BBC: Razie ve firmě Mossack Fonseca; působení USA na Blízkém východě ohrožuje svět

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že panamská policie provedla razii sídla vedení právnické společnosti, ze které unikly údaje v rámci nedávného skandálu. BBC si dále všímá názoru frontmana hudební skupiny U2 Bona, podle kterého role Spojených států amerických při řešení krize na Blízkém východě ohrožuje svět.

Brazilská prezidentka Dilma Rousseffová přišla o podporu další strany. Prezidentka bude čelit hlasování o zbavení funkce. Situaci označila za pokus o převrat a naznačila, že jedním z jeho strůjců je viceprezident Michel Temer. Brazílii trápí ekonomický propad a rozsáhlý korupční skandál.
 
Evropská unie odsoudila rozhodnutí makedonského prezidenta udělit milost politikům zapleteným do korupčního skandálu. Ten v zemi vyvolal zásadní politickou krizi. Prezident Ďorge Ivanov také zrušil vyšetřování údajného zneužití pravomocí s tím, že chce ukončit spory před červnovými předčasnými volbami. Skandál v Makedonii vypukl v roce 2015.
 
Panamská policie provedla razii sídla vedení právnické společnosti, ze které unikly údaje v rámci nedávného skandálu. Z nich vyplynulo, jakým způsobem využívají majetní lidé zahraniční firmy založené v daňových rájích, aby se vyhnuli placení daní. Společnost Mossack Fonseca popírá jakékoli pochybení. Tvrdí, že se stala obětí útoku hackerů a informace jsou chybně interpretovány. Panamský prezident přislíbil, že bude spolupracovat s dalšími zeměmi na zvýšení transparentnosti finančních transakcí.
 
Jižní Korea volí nové národní shromáždění. Stávající vládnoucí strana Saenuri se pokouší posílit své postavení v parlamentu. Doufá, že se jí podaří získat tří pětinovou většinu, která je zapotřebí k navrhování a schvalování zákonů. V současné době má pouze těsnou většinu. Volby jsou důležité pro prezidentku země, protože délka jejího působení v úřadu závisí na řešení legislativní patové situace. Jihokorejská média spekulují o tom, že by volby mohly ukončit systém dvou stran v zemi vzhledem k tomu, že v nich kandidují i další nové strany.
 
Frontman hudební skupiny U2 Bono promluvil před americkým senátním podvýborem o uprchlické krizi a násilném extremizmu. Zdůraznil roli Spojených států amerických při řešení krize na Blízkém východě, která podle jeho názoru ohrožuje svět.
 
Do Jižního Súdánu se po více než dvou letech vrátil hlavní představitel vzbouřenců Riek Machar. Stalo se tak v rámci dohody o mírovém procesu podepsané v loňském roce. Podle dohody by měl příští týden znovu převzít post viceprezidenta země. V zemi v roce 2013 vypukl krvavý konflikt po té, co prezident Salva Kiir obvinil Machara z pokusu o převrat. V konfliktu zemřely tisíce lidí a více než dva miliony jich musely opustit své domovy.
 
 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Razie ve firmě Mossack Fonseca; působení USA na Blízkém východě ohrožuje svět Foto: nevodka / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.