BBC: Ruské stíhačky narušily finský vzdušný prostor; dívky obětují práci o 40 procent více času

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že dívky tráví oproti chlapcům o 40 procent více času u domácích neplacených prací.  Oznámil to Dětský fond Organizace spojených národů (OSN) Unicef. Podle něj toto nerovnoměrné rozložení sil udržuje genderové stereotypy. BBC si dále všímá toho, že finský vzdušný prostor narušily dva ruské stíhací letouny. 

Hurikán Matthew připravil na ostrově Haiti o život více než 300 osob. Jde o vůbec nejsilnější bouři, která zasáhla oblast Karibiku za posledních deset let. V blízkosti tamního města Jeremie bylo srovnáno se zemí 80 procent budov. V provincii Sud zase Metthew zničil 30 tisíc domů. Hurikán doprovázený větry o rychlosti 193 kilometrů za hodinu směřuje k pobřeží americké Floridy.

 

Nobelovu cenu za mír získal kolumbijský prezident Manuel Santos. Oznámil to norský Nobelův výbor. Zasloužil se za to díky dojednání mírové dohody s levicovými povstalci z hnutí Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC). Tato dohoda stojí za oficiálním ukončením 52 let trvající občanské války v zemi. K podepsání dohody došlo minulý měsíc po čtyřech letech jednání. Kolumbijci ovšem minulý týden v referendu dohodu odmítli. Konflikt si vyžádal kolem 260 tisíců lidských životů. Více než šest milionů lidí bylo nuceno opustit své domovy.

 

Dětský fond Organizace spojených národů (OSN) Unicef uvedl, že dívky tráví o 40 procent více času u domácích neplacených prací než chlapci. Dvě ze tří dívek doma vaří a uklízí. Téměř polovina chodí sbírat vodu nebo palivové dříví. Dívky rovněž ve větší míře pečují o děti a o seniory. Pracovní zátěž se zvyšuje ruku v ruce s narůstajícím věkem. V Somálsku dívky ve věku 10 a 14 let tráví 26 hodin týdně na domácích pracích. Jde o zemi, ve které dívky odpracují nejvíce hodin. Anju Malhotraová z UNICEF řekla, že dívky tak přicházejí o významné příležitosti něčemu se naučit. Rovněž si neužijí svého dětství. Nerovnoměrné rozložení sil rovněž udržuje genderové stereotypy.

 

Petice, která se staví proti kandidatuře Teodoro Locsina mladšího na filipínského velvyslance při OSN, získala více než 10 tisíc podpisů. Locsin na Twitteru sdílel příspěvek s antisemitským podtextem. Filipínec se ve svém tweetu vyjádřil pozitivně k nacistickému táboru v Osvětimi a takzvanému „konečnému řešení“. Locsin se později za svá slova omluvil a některé tweety odstranil. Kandidát na velvyslance při OSN reagoval na poslední komentáře filipínského prezidenta Rodrigo Duterteho. Ten si vzal dříve příklad z nacistického holokaustu a řekl, že by byl rád, kdyby se mu podařilo zabít tři miliony drogově závislých lidí.

 

Finské ministerstvo obrany oznámilo, že během 24 hodin narušily jeho vzdušný prostor dvakrát ruské stíhačky. Ruský stíhací letoun Su-27 přeletěl v pozdějších čtvrtečních hodinách nad Finským zálivem jižně od města Porvoo. Další ruský letoun stejného typu byl monitorován ještě dříve před tím. Finsko není členem Severoatlantické aliance, ale úzce s ní spolupracuje. Město Porvoo leží východně od Helsinek a nachází se 140 kilometrů od ruských hranic. 

 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Ruské stíhačky narušily finský vzdušný prostor; dívky obětují práci o 40 procent více času Foto: Quick Shot / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.