BBC: Rezignace ukrajinského ministra hospodářství; KLDR plánuje vypustit vesmírný satelit

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje rezignaci ukrajinského ministra hospodářství Aivarase Abromavičiuse. Britský premiér David Cameron usiluje o prosazení reformního balíčku EU a o setrvání Británie v EU. Dále si BBC všímá severokorejského plánu vypuštění pozorovacího vesmírného satelitu. 

Ukrajinský ministr hospodářství Aivaras Abromavičius podal demisi. Důvodem rezignace je údajně blokování důležitých hospodářských reforem. Ministr dále prohlásil že on a jeho tým si nepřejí sloužit jako zástěrka korupce. Rezignace musí být teprve schválena parlamentem.

 

Britský premiér David Cameron se pokusí přesvědčit poslance, aby podpořili balíček reforem EU. Dnes odpoledne vystoupí v Dolní sněmovně s prohlášením, jehož cílem je udržet Spojené království v bloku osmadvacítky.

 

Japonský ministr obrany Gen Nakatani prohlásil, že vydá rozkaz k sestřelení jakékoli severokorejské rakety, která by mohla ohrozit japonské území. KLDR se chystá přistoupit  k realizaci plánu vypuštění vesmírného satelitu, o němž kritici prohlašují, že je pouze zastíracím manévrem pro zkoušku balistické raketové technologie.

 

Washington varoval, že odpálení severokorejské rakety by bylo hrubým porušením zákazu vydaného OSN a vyzval k dalším sankcím. Severní Korea tvrdí, že její vesmírný program je veskrze mírový, panuje však podezření, že vyvíjí balistickou střelu dlouhého doletu. Již začátkem letošního ledna provedla KLDR jaderný test.

 

Čínská chemická skupina ChemChina nabídla více než 43 miliard dolarů na odkup švýcarského agrogigantu Syngenta. Smlouva by se tak měla stát největším zahraničním nákupem čínské společnosti. ChemChina nabídl 480 švýcarských franků za akcii v Syngenta. Švýcarská společnost uvedla, že by nabídku akcionářům jednomyslně doporučila. Dohoda však bude muset být schválena americkými a evropskými regulačními orgány, přičemž podle analytiků hrozí by mohla představovat politické problémy. Čínská společnost vlastní řadu podniků včetně italského výrobce pneumatik Pirelli, německého výrobce KarussMaffei a největšího izraelského výrobce pesticidů.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.
BBC: Rezignace ukrajinského ministra hospodářství; KLDR plánuje vypustit vesmírný satelit Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.