly, kteří měli s pomocí těžkých zbraní ukončit obléhání školního objektu. Podle soudu Rady Evropy použili nepřiměřenou sílu, použili například tanková děla, granátomety a plamenomety. Ostré kritice se nevyhnuli ani následní vyšetřovatelé samotného případu. Čečenští rebelové tehdy zajali více než tisíc rukojmích. Většinou šlo o děti.

Soud také rozhodl o tom, že Rusko musí pozůstalým po obětech zaplatit 2,9 milionů eur. Země uvedla, rozhodnutí je „naprosto nepřijatelné“ a plánuje odvolání.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Silný déšť sužuje Severní ostrov Nového Zélandu. Dochází k tomu před tím, než cyklon Cook zasáhne severovýchod země. Má jít o nejhorší bouřku za několik desetiletí. V oblasti Coromandelského poloostrova a zálivu Bay of Plenty jsou důsledkem bleskových záplav a sesuvům půdy uzavřené silnice. Kvůli pětimetrovým vlnám a rychlosti větru dosahující až 150 kilometrů za hodinu došlo k evakuaci některých pobřežních oblastí. Cyklon Cook přichází po povodních, které způsobily pozůstatky cyklonu Debbie.

 

Severní Korea představila nový rozvoj bydlení a podnikání uvnitř svého hlavního města Pchjongjangu. Tímto krokem chce represivní režim dokázat svoji ekonomickou odolnost a sílu. V uplynulých letech tamní vůdce Kim Čong-un experimentoval s některými ekonomickými reformami. Ty zahrnovaly povolení činnosti omezenému počtu soukromých obchodů. Čtvrteční události v Pchjongjangu se zúčastnil společně se skupinou zahraničních novinářů i reportér BBC World Service John Sudworth.

 

Prozatím neexistuje žádný důkaz, který by dokazoval, že podezřelý Iráčan stál za bombovým útokem cíleném na autobus německého fotbalového klubu Borussia Dortmund. Vyšetřovatelé si nicméně vyžádali zatýkací rozkaz pro 26letého Iráčana Abdula Beseta. Jde o muže, který je podezříván z napojení na radikální organizaci Islámský stát. V úterý došlo k výbuchu tří explozí ve chvíli, kdy fotbalisté Borussia Dortmund směřovali na zápas Ligy mistrů proti Monaku. Odchovanec katalánské Barcelony Marc Bartra utrpěl zlomení kosti v zápěstí, kvůli čemuž musel podstoupit operaci. Žádní jiní hráči nebyli zraněni.

 

Právníci cestujícího, který byl násilně odveden z letu aerolinií United Airlines, požádali  soud, aby aerolinky zachovaly všechny důkazy k případu. Lékař David Dao byl natočen ve chvíli, když jej zaměstnanci amerických aerolinií násilně odvlekli z letadla. Muž musel být po tomto incidentu hospitalizován. Video zhlédlo na internetu miliony lidí. United Airlines vydalo prohlášení, že odškodní všechny cestující, kteří byli v letadle přítomni. Generální ředitel letecké společnosti Oscar Munoz trvá na tom, že nebude rezignovat. Právník postiženého muže řekl, že se jeho klient od pondělí nadále zotavuje v nemocnici v Chicagu.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Rusko selhalo při záchraně rukojmích v Beslanu, o život tehdy přišlo 330 lidí Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Rusko vetovalo rezoluci OSN ohledně Sýrie

    Společnost ·

    Rusko ve středu vetovalo nejnovější návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, který se staví proti chemickému útoku v Sýrii z minulého týdne a požaduje jeho přísné vyšetřen…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.