BBC: Ruský soud odsoudil Navalného z korupce, jeho boj o ruského prezidenta se vzdaluje

Ruský soud shledal ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného vinným z korupce. Ten tvrdí, že jde o politicky motivovaný proces. Navalnému se podle BBC World Service vzdaluje šance ucházet se o post ruského prezidenta. 

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj byl shledán vinným z korupce. Informovaly o tom tamní sdělovací prostředky. K oznámení verdiktu v rámci opakovaného procesu došlo po jedenácté hodině dopoledne ve městě Kirov.

Soudce pokračuje ve čtení rozsudku. Jeho dosavadní slova ovšem napovídají o skutečnosti, že Navalnyj bude shledán vinným. Tento podmíněný trest ruskému opozičnímu politikovi pravděpodobně znemožní v příštím roce kandidaturu na ruského prezidenta.

Podle odsouzeného politika je proces politicky motivovaný. K obnovení soudního procesu došlo poté, co Evropský soud pro lidská práva oznámil, že první pokus v roce 2013 nepředstavoval spravedlivý proces. Prokurátoři soudce požádali o to, aby Navalného odsoudil podmíněným pětiletým trestem vězení.

_________________________________________________________

BBC si rovněž všímá toho, že:

Před třemi týdny se objevily zprávy o tom, že Kamerun zablokoval v anglicky mluvících částech země internet. Tamní obyvatelé nyní uvedli, že došlo k obnovení služeb. Dvacet procent tamní populace se domnívá, že vláda jednala motivovaně. Jihozápad a severozápad země postihly v uplynulých měsících demonstrace. Šlo přitom o oblasti, v nichž po dobu tří týdnů nefungoval internet. Pouhý den před výpadkem internetu tamní ministerstvo telekomunikace varovalo uživatele sociálních sítí před trestními postihy za zveřejnění nepohodlných bez patřičných důkazů. Lidé vycházejí protestovat do ulic kvůli zvýhodnění francouzštiny před angličtinou. Loni v listopadu bylo více než 100 lidí zatčeno a nejméně jedna osoba zastřelena kvůli protestům proti používání francouzštiny u soudů a ve školách. 

 

Prezident Jihoafrické republiky Jacob Zuma nařídil povolat okolo 440 vojáků, aby nastolili pořádek v rámci jeho každoročního projevu v parlamentu o stavu národa. Opoziční strany toto rozhodnutí označily za „vyhlášení války“. Předchozí Zumův projev na půdě parlamentu poznamenal protesty a rvačky ve spojitosti s požadovanou rezignací prezidenta. Zuma čelí korupčnímu obvinění po dobu delší deseti let.

 

Britská vláda podá návrh na odstavení těžebního pole společnosti Brent v Severním moři. Firma Shell již začala vyřazovat z provozu jednu platformu. Tento plán ovšem počítá s celkovým odstavením ropných souprav. Brent je kultovní značkou, protože své jméno propůjčuje benchmarku pro oblast právě Severního moře. Skotská právnička a politička Nicol Sturgeonová by měla tento návrh přednést v rámci návštěvy Aberdeenu. Během několika měsíců se počítá s tím, že musí dojít k demontáži horní části plošiny Brent Delta. 

 

Čínské úřady vyšetřují případ slavnosti, v rámci které měl být podáván k jídlu ohrožený hmyzožravý savec z řádu luskounů. Jde o živočicha, kterého pokrývají na celém těle rohovité šupiny. K vyšetřování dochází poté, co se na internetu objevily fotografie z této slavnosti, k níž mělo dojít v roce 2015 v provincii Kuang-si. Na pokrmu z tohoto ohroženého zvířete si měli pochutnávat tamní úředníci. Ti veškerá obvinění popírají. Za prohřešek jim hrozí desetiletý trest vězení.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Ruský soud odsoudil Navalného z korupce, jeho boj o ruského prezidenta se vzdaluje Foto: ČTK/AP/Pavel Golovkin: Sergej Navalnyj

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.