BBC: Rakousko znemožní uprchlíkům volně cestovat z Maďarska; BBC rozšíří vysílání do KLDR

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Rakousko zastaví opatření umožňující tisícům uprchlíků volně vycestovat z Maďarska do západní Evropy. BBC se dále zmiňuje o tom, že plánuje rozšířit svoje zahraniční vysílání do Severní Koreje.

Rakousko oznámilo, že plánuje zastavit speciální opatření, která umožnila tisícům uprchlíkům volně vycestovat z Maďarska do západní Evropy. Kancléř Werner Faymann uvedl, že Rakousko bude nyní postupovat krok za krokem. Zjednodušení podmínek umožnilo, aby uprchlíci pocházející převážně ze Sýrie vycestovali z Maďarska a přes Rakousko se dostali do Německa.  Jen do bavorského Mnichova tak o víkendu dorazilo několik tisíc lidí. V Německu si migranty jednotlivé spolkové země rozdělují podle počtu obyvatel a podle své hospodářské síly. Německo však oznámilo, že ochota země pomoci by neměla být zneužita. Německé ministerstvo vnitra uvedlo, že víkendová situace byla výjimečnou, a že nadále platí unijní pravidla pro žadatele o azyl.

 

Nezávislá vyšetřovací komise v Mexiku odmítla oficiální verzi mexické vlády ohledně zmizení 43 mexických studentů loni v září. Vláda uvedla, že pozůstatky unesených a zavražděných studentů byly spáleny na skládce ve státě Guerrero. To však mezinárodní komise odmítla s tím, že neexistují žádné důkazy pro toto tvrzení. Mexická vláda proto nařídila nové vyšetřování. Podle současné verze studenty zřejmě zavraždili členové zločineckého gangu, kterým je předala zkorumpovaná policie. Zásah proti studentům měl nařídit starosta města Iguala a jeho žena.

 

BBC plánuje rozšíření svého zahraniční vysílání do Severní Koreje. Oznámil to generální ředitel britské rozhlasové a televizní stanice Tony Hall. BBC nyní vyjednává podmínky dalšího prodloužení smlouvy s britskou vládou, k němuž dojde příští rok. Součástí předkládaného plánu je i návrh na zřízení servisu asi stovky novinářů, kteří by informovali o lokálním dění na radnicích a které by mohly využívat i britské noviny. Plán BBC počítá i s rozšířením vysílání pro děti.

 

V nemocnici v Izraeli zemřela Palestinka, která byla popálena na 90 procentech těla při červencovém žhářském útoku na západním břehu Jordánu. Při útoku zemřel její osmnáctiměsíční syn i manžel, další syn zůstává v nemocnici. Za útokem zřejmě stojí izraelští osadníci. Útok vyvolal mezinárodní odsouzení a vedl k protestům na palestinské i izraelské straně.

 

Bývalý francouzský tajný agent-potápěč Jean-Luc Kister, který před třiceti lety vedl na Novém Zélandu bombový útok na vlajkovou loď organizace Greenpeace Rainbow Warrior, se za své činy omluvil. Při výbuchu v červenci 1985 zemřel na palubě jeden člověk. Francouzští agenti loď potopili s pomocí výbušniny, když kotvila v přístavu v novozélandském Aucklandu. Při explozi dvou náloží zemřel portugalský fotograf. Akce měla donutit členy Greenpeace, aby nepokračovali v protestech proti francouzským jaderným testům na atolu Mururoa ve Francouzské Polynésii.

 

Rumunská protikorupční prokuratura o víkendu zadržela primátora Bukurešti Sorina Oprescua. Ten je podezřelý, že přijal úplatky v celkové výši asi 25 tisíc eur od firem pracujících pro radnici. Úřad protikorupční prokuratury v prohlášení sdělil, že firmy, které měly kontrakty s radnicí rumunské metropole, musely v letech 2013 až 2015 platit vysokým činitelům až 70 procent z výnosů plynoucích ze zakázek. Deset procent z odvodů dostával podle obvinění přímo primátor.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Rakousko znemožní uprchlíkům volně cestovat z Maďarska;  BBC rozšíří vysílání do KLDR Foto: Spectral-Design / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.