BBC: První ruské letouny opouštějí Sýrii; Matka Tereza bude v září prohlášena za svatou

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že první ruské bojové letouny opouštějí Sýrii. Stalo se tak po překvapivém nařízení ruského prezidenta Vladimira Putina. Rusko ovšem bude v bombardování pokračovat. BBC si dále všímá prohlášení papeže Františka, podle kterého bude Matka Tereza letos začátkem září prohlášena za svatou.

Ruské hlavní síly opouštějí Sýrii. Stalo se tak po překvapivém nařízení ruského prezidenta Vladimira Putina. Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo video s první skupinou letadel, které opouštějí tamní leteckou základnu Hmeimim. Rusko ovšem oznámilo, že v leteckých úderech bude nadále pokračovat a zachová tak na území Sýrie několik stovek personálu společně se systémy protivzdušné obrany. Mezitím pokračují mírové rozhovory, které mají zajistit vyřešení válečného konfliktu na území Sýrie.

V berlínské čtvrti Charlottenburg vybouchl v úterý ráno projíždějící automobil. Exploze si vyžádala smrt řidiče. Policie vyzvala obyvatele této oblasti k tomu, aby uzavřeli okna a zůstali v zadních částech svého bytu. Týmy pyrotechniků později uvedly, že žádné další riziko výbuchů nehrozí. Berlínská police uvedla, že o příčině nemůže prozatím nic sdělit. Vyšetřování je totiž na samém začátku. Forenzní vyšetřovatelé nyní musí pečlivě prozkoumat automobil.

Norský soud se v úterý zaměřil na stížnost masového vraha Anderse Behringa Breivika, kterému se nelíbí podmínky norského vězení. Z toho důvodu zažaloval stát za porušování lidských práv. Stát s tvrzením několikanásobného vraha ale nesouhlasí. Soud se uskutečnil v tělocvičně věznice Skien, ve které si Breivik odpykává svůj 21 letý trest za zavraždění 77 lidí. V roce 2011 spáchal hrůzný čin na ostrově Utöya, kde zastřelil 69 přívrženců sociálnědemokratické mládeže. Před tím ještě nastražil nálož ve vládní čtvrti v Oslu, jejíž exploze si vyžádala smrt 8 lidí.

Katolická jeptiška Matka Tereza, která se starala o chudé v indickém městě Kalkata, bude prohlášena za svatou 4. září letošního roku. Informaci oznámil papež František. Matka Tereza získala v roce 1979 Nobelovu cenu za mír. V roce 1950 založila Řád Milosrdenství, na jehož fungování v rámci svých cest získala finanční prostředky. Tento řád patřil k jednomu z nejbohatších řádů světa. Matka Tereza zemřela v roce 1997 ve věku 87 let.

Případné opuštění Velké Británie Evropské unie může mít neblahý vliv na Severoatlantickou alianci (NATO). Uvedl to vysoce postavený velitel americké armády Genpor Ben Hodges. Obavy by mohly nastat ve chvíli, kdy by se Evropa musela postavit Rusku. Aktivisté, kteří jsou pro brexit na druhé straně říkají, že případné vystoupení nebude mít vliv na britské postavení v NATO. Spojené království je členem NATO od svého vzniku v roce 1949. Britské referendum o vystoupení z EU se uskuteční 23. června.

Barmský parlament v úterý zvolil nového prezidenta Tchin Ťjoa. Po dlouhých padesáti letech jde přitom o prvního nevojenského prezidenta. Tchin Ťjo je blízkým spojencem držitelky Nobelovy ceny za mír a vůdkyně Národní ligy pro demokracii Aun Schan Su Ťij. Její strana se dočkala listopadovým vítězstvím v parlamentních volbách historického úspěchu.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: První ruské letouny opouštějí Sýrii; Matka Tereza bude v září prohlášena za svatou Foto: ČTK/AP/Bikas Das

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.