BBC: Ruská policie objevila v jednom z petrohradských bytů výbušné zařízení

Ruská policie provedla ve čtvrtek ráno razie v petrohradských bytech. V jednom z nich objevila výbušné zařízení, které následně zneškodnila. Policisté rovněž zadrželi několik osob podezřelých z napojení na pondělní teroristické útoky v tamním metru. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service. 

Ruská policie objevila v jednom z petrohradských bytů výbušné zařízení, které následně zneškodnila. Stalo se tak v rámci razií, které cílily na podezřelé z pondělního teroristického útoku v Petrohradu, který si vyžádal smrt 13 lidí. Oficiální zdroje uvádějí, že policisté ve čtvrtek ráno zadrželi několik podezřelých osob. Svědci uvádějí, že policisté z bytu vyvedli v poutech tři osoby.

Hlavním podezřelým z pondělního útoku je rodák z Kyrgyzstánu s ruským občanstvím Akbaržon Džalilov. Dvaadvacetiletý muž zemřel při útoku. Totožnost podezřelého potvrdili ve čtvrtek jeho rodiče. 

Tisková agentura Interfax dostala informaci, že vyšetřovatelé zkoumali možné spojení mezi třemi muži a údajným atentátníkem. Svědci uvedli, že všichni podezřelí pocházeli ze střední Asie. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Důsledkem rozsáhlých povodní došlo k evakuaci celého novozélandského města Edgecumbe. Záplavy postihly kolem šesti stovek domů a dva tisíce lidí. Traktory a lodě nyní pomáhají přepravit místní obyvatele do bezpečí. Vydatné deště doprovázené cyklonem Debbie, které před týdnem zasáhly Austrálii, rozvodnily tamní řeky. Starosta novozélandského města uvedl, že k takovýmto extrémním výkyvům počasí dochází jednou za pět set let. Silné bouře zasáhly rovněž novozélandský Jižní ostrov. V některých částech města Edgecumbe dosahuje voda do výšky dvou metrů. Policie postavila zátarasy, aby tak zabránila obyvatelům k návratu do jejich domovů.

 

V Gambii začaly volby, které rozhodnou o novém složení jednokomorového parlamentu. Jde o první volby poté, co byl bývalý prezident Yahya Jammeh déle než 22 let u moci. Očekávání jsou nyní vysoká. Pod vedením nového prezidenta Adama Barrowa sehraje parlament klíčovou roli v rámci tvorby nových předpisů. Nová hlava státu se zavázala k tomu, že zavede politické, bezpečnostní a mediální reformy. Jako součást nových reforem se zřizuje komise pravdy a usmíření. Její úkolem je prošetření zneužívání moci, které měla na starosti předchozí vláda pod vedením prezidenta Jammeha. 

 

Na okupovaném Západním břehu Jordánu došlo k zabití dalšího Izraelce. Armádní zdroje uvedly, že vzaly do vazby řidiče, který měl poblíž židovské osady Ofra porazit vozem Izraelce. Od října roku 2015 zemřelo kolem 41 Izraelců po útocích nožem, střelnými zbraněmi nebo automobily. Armádní zdroje neuvedly podrobnosti o útočníkovi. Fotografové ovšem vyfotili poznávací značku automobilu, která znázorňuje palestinskou poznávací značku. 

 

Australská vláda varovala před tím, že teroristé se mohou zaměřit na slavnosti spojené se svátkem „Anzac Day“, k nimž má dojít v Turecku na konci tohoto měsíce. Jde o jubilejní výročí ke dni 25. dubna, které představuje první velkou bitvu v první světové válce, do které se zapojily armády Austrálie a Nového Zélandu. Australský ministr pro záležitost veteránu Dan Tehan řekl, že jeho vláda dostala informaci o možné teroristické hrozbě na poloostrově Gallipoli v Turecku. V rámci toho vyzval cestující k opatrnosti. Zástupce komisaře federální australské policie Michael Phelan řekl, že má důvěru v turecké orgány, které zajistí bezpečnost poloostrova a oslav, které se v této oblasti uskuteční. V roce 2015 odcestovalo k výročí Anzac Day na poloostrov Gallipoli kolem 15 tisíc Australanů. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Ruská policie objevila v jednom z petrohradských bytů výbušné zařízení Foto: ČTK/AP/Dmitri Lovetsky

reklama

Další články

  1. ČNB ukončila intervenční režim

    Byznys ·

    Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes s okamžitou platností ukončila režim devizových intervencí. Informoval o tom mluvčí centrální banky Marek Zeman. Banka tak…

  2. BBC: Unilever prodává své značky margarínů

    Společnost ·

    Unilever se chystá prodat svůj margarínový byznys, včetně značek Flora a Stork. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service. Podle analytiků mohou mít tyto…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.