BBC: Poslední den soudního procesu s ukrajinskou pilotkou; granátový útok v Istanbulu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že dnes probíhá pravděpodobně poslední den soudního procesu s ukrajinskou pilotkou Nadijou Savčenkovou. Ta je v Rusku obviněna z vraždy dvou novinářů. Savčneková obvinění popírá a na Ukrajině je symbolem odporu proti Rusku. BBC dále informuje o tom, že dvě ženy v Istanbulu zaútočily s granáty a zbraněmi na policejní složky. Nikoho však nezasáhly.

Mohlo by vás zajímat

Turecká policie v Istanbulu zastřelila dvě ženy, které zaútočily s granáty a zbraněmi na policejní složky. Nepodařilo se jim nikoho zasáhnout.

Podle představitele Organizace spojených národů ve dva roky trvajícím konfliktu v Jižním Súdánu přišlo o život již nejméně padesát tisíc lidí. To je podstatný nárůst oproti předchozím odhadům humanitárních organizací. Občanská válka zde vypukla po té, co prezident Salva Kiir obvinil viceprezidenta Rieka Macharu z přípravy převratu. Jižní Súdán je nejmladší zemí světa. Od svého severního souseda se odtrhl v roce 2011.

Vrcholný představitel Pákistánu poprvé veřejně připustil, že má tato země možnost ovlivnit rozhodování Tálibánu. Podle jeho slov se v Pákistánu nachází vedení této organizace, jsou tu i rodinní příslušníci osob s rozhodujícím vlivem. Kritici již dlouho viní Pákistán z toho, že Tálibánu poskytuje azyl. Pákistánská vláda podobná obvinění oficiálně vždy popírala.

Dnes probíhá v Rusku pravděpodobně poslední den soudního procesu s ukrajinskou pilotkou Nadijou Savčenkovou obviněnou z vraždy dvou ruských novinářů. Na ně měla podle obžaloby navést smrtící střely v červnu roku 2014. Ukrajinská důstojnice jakoukoli souvislost s jejich smrtí od počátku popírá. Pilotka se mezitím stala na Ukrajině národní hrdinkou a symbolem odporu proti Rusku.

Předseda Evropské rady Donald Tusk varoval přímo samotné nelegální ekonomické uprchlíky, aby se nepokoušeli dostat do Evropy. Podle jeho slov zbytečně riskují životy i peníze. Tusk je na návštěvě Řecka a Turecka, kde se pokouší dosáhnout dohody o zmírnění přílivu uprchlíků cestujících na západ. Po zpřísnění hraničních kontrol uvízlo v Řecku přes dvacet pět tisíc lidí. Panují obavy, že se jejich situace změní v humanitární krizi.

Severní Korea odpálila do moře šest střel krátkého doletu. Uvedlo to tamní ministerstvo obrany. Střely byly odpáleny jen několik hodin po té, co Rada bezpečnosti Organizace spojených národů přijala rezoluci zpřísňující sankce uvalené na tuto zemi.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

BBC: Poslední den soudního procesu s ukrajinskou pilotkou; granátový útok v Istanbulu Foto: ČTK/AP/STR

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.