BBC: Prvním Evropanem v Číně nebyl Marco Polo, antičtí Řekové vzdělávali Číňany v sochařství

Marco Polo pravděpodobně nebyl první Evropanem, který dorazil na území Číny. Archeologové uvádějí, že objevili DNA náležící člověku ze Západu. Mělo by jít o lidi z antického Řecka, kteří učili Číňany v sochařství. Díky tomu pak měla být vytvořena známá Terakotová armáda, která „chrání“ hrob prvního čínského císaře. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Nové nálezy naznačují skutečnost, že Evropané byli v kontaktu s Čínou před více než 1500 lety. Stalo se tak ještě před tím, co cestovatel Marco Polo přišel do Číny. Archeologové uvádějí, že inspiraci pro vyhotovení terakotových válečníků nalezených u hrobu prvního císaře poblíž současného města Si-an mohli Číňané najít v antickém Řecku.

Starověcí řečtí řemeslníci mohli podle BBC učit řemeslu Číňany ve třetím století před naším letopočtem. Původní myšlenka počítá s tím, že jako první Evropan dorazil na území Číny ve 13. století Marco Polo.

Nyní se objevily na povrchu důkazy o tom, že k prvnímu kontaktu mezi Čínou a Západem došlo před formálním zahájením Hedvábné stezky. V Číně došlo k objevu specifické evropské mitochondriální DNA, která naznačuje, že lidé ze Západu se v Číně usadili a žili za vlády prvního čínského císaře.

____________________________________________________________

BBC dále informuje o:

Na území Sýrie funguje tajný internační tábor určený pro bývalé bojovníky Islámského státu a jeho rodinných příslušníků. Tábor provozuje povstalecká skupina Jays al-Tahrir a vězní v něm okolo 300 zadržených bojovníků. Mezi nimi je rovněž velké množství Evropanů. Podle velitele povstalců Mohammada Ghabiho dostanou někteří vězni povolení k návratu do Evropy. Rozhodnuto o tom bude ve spolupráci s bezpečnostními službami. Další osoby budou souzeni na základech práva šaría. Někteří muži mohou být rovněž popraveni. Internační tábor se pokouší změnit smýšlení uvězněných osob. Jedincům, kteří projevili zájem o návrat domů, bylo umožněno spojit se s velvyslanectvím jejich státu. 

 

Právníci odmítli zastupovat hlavního podezřelého z loňských teroristických útoků v Paříži Salaha Abdeslama. Stalo se tak kvůli skutečnosti, že obviněný odmítá vypovídat. Abdeslamovi se nelíbí, že je čtyřiadvacet hodin monitorován kamerami. Advokát Sven Marie řekl, že pokud bude jejich klient mlčet, tak jej nehodlají zastupovat. Listopadové teroristické útoky z loňského roku si v Paříži vyžádaly 130 obětí na životech. K zodpovědnosti se přihlásil samozvaný Islámský stát. K dopadení Abdeslama došlo letos v březnu v Bruselu. Od příjezdu do Francie však hlavní podezřelý mlčí.

 

Technologická firma Samsung Electronics zhoršila odhad provozního zisku pro čtvrtletí o třetinu tedy o 2,6 bilionu wonů. To představuje zhruba 57 miliard korun. Důvodem horších prognóz je stažení telefonu Galaxy Note 7 z prodeje. Jihokorejská společnost dále odhaduje, že čtvrtletní provozní zisk dosáhne hodnoty zhruba 5,2 bilionů wonů (114 miliard korun).

  

 

Zdroj: BBC

BBC: Prvním Evropanem v Číně nebyl Marco Polo, antičtí Řekové vzdělávali Číňany v sochařství Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BBC: WHO podporuje takzvanou limonádovou daň

  Společnost ·

  Světová zdravotnická organizace (WHO) podporuje země uvalující takzvanou daň z cukru na limonády a sladké nápoje. Podle její zprávy ní je prokazatelné, že daň 20 proce…

 2. Dárek, který každý pochválí

  Komerční sdělení ·

  Pryč je již doba lacině vyhlížejících dárkových a reklamních předmětů. Obchodní partneři, klienti i zaměstnanci dnes umí ocenit kvalitu i originální design. Lze vlastn…

 3. BBC: Haiti hrozí hladomor

  Společnost ·

  Prozatimní prezident Haiti Jocelerme Priver oznámil, že zemi hrozí hladomor. Obavy vyvolává „apokalyptická destrukce“ způsobená hurikánem Matthew, který se přes zemi p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.