BBC: Pracovní reformy ve Francii ohrožují fotbalové Euro; znepokojení nad popravami Hamasu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že pracovní reformy ve Francii ohrožují fotbalové Euro. Důvodem jsou plánované stávky zaměstnanců ropných rafinerií, jaderných elektráren, přístavů a dopravy. BBC si dále všímá Organizace spojených národů a jejího znepokojení nad plánovanými popravami v pásmu Gazy palestinské organizace Hamas.

Pracovní reformy ve Francii ohrožují fotbalové Euro. Země se momentálně chystá na další výpadky dodávek energie, kvůli ohlášeným stávkám pracovníků ropných rafinérií, jaderných elektráren, přístavů i dopravu. Kvůli nespokojenosti a silnému tlaku ze strany obyvatel Francie už předseda vlády Manuel Valls prohlásil, že pracovní reformy mohou být ještě upraveny. V zemi momentálně sílí panika, motoristé nakupují zásoby pohonných hmot a pokud Francie problém urychleně nezačne řešit, je v ohrožení i fotbalové mistrovství Evropy, které začíná už za 14 dní.

 

Cena ropy letos poprvé překonala hodnotu padesáti dolarů za barel. Důvodem je narušení dodávek ropy a zvýšení celosvětové poptávky. Ropa se díky tomu zotavuje a začíná stoupat její cena. Růst následoval poté, co Spojené státy americké oznámily stav zásob ropy. Ty se snížily především kvůli přerušení dodávek z Kanady, kterou ochromily lesní požáry. Cena ropy Brent stoupla o 80 procent.

 

Australský ministr dopravy Darren Chester řekl, že je v jeho zájmu vyšetření případné spojitosti nalezených kusů letadla se ztraceným letem MH370 malajsijských aerolinií. Chester uvedl, že k nálezu dvou úlomků došlo na ostrově Mauricius. Třetí úlomek se pak objevil na pláži v Mosambiku. Očekává se, že úlomky budou poslány do Austrálie, kde je přezkoumají odborníci. Letadlo s 239 cestujícími na palubě zmizelo v březnu roku 2014 během letu z hlavního města Malajsie Kuala Lumpur do čínského Pekingu.

 

Organizace spojených národů (OSN) vyjádřila znepokojení nad oznámením palestinské islamistické organizace Hamas ohledně plánovaných trestů smrti v Gaze. Vyslanec OSN Nickolay Mladenov pro mírový proces na Blízkém východě řekl, že vážně pochybuje o spravedlivých procesech v rámci tamních soudů. Mladenov také vyjádřil znepokojení nad popravami, které mají být provedeny na veřejnosti. Podle BBC proběhlo od roku 2007 v Gaze 67 poprav.

 

Japonský premiér Šinzó Abe zahájil summit velkých světových ekonomik G7 v Japonsku návštěvou šintoistické svatyně. Ta přitom symbolizuje japonský nacionalismus. Podle Abeho může návštěva přiučit funkcionáře v porozumění spirituality japonského lidu. Prezidenti a premiéři sedmi plánů se zaměří na témata ohledně boje proti terorismu a čínské agresivní politiky spojené se vzrůstajícími nároky Číny v oblastech Jihočínského moře.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Pracovní reformy ve Francii ohrožují fotbalové Euro; znepokojení nad popravami Hamasu Foto: Alexandre Rotenberg / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.