BBC: Princ Philip se vzdá svých královských povinností

Britský princ Philip, choť královny Alžběty II., se letos na podzim vzdá svých královských povinností. Podle BBC World Service to uvedl Buckinghamský palác. Rozhodnutí učinil sám vévoda z Edinburghu a má naprostou podporu královny. Vévoda příští měsíc oslaví 96 let.

Buckinghamský palác dále uvedl, že jedenadevadesátiletá panovnice Alžběta II. bude nadále plnit své závazky v plném rozsahu.

Philip, který se loni angažoval 110 dní v roce, byl pátým nejzaneprázdněnějším členem královské rodiny. Je patronem, prezidentem nebo členem více než 780 organizací, se kterými zůstane i nadále spojen, ale nebude se aktivně účastnit veřejných akcí. Vévoda podle mluvčího paláce „jasně cítí, že chce nyní omezit“ jeho „známou roli“ k podpoře královny.

Premiérka Theresa Mayová vévodovi vyjádřila vévodovi „hlubokou vděčnost a přání všeho dobrého“. Předseda opozičních labouristů Jeremy Corbyn taktéž popřál vévodovi „vše nejlepší v jeho zaslouženém důchodu“. „Svůj život zasvětil podpoře královny a naší země s jasným smyslem pro veřejnou službu“, dodal.

________________________________________________________________

BBC si dále všímá toho, že:

Centristický kandidát na francouzského prezidenta Emmanuel Macron si pravděpodobně upevnil svoji pozici v boji proti jeho krajně pravicové rivalce Marine Le Penové. Stalo se tak díky středeční televizní debatě. Novináři včetně uznávaných agentur pro výzkum veřejného mínění uvádějí, že Macron byl oproti své protivnici přesvědčivější. Kandidáti na novou hlavu Francie se vypořádávali s oboustrannými urážkami déle než dvě hodiny. V rámci toho rozebírali témata, jako jsou terorismus, ekonomika a Evropská unie. Druhé kolo francouzských prezidentských voleb se uskuteční v neděli. Oba dva kandidáti doufají v to, že na svoji stranu získají 18 procent nerozhodných voličů.

 

Vůdce afghánských mudžahedínů a bývalý vojenský veterán Bulbuddín Hejmatjár se vrátil do afghánského hlavního města Kábulu osm měsíců po podpisu mírové dohody s vládou. Hejmatjár čelil obvinění z četných krutostí. Tento muž rovněž stojí v čele druhé největší militantní skupiny v Afghánistánu zvané jako Hezb-e-Islami. V rámci mírové dohody Hejmatjár souhlasil s tím, že přijme ústavu a opustí od násilí. Někteří lidé považují dohodu jako krok vpřed pro Afghánistán. Ostatní se ovšem domnívají, že tato událost může mít na svědomí rozdělení vlády.

 

Somálské bezpečnostní síly zastřelili jednatřicetiletého ministra práce poté, co jej mylně považovali za militantního islamistu. K jeho zabití došlo v jeho vlastním vozidle poblíž prezidentského paláce v hlavním městě Mogadišu. Somálský prezident Mohamed Abdullahi Mohamed přerušil kvůli této události svoji návštěvu Etiopie. Somálské bezpečnostní síly bojují s ozbrojenci, kteří stojí za tamními sebevražednými a ozbrojenými útoky. Vojáci již v minulosti kvůli vypjaté situaci a s ní spojenou nervozitou zastřelili místní úředníky. Nejnovější událost ovšem představuje smrt dosud nejvýznamnějšího zastřeleného úředníka vlastní armádou. 

 

Irácká armáda oznámila, že v Mosulu otevřela novou frontu v operaci namířené proti bojovníkům z organizace Islámského státu, kteří ovládají severozápad města. Vojáci z 9. divize armády a policisté z jednotek rychlého nasazení postupují ze severu města. Poté se připojí k vojákům, kteří se z jihu snaží protlačit do Starého města. Vojáci zahájili hlavní ofenzívu na znovuzískání Mosulu z područí Islámského státu loni v říjnu. S podporou koaličních leteckých úderů pod vedením americké armády se jim podařilo v lednu převzít plnou kontrolu nad východní polovinou Mosulu. V únoru poté zahájili útok na získání západního Mosulu. 

 

Písečná bouře zasáhla sever Číny včetně hlavního města Pekingu. Jde o další krizovou situaci, která se pojí ke kvalitě tamního ovzduší. Oficiální hodnoty o kvalitě ovzduší se vyšplhaly nad doporučenou mezní hodnotu, kterou stanovila Světová zdravotnická organizace (WHO). Místní úřady radí tamním obyvatelům, aby se vyhýbali venkovním aktivitám. Děti a starší lidé by neměli opouštět své domovy. Písečná bouře se dostala na území Číny ze sousedního Mongolska. Podle Světová zdravotnické organizace maximální bezpečná hustota prachové částice nepřesahuje hodnotu 25 mikrogramů na metr krychlový během jednoho dne. V Číně tato hodnota ovšem dosahuje 500 mikrogramů na metr krychlový. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Princ Philip se vzdá svých královských povinností Foto: Wikimedia Commons

reklama

Další články

  1. Babiš podal kvůli nahrávkám trestní oznámení

    Společnost ·

    Vicepremiér Andrej Babiš podal trestní oznámení kvůli záznamům svých rozhovorů, které se tento týden objevily na internetu. Oznámení již podal na městském státním zast…

  2. Deutsche Bank má nového největšího akcionáře

    Byznys ·

    Čínský konglomerát HNA Group od úterý vlastní skoro 10 procent největší německé bankovní společnosti Deutsche Bank. Na postu top akcionáře německé společnosti tak vyst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.