BBC: Rakousko omezuje počet migrantů a uprchlíků; nálety na libyjskou Sabrátu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že v libyjské Sabrátě zemřelo při náletech na cíle bojovníků Islámského státu nejméně 30 lidí. BBC si dále všímá, že v Rakousku přišlo v platnost nové opatření, které omezuje počet migrantů a uprchlíků, jimž bude denně povoleno vstoupit do země. Na jižní hranici Rakouska bude přijímáno pouze 80 žádostí o azyl denně.

V libyjské Sabrátě zahynulo při náletech na cíle bojovníků Islámského státu nejméně 30 lidí. Deník The New York Times citoval nejmenovaný zdroj, podle nějž útok provedla americká letadla. Dodal, že terčem byl vysoce postavený tuniský džihádista, který je spojován se dvěma teroristickými útoky v loňském roce, mezi nimiž bylo i ostřelování letoviska, kde zahynulo 30 Britů. Vrcholní velitelé IS, následováni množstvím bojovníků, se podle nedávných zpráv do Libye přesunuli z Iráku a Sýrie.

 

V Bruselu pokračují rozhodující jednání o pozici a změně podmínek členství Spojeného království v EU. Oficiální jednání byla přerušena sérií bilaterálních schůzek, kterou v časných ranních hodinách zahájil předseda Evropské rady Donald Tusk s Davidem Cameronem a dalšími lídry EU. Jednání dosud nepřinesla výsledek v podobě uzavření dohody, nicméně premiér Cameron i předseda rady Donald Tusk se shodli na tom, že během noci bylo dosaženo jistého pokroku, ačkoli k projednání ještě mnohé zbývá. Názorové rozdíly na navrhovanou dohodu se zdají být hlubší, než se očekávalo. Během druhého dne summitu bude David Cameron usilovat o projednání sporných bodů a zajištění dohody, jíž chce dosáhnout před plánovaným červnovým referendem. To má rozhodnout o setrvání Británie v EU.  

 

Navzdory kritice EU nabylo v Rakousku platnosti opatření, které omezuje počet migrantů a uprchlíků, jimž bude denně povoleno vstoupit do země. Na jižní hranici Rakouska bude přijímáno pouze 80 žádostí o azyl denně, poté bude hranice uzavřena. Evropský komisař pro migraci Dmitris Avramopoulos označil toto opatření za „zjevně neslučitelné“ s právem Evropské unie. Lídři EU v této souvislosti oznámili, že na začátek března svolají summit s Tureckem, jehož cílem bude hledat nová řešení krize. Podle Vídně je toto opatření nutné, jelikož evropský plán pro Turecko, který má zajistit omezení počtu migrantů vstupujících do Evropy, není ještě funkční. Mluvčí agentury OSN pro uprchlíky v Ženevě, William Spindler, řekl, že chápe, pokud některé země přistupují k unilaterálním krokům, nicméně situaci tím neřeší a problémy přesouvají na ostatní země. Dodal, že odpovědnost za ochranu uprchlíků nemůže nést pouze několik zemí.

 

Lhůta ukončení bojů v Sýrii, která byla nastavena při mezinárodních jednáních v Mnichově v minulém týdnu, dnes vyprší. Násilí navzdory tomu nadále pokračuje a doposud jen málo naznačuje, že by boje ustaly a mohlo dojít k příměří.

 

Den po sporných prezidentských volbách došlo v ugandském hlavní městě Kampale k policejní razii na ústředí vedoucí opoziční strany. Při útoku byl zatčen hlavní opoziční kandidát za Fórum pro demokratickou změnu (FDC) Kizza Besigye. Dosavadní výsledky po součtu čtvrtiny volebních hlasů ukazují, že vede prezident Yoweri Museveni. Ten po 30 letech u moci kandiduje již na páté volební období. Podle předběžných výsledků zveřejněných volební komisí vede Museveni s 62 % hlasů, zatímco Kizza Besigye má 33 %. Důvod akce bezpečnostních složek je stále nejasný. Jedná se o třetí zadržení Kizzy Besigye v tomto týdnu.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.
BBC: Rakousko omezuje počet migrantů a uprchlíků; nálety na libyjskou Sabrátu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. USA zpřísnily sankce proti Severní Koreji

  Společnost ·

  Prezident Barack Obama včera podepsal zákon rozšiřující americké sankce namířené proti Severní Koreji. USA zpřísnili sankce po severokorejském jaderném testu z letošní…

 2. ČSA se loni dostaly do zisku 223 milionů korun

  Byznys ·

  České aerolinie (ČSA) loni dosáhly zisku 223 milionů korun. Minulý rok se přitom společnost dostala do ztráty 631 milionů korun. Při zmenšení flotily se národnímu dopr…

 3. Pražský hotel President koupil ruský investor

  Byznys ·

  Pražský pětihvězdičkový hotel President odkoupil loni od španělské společnosti Comar ruský investor Rafik Gasanov. Ten už v Česku vlastní například golfový resort Cihe…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.