BBC: Ruský zákon proti homosexualitě je diskriminační, rozhodl ESLP

Ruský zákon o „homosexuální propagandě“ je diskriminační a podporuje homofóbii. Takový verdikt dnes vynesl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Podle BBC World Service soud řekl, že uložením pokuty třem ruským aktivistům za homosexuální práva, země porušila článek 10 (svobody projevu) a článek 14 (zákazu diskriminace) z Evropské úmluvy o ochraně lidských práv.

Evropský soud pro lidská práva rozhodl o tom, že ruský zákon o „homosexuální propagandě“ je diskriminační a podporuje homofóbii. Soudci ve Štrasburku uvedli, že Rusko diskriminovalo tři aktivisty za práva gayů, kteří se proti kontroverznímu zákonu postavili.

Toto ruské nařízení bylo zavedeno v roce 2013 a zakazuje propagaci homosexuality u lidí mladších 18 let. Rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva uvádí, že zákon „posílil stigma, předsudky a povzbuzování homofobie“.

Zákon konkrétně hovoří o tom, že jedinec podporující homosexuální chování mezi nezletilými osobami čelí pokutě až 5000 rublů. Úřadům hrozí až desetkrát vyšší pokuta a podnikům nebo školám pokuta až do výše 500 tisíců rublů. K dekriminalizaci homosexuality v Rusku došlo v roce 1993. Země prezidenta Vladimia Putina je nicméně plná anti-homosexuálních předsudků.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Americký prezident Donald Trump nazval Severní Koreu „brutálním režimem“. Stalo se tak po smrti amerického studenta Otto Warmbiera, kterého KLDR věznila více než patnáct měsíců. Režim vůdce Kim Čong-una jej ovšem minulý týden propustil. Dodal k tomu, že tak učinil z humanitárních důvodů. Ukázalo se, že dvaadvacetiletý Warmbier byl déle než jeden rok v kómatu. Rodiče propuštěného Američana dříve uvedli, že jejich syn čelil „hroznému mučení“. Severní Korea Warmbiera odsoudila k patnácti letům tvrdých prací kvůli tomu, že se pokusil v hotelu ukrást propagandistický plakát. Trump řekl, že Warmbier si v KLDR prožil „spoustu špatných věcí“. Smrt amerického studenta podle Trumpa prohloubila rozhodnutí jeho administrativy „zabránit tomu, aby režimy škodily nevinným lidem a nerespektovaly zákon nebo základní lidskou slušnost“.

 

Britská mezinárodní bankovní a finanční společnost Barclays čelí společně se čtyřmi bývalými manažery obvinění z podvodů a nezákonné finanční pomoci. Nezákonného jednání se měla dopustit během finanční krize v roce 2008. Případ závažných podvodů se dotýká milionů liber, které banka získala od katarských investorů. To bance umožnilo vyhnout se finanční pomoci od vlády. Mezi obviněnými figuruje například bývalý výkonný ředitel John Varley. Ten tak s dalšími bývalými manažery stane 3. července před soudem ve Westminsteru. Barclays uvedlo, že zvažuje své budoucí kroky a čeká na další podrobnosti. Obvinění konkrétně souvisejí s navýšením kapitálu firmy Barclays v červnu a listopadu 2008. Jde vůbec o první případ, kdy ve Spojeném království došlo k podání žaloby ve spojitosti britské banky s finanční krizí.

 

Austrálie pozastavuje letecké operace nad Sýrií. Stalo se tak poté, co Rusko oznámilo, že bude považovat letouny z Američany vedené koalice za potenciální cíle. Toto pozastavení vzdušných operací podle australské vlády představuje „preventivní opatření“. Prohlášení bylo vydáno bez jakýchkoli dalších podrobností. Ruské varování přišlo poté, co Spojené státy sestřelily syrské vojenské letadlo. Rusko v rámci toho oznámilo, že pozastavuje komunikaci s USA, aby tak zabránilo dalším podobným incidentům.

 

Ve městě Phoenix v Arizoně došlo ke zrušení více než 40 letů. Důvodem je příliš teplé počasí. Předpověď počasí pro americké město naznačuje, že by se úterní teploty mohly vyšplhat až na 49 stupňů Celsia. Americké aerolinky se z toho důvodu rozhodly na letišti Sky Harbor zrušit desítky převážně regionálních letů s menšími letadly Bombardier CRJ. Provozní teplota u těchto letadel může totiž dosáhnout maximálně 48 stupňů Celsia.   

 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Ruský zákon proti homosexualitě je diskriminační, rozhodl ESLP Foto: kojoku / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Trumpův mluvčí za sebe hledá náhradu

    Společnost ·

    Mluvčí amerického prezidenta Donalda Trumpa Sean Spicer hledá nástupce, který by převzal jeho roli při pravidelných tiskových brífincích Bílého domu. S odvoláním na zd…

  2. BBC: Americká koalice sestřelila syrský letoun

    Společnost ·

    Koalice vedená Spojenými státy sestřelila v provincii Rakka syrský vojenský letoun. Podle Pentagonu se tak stalo poté, co syrské letadlo shodilo bomby poblíž Amerikou …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.