BBC: Příprava dohody o obchodních vztazích Británie a EU může trvat 10 let

Vypracování dohody upravující obchodní vztahy Velké Británie s Evropskou unií po brexitu může trvat až deset let. Tamní vládu před tím varoval britský velvyslanec při Evropské unii Ivan Roger. I přesto je pak podle něj možné, že ji parlamenty jednotlivých evropských států nakonec odmítnou. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Britský velvyslanec při Evropské unii Ivan Rogers podle BBC varoval britskou vládu, že vypracování dohody upravující obchodní vztahy Británie s Evropskou unií po brexitu může trvat až deset let. I přesto je možné, že ji parlamenty jednotlivých evropských států nakonec odmítnou.
Britská premiérka Theresa Mayová opakovaně vyjádřila důvěru v to, že Británii se nakonec podaří s EU uzavřít obchodní dohodu.
Britští občasné si odsouhlasili odchod z Evropské unie v červnovém referendu. Referendum má de iure pouze poradní váhu, o vystoupení z Evropské unie musí rozhodnout parlament Spojeného království, a poté o něj musí Británie požádat Evropskou unii na základě článku 50 Lisabonské smlouvy.
________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Ve východní části syrského Aleppa utichly boje a úřady přistavují autobusy připravené na evakuaci civilistů i bojovníků. Klid zbraní je podle povstalců dodržován od 01:30 středoevropského času. Evakuace civilistů i bojovníků se připravovaly už včera, ale narušily jej pokračující boje. Čtyřletá bitva o Aleppo se v posledních dnech nachýlila ke konci. Povstalci se po ostré ofenzivě a intenzivním bombardování stáhli z téměř všech důležitých čtvrtí, které dosud ovládali, a kontrolu nad nimi převzaly vládní jednotky.

 

V americkém státě New York zemřel třináctiletý chlapec poté, co ho s kamarádem zavalila sedmitunová hromada sněhu, u které si děti hrály. K neštěstí ve městě Greenwich mohl přispět sněžný pluh, který sníh odklízel ze silnice. Joshua Demarest neštěstí nepřežil, jeho kamaráda Tylera Daye našli záchranáři po hodinách hledání. Policie nyní vyšetřuje přesnou příčinu neštěstí.

 

Internetová společnost Yahoo oznámila, že při hackerském útoku v roce 2013 mohla být napadena až miliarda uživatelských účtů. Při útoku prý byla ukradena jména, emailové adresy a hesla, nikoliv však bankovní a platební údaje. Útok vyšetřuje policie v souvislosti s dalším útokem na uživatelské účty, ke kterému došlo v roce 2014. Společnost Yahoo, která vznikla v roce 1994, nyní přebírá firma Verizon.

 

Čínské královské pečetidlo z 18. století bylo na aukci v Paříži vydraženo za 21 milionů eur. Cena pečetidla vyrobeného z červeného a bílého mastku, které zdobí devět draků, dvacetkrát převýšila jeho odhadovanou hodnotu. Poslední rekordní cena draženého pečetidla dosáhla v roce 2011 14 milionů eur.

 

Rakouský parlament po letech kontroverzí schválil zákon, který umožňuje strhnout rodný dům Adolfa Hitlera ve městě Braunau am Inn. Vláda v létě připravila zákon, který umožňuje budovu ve městě vyvlastnit. Majitelka objektu se jej totiž nechtěla vzdát, podle schváleného zákona ji stát odškodní. Dům patří od roku 1952 rodině Pommerových, která ho získala v restituci. Se současnou majitelkou Gerlinde Pommerovou uzavřelo ministerstvo vnitra smlouvu, která zakazuje využívat budovu k jiným než administrativním nebo sociálním účelům. Majitelce podle smlouvy platilo dlouhodobě odškodnění. Rakouské úřady nechtějí, aby dům nadále lákal příznivce neonacistů.

 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Příprava dohody o obchodních vztazích Británie a EU může trvat 10 let Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Trump se setkal se svými kritiky ze Silicon Valley

  Byznys ·

  Nově zvolený prezident Spojených států Donald Trump se ve svém newyorském sídle setkal se řediteli amerických technologických gigantů. Mnozí z nich přitom jeho předvol…

 2. Fed po roce rozhodl o zvýšení úrokových sazeb

  Byznys ·

  Americká centrální banka (Fed) po roce zvýšila svou základní úrokovou sazbu, a to o čtvrt procentního bodu na 0,50 až 0,75 procenta. Banka ve středu rovněž signalizova…

 3. Úskalí mladých českých vědců

  ·

  Jak se v Česku žije mladým vědcům? Na jaká naráží úskalí? A dokáží obstát v celosvětové konkurenci? Hostem pořadu Neuron Future byl Jan Havlík, anorganický chemik a na…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.