BBC: Protiraketový systém v Jižní Koreji; vyslání britských vojáků do Polska a Estonska

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Čína protestuje proti dohodě mezi Spojenými státy a Jižní Korejí ohledně kontroverzního protiraketového obranného systému (THAAD). Ten je odpovědí na výhružky ze strany represivního severokorejského režimu. BBC si dále všímá toho, že Severoatlantická aliance (NATO) posílá na území Polska a Estonska stovky britských vojáků. 

Spojené státy americké se společně s Jižní Koreou domluvily na instalaci kontroverzního protiraketového obranného systému kvůli obavám ze stupňujících se hrozeb Severní Koreji (KLDR). Protiraketový systém THAAD bude podle prohlášení sloužit pouze k odražení hrozby z Pchjongjangu. Zatím není jasné, kde systém bude nainstalován. Čína proti aktuálnímu úmyslu vehementně protestuje. Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že THAAD poškodí mír a stabilitu v regionu.

 

Americký prezident Barack Obama oznámil, že Velká Británie bude i nadále hlavní mocností přispívající k evropské bezpečnosti. Také řekl, že doufá v dojednání spořádané dohody ohledně samotného vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Obama nepochybuje o tom, že Británie zůstane i nadále jedním z nejschopnějších členů Severoatlantické aliance (NATO). Řekl to listu Financial Times.

 

Sebevražední atentátníci zabili při útoku na šíitskou svatyni v iráckém městě Balad nejméně 35 lidí a zranili dalších 50 osob. Podle tamních zpráv se na místě odpálil minimálně jeden terorista. Další atentátník se poté odpálil mezi prchajícími věřícími. Počáteční zprávy uvádějí, že za útokem stojí samozvaná organizace takzvaného Islámského státu. Radikálové z islamistického hnutí ovšem útok nepotvrdili. Mezitím stoupl počet obětí z nedělního sebevražedného útoku v Bagdádu. Bilance stoupla z 281 obětí na 292 lidských životů.

 

Největší světový výrobce automobilů, japonská Toyota, vypnul dva z osmi výtahů ve svém tokijském sídle. Chce tím ušetřit náklady. Kvůli obavám ze slabé globální ekonomiky a posilování jenu rovněž automobilka regulovala výkon klimatizací. Toyota učinila podobné kroky již v průběhu finanční krize v roce 2008. Společnost nezveřejnila, kolik peněz jí toto opatření ušetří peněz. 

 

Východní pobřeží Tchaj-wanu zasáhl v pátek tajfun Nepartak. Jeho řádění si vyžádalo dvě lidské oběti a 66 zraněných. Živelná katastrofa přinutila více než 15 tísic osob k evakuaci. Rovněž byly zrušeny stovky letů. Uzavřeny jsou také i školy a úřady. Vítr doprovázející tajfun dosahuje až rychlosti 198 km/h. V sobotu ráno se očekává, že bouře zasáhne čínskou provincii Fu-ťien.

 

Stovky britských vojáku jsou povoláni do Polska a Estonska. NATO tak reaguje na ruskou agresi. Pět stovek vojáků bude nasazeno do Estonska. 150 vojáků bude poté působit v Polsku. Jde o akt, který je součásti závazku NATO ochránit po ruském zabrání Krymu východní země. Britský ministr obrany Michael Fallon řekl, že tento krok má Rusko odradit od jakékoli další agrese.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Protiraketový systém v Jižní Koreji; vyslání britských vojáků do Polska a Estonska Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. MMF půjčí Iráku přes pět miliard dolarů

    Byznys ·

    Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) včera schválila Iráku tříletou smlouvu o záložním úvěru. Celková částka dohody dosahuje 5,34 miliardy dolarů (130,6 mil…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.