BBC: Princ Charles vyzve v Paříži k ochraně lesů; japonské lodě se vypravily na lov velryb

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že britský princ Charles dnes přednese na klimatické konferenci v Paříži projev, v němž vyzve mezinárodní společenství k efektivnější ochraně světových lesů. BBC si dále všímá každoroční plavby japonských lodí do vod Antarktidy na lov velryb, proti kterému protestuje mezinárodní společenství. 

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že rozhodnutí Turecka sestřelit ruské letadlo mělo zajistit bezpečnost dodávek ropy od Islámského státu do Turecka. Turecko nicméně jakékoli vazby na Islámský stát popřelo a turecký prezident Recip Erdogan vyzval Vladimira Putina, aby své tvrzení podložil důkazy. Turecko se zároveň odmítlo za incident omluvit. Podle tureckého premiéra bylo sestřelení nešťastné, ale jeho země má právo bránit své území. K sestřelení ruského letadla, které podle Turecka narušilo vzdušný prostor země, došlo 24. listopadu. Turecko je součástí mezinárodní koalice, která vede nálety proti islamistům.

 

Britský princ Charles má dnes na klimatické konferenci v Paříži přednést projev, v němž vyzve mezinárodní společenství k efektivnější ochraně světových lesů. Podle BBC bude argumentovat tím, že mnohé korporace se nestarají o to, zda jejich komerční činnost vede k destrukci lesů. Obživu spojenou s prací v lesích přitom má na celém světě miliarda lidí. Světový lesní porost též hraje zásadní roli při stabilizaci klimatu, přesto každý rok dojde ke zničení 12 milionů hektarů lesa.

 

Japonské lodě vypluly na každoroční cestu do vod Antarktidy na lov velryb, proti kterému protestuje mezinárodní společenství. Japonsko tvrdí, že loví velryby výhradně k výzkumným účelům, což mezinárodní pravidla povolují. Mezinárodní soudní dvůr však loni rozhodl, že japonské lovecké aktivity se v tomto směru nepovažují za vědecké a měly by skončit. Japonsko v pondělí oznámilo, že rozhodnutí soudu respektuje a proto letos odloví 333 velryb, což je třetina úlovku z dřívějších let. Ani tento krok však mezinárodní kritiky Japonska včetně Austrálie neuspokojil.

 

Britský premiér David Cameron věří, že ve středu bude dolní sněmovna britského parlamentu hlasovat o zapojení země do leteckých útoků proti Islámskému státu v Sýrii. Podle Camerona je mezi poslanci stále více příznivců tohoto plánu. Lídr opozičních labouristů Jeremy Corbyn umožní středeční hlasování bez obstrukcí, kritizoval však premiéra za to, že chce k tématu vést pouze jednodenní, nikoli dvoudenní diskusi. Velká Británie se v současnosti účastní náletů proti Islámskému státu v Iráku.

 

Argentinští aktivisté oznámili, že objevili muže, který byl odebrán své matce v batolecím věku v době vlády vojenské junty v 70. a 80. letech minulého století. Mario Bravo byl odebrán své matce v době, kdy byla ve vězení a byl dán do výchovy příznivcům režimu. Muž se má se svojí matkou setkat dnes v Buenos Aires. Podle aktivistů je Mario Bravo už 119. nalezeným dítětem, které bylo vojenskou juntou odebráno svým biologickým rodičům.

 

Novým prezidentem Burkiny Faso se stal Roch Kabore, který v nedělním hlasování získal 53,5 procenta hlasů. Víkendové volby v této africké zemi byly prvními od lidového povstání, při kterém byl loni sesazen dlouholetý prezident Blaise Compaoré. Volby se měly konat už v říjnu, ale byly odloženy kvůli zmařenému povstání, na kterém se v září podíleli členové prezidentské ochranky. Nedělní volby provázela mimořádná bezpečnostní opatření, v zemi hlídkovalo na 25 000 vojáků a policistů.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Princ Charles vyzve v Paříži k ochraně lesů; japonské lodě se vypravily na lov velryb Foto: ChameleonsEye / Shutterstock.com: Britský princ Charles

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.