BBC: Proti imigračnímu dekretu Donalda Trumpa se postavily další americké státy

Další americké státy se připojily proti novému nařízení prezidenta Donalda Trumpa, které omezuje muslimům cestování do USA. O jaké státy jde a čeho se obávají informovalo rozhlasové vysílání BBC World Service. 

Další americké státy se u soudu brání proti novému opatření prezidenta Donalda Trumpa omezujícímu cestování do Spojených států amerických. Prezident v pondělí podepsal devadesátidenní zákaz vstupu občanů ze šesti převážně muslimských zemí. Opatření rovněž nedovoluje vstup uprchlíků. Podle některých států se jedná o diskriminační omezení. Další tvrdí, že poškozují stát. Zákaz by měl začít platit šestnáctého března. Bílý dům je přesvědčen o tom, že u soudu vyhraje.
 

Jaké státy protestují a proč?

Oregon: Nové nařízení podle tohoto státu uškodí tamním obyvatelům, zaměstnavatelům, zdravotnímu systému a ekonomice.

Washington: aktualizované směrnice Donalda Trumpa mají „totožně ilegální motivaci jako ty původní“. K tomu poškozují obyvatele, i když v menší míře než tomu bylo u prvního nařízení.

New York: „Zákaz muslimům pod jiným označením“, popsal nové nařízení generální prokurátor New Yorku.

Massachusetts: Nový zákon podle tohoto amerického státu představuje „i nadále diskriminační a protiústavní pokus o splnění Trumpova slibu ohledně zákazu namířeném proti muslimům“.

Havaj: Podle představitelů Havaje nové nařízení poškodí jeho muslimskou populaci, cestovní ruch a zahraniční studenty. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje se stala prvním demokraticky zvoleným představitelem země, který byl zbaven funkce. Nejvyšší soud jednomyslně potvrdil rozhodnutí parlamentu. Prezidentka je nařčena z toho, že umožnila své nejlepší přítelkyni vyvíjet nátlak na velké korporace a nutit je k poskytování značných finančních darů. Obě ženy obvinění popírají. Prezidentka ztrácí imunitu a může být stíhána. Jižní Korea bude do šedesáti dní volit nového prezidenta. Skandál rozdělil veřejné mínění v zemi.
 
Německá policie zatkla mladíka podezřelého z vraždy devítiletého souseda. Mrtvé tělo bylo objeveno v pondělí. Policie tehdy zahájila rozsáhlé pátrání po pachateli. Devatenáctiletý podezřelý byl zadržen ve čtvrtek poté, co na sebe sám upozornil v restauraci. Kriminalistům poskytl informace o dalším mrtvém těle. Podle policie mladík zveřejnil na internetu své fotografie vedle těla mrtvého chlapce.
 
Vědci upozorňují na poškození Velkého korálového útesu v Austrálii. Již druhý rok za sebou dochází k jeho výraznému odumírání. Poškození je způsobeno zvýšením teploty vody. K doposud nejhoršímu pozorovanému poškození přitom došlo v loňském roce. Ve chvíli kdy korály začnou ztrácet barvu, signalizuje to jejich odumírání.

V Mexiku došlo k potyčkám mezi rybáři a ekology. Rybářům se nelíbí snahy chránit sviňuchu kalifornskou. Ty vedly k zákazu některých způsobů rybolovu pomocí sítí. Rybáři v oblasti loví ilegálně jiný druh ryby, který lze výhodně prodat na asijské trhy. V sítích ale často končí i sviňuchy. Rybářům se nelíbí, že opatření mají negativní dopad na jejich obživu.
 
Zkoušky pomocných videorozhodčích ve fotbalu naznačují, že jejich zavedení by mohlo představovat největší změnu v historii tohoto sportu. Je možné, že pomocní videorozhodčí budou použiti už při mistrovství světa v roce 2018.
 
 
Zdroj: BBC
BBC: Proti imigračnímu dekretu Donalda Trumpa se postavily další americké státy Foto: Paul Hakimata Photography / Shutterstock.com: Americký prezident Donald Trump

reklama

Další články

 1. Zeman bude opětovně kandidovat na prezidenta

  Společnost ·

  Prezident Miloš Zeman v rámci páteční tiskové konference veřejně oznámí opětovnou kandidaturu na českého prezidenta. Jeho plán figurovat v prezidentských volbách řekl …

 2. Tusk zůstává v čele rady

  Společnost ·

  Země Evropské unie dnes na summitu v Bruselu rozhodly, že prodlouží mandát současnému předsedovi Evropské rady Donaldu Tuskovi. Na twitteru to uvedlo několik předsedů …

 3. IKEA se v Evropě zbavila 25 nákupních parků

  Byznys ·

  Švédský nábytkářský řetězec IKEA prodal 25 nákupních parků v osmi evropských zemích realitnímu fondu Pradera. Transakce v hodnotě 900 milionů eur (24,3 mld. Kč) se týk…

 4. Ceny ropy se propadly na letošní minima

  Byznys ·

  Ceny ropy se propadly o zhruba pět procent a dostaly se na nejnižší úrovně v letošním roce. Dolů je tlačí nečekaně prudký růst zásob suroviny ve Spojených státech. Sev…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.