BBC: Problémy při volbách v Nevadě; zemřel bratr kubánských vůdců Ramón Castro

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že při průběhu republikánských voleb na post amerického prezidenta se vyskytly problémy. Podle tamních médií se mluví o nedostatku hlasovacích lístků a nedostatečném prověřování totožnosti. BBC dále informuje o tom, že ve věku devadesáti jedna let zemřel Ramón Castro, starší bratr kubánských vůdců Fidela a Raúla. Ten se na rozdíl od svých bratrů se politice nevěnoval. 

Voliči v Bolívii velmi těsně odmítli změnu ústavy, která by umožnila stávajícímu prezidentovi Evo Moralesovi kandidovat do čtvrtého volebního období. Sečteny jsou téměř všechny hlasy a proti se vyslovilo asi 51,5 % voličů. Morales je prvním prezidentem země domorodého původu. Silnou podporu má především ve venkovských oblastech. Do funkce nastoupil v roce 2006. Nyní se pokusil prodloužit své funkční období, aby mohl dokončit sociální reformy.

Ve státě Nevada vybírají republikáni svého kandidáta na post amerického prezidenta. Očekává se, že již potřetí v řadě zvítězí Donald Trump. Na místě se objevily informace o chybách při průběhu voleb, například nedostatku hlasovacích lístků a nedostatečném prověřování totožnosti.

Bílý dům představil americkému kongresu plán uzavření věznice Guantánamo. Uzavření zařízení na americké základně na Kubě představuje jeden z prezidentových dlouhodobých cílů. Zbývajících 91 zadržovaných by se podle plánu mělo přesunout do zemí, odkud pocházejí, nebo do vojenských a dalších věznic ve Spojených státech. Očekává se, že kongres přesun osob podezřelých z terorismu na americké území zablokuje. Věznice byla otevřena v roce 2002 a od té doby jí prošlo 780 zadržených. Na zdejší nevyhovující podmínky opakovaně upozorňují aktivisté bojující za lidská práva.

V Nepálu se podle oficiálních zdrojů ztratilo letadlo s nejméně dvaceti jedna lidmi na palubě. Malé osobní letadlo Twin Otter aerolinek Tara Air cestovalo z Pokhary do Jomsom. Kontakt s řídící věží ztratilo krátce po startu. Podle tamních úřadů byly dva cestující cizinci, na palubě byly údajně i dvě děti. Špatné povětrnostní podmínky komplikují vrtulníkům hledání.

Úřady v Brazílii obvinily prezidenta důlní společnosti Samarco a šest dalších osob ze zabití. Obvinění padlo kvůli havárii přehrady, která loni v listopadu připravila o život devatenáct lidí. V přehradě mělo být podle vyšetřovatelů příliš mnoho vody. Společnost také zanedbávala kontroly a na místě používala vadná zařízení.

Podle kubánských médií zemřel ve věku devadesáti jedna let Ramón Castro, starší bratr vůdců této země Fidela a Raúla. Na rozdíl od svých bratrů se politice nevěnoval. Jeho hlavním zájmem bylo zemědělství. Založil v tomto odvětví několik státních firem a angažoval se i ve výzkumu.

Počet obětí sobotního cyklonu na ostrovním státě Fidži roste, jak se záchranáři se dostávají do špatně přístupných oblastí. V současné chvíli se jedná o čtyřicet dva osob. Záchranáři příbuzné upozorňují, aby těla pohřbili co nejdříve vzhledem k nedostatku kapacit pro jejich skladování.

V Jihoafrické republice byla dočasně uzavřena jedna z univerzit kvůli bitce na ragbyovém zápase. Černošští demonstranti tady narušili průběh hry. V vzápětí na ně zaútočili bílí diváci. V posledním roce zasáhla univerzity v zemi vlna protestů souvisejících s rasismem.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

 

BBC: Problémy při volbách v Nevadě; zemřel bratr kubánských vůdců Ramón Castro Foto: ČTK/AP/Paul Sancya

reklama

Další články

  1. Ceny v průmyslu klesly v lednu meziročně o 3,4 %

    Byznys ·

    Ceny v průmyslu v rámci České republiky se v lednu meziročně snížily o 3,4 procenta po prosincovém poklesu o 2,9 procenta. V meziměsíčním srovnání se ceny v průmyslu s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.