BBC: Požár v kanadské Albertě se rozšiřuje na další území; nálet na uprchlícky tábor

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že rozsáhlý lesní požár v kanadské Albertě se šíří na další území a ohrožuje tak dalších dvacet pět tisíc lidí. BBC si dále všímá toho, že nálet na uprchlický tábor na severu Sýrie si vyžádal  smrt nejméně dvaceti osmi lidí. Zatím není zřejmé, kdo nálet provedl. 

Rozsáhlý lesní požár v kanadské Albertě se rozšířil na další území a ohrožuje dalších dvacet pět tisíc lidí. V současné chvíli probíhají vzdušné operace na záchranu asi osmi tisíc nejohroženějších. Požár si již vyžádal evakuaci osmdesáti osmi tisíc lidí. Podle odborníků k jeho šíření přispěly klimatické změny i fenomén El Niño. Ten způsobil daleko větší sucho, než je obvyklé. Alberta letos zažila tři sta třicet lesních požárů. Je to více než dvojnásobek ročního průměru za poslední léta.
 
Severokorejská komunistická strana dnes pořádá první den čtyřdenního sjezdu. Jedná se o první sjezd za několik desetiletí. Předpokládá se, že hlavním důvodem jeho konání je současná snaha vůdce Kim Čong-una posílit svoji moc. Zatím není zřejmé, zda budou zveřejněny nějaké obraty v politice země. Severní Korea provedla před konáním sjezdu raketové testy. Spekulovalo se o tom, že se chystá provést i páté jaderné testy. Po provedení čtvrtého jaderného testu letos v lednu mezinárodní komunita zpřísnila sankce proti této zemi.
 
Nejméně dvacet osm lidí zemřelo při náletu na uprchlický tábor na severu Sýrie nedaleko hranic s Tureckem. Oblast kontrolují povstalci. Zatím není zřejmé, kdo nálet provedl. Nejvyšší činitel Organizace spojených národů pro humanitární pomoc uvedl, že by se mohlo jednat o válečný zločin a že je nutné útok prošetřit a vyvodit z něj důsledky.
 
K jednomu z nejvyhrocenějších střetů za poslední dva roky došlo mezi izraelskými jednotkami a bojovníky hnutí Hamás. Při incidentech přišla o život jedna Palestinka. Střetu předcházelo oznámení Izraele, že došlo k objevení nového tunelu z pásma Gaza do Izraele. V roce 2014 proběhla mezi Izraelem a bojovníky z Gazy padesátidenní válka.
 
Nejvyšší soud v Brazílii pozastavil mandát mluvčímu dolní komory sněmovny Eduardu Cunhovi. Důvodem je obvinění, že Cunha brání vyšetřování své osoby kvůli korupci.  Cunha měl přitom důležitou roli v zahájení řízení proti prezidentce Dilmě Rousseffové. Senát bude příští týden rozhodovat o tom, zda toto řízení kvůli manipulacím se státním rozpočtem skutečně začne.
 
Předseda americké Sněmovny reprezentantů, republikán Paul Ryan, uvedl, že v současné chvíli nemůže podpořit pravděpodobného kandidáta strany na post prezidenta Spojených států, Donalda Trumpa. Trump podle něj musí sjednotit stranu a více se přizpůsobit konzervativním zásadám. Trump na vyjádření reagoval tak, že on nyní nemůže podpořit Paula Ryana. 
 
Kolumbie zadržela muže, který zřejmě vedl jednu z nejvýznamnějších organizací pro praní špinavých peněz drogových kartelů. Muž má kolumbijské, libanonské a panamské státní občanství a v současné chvíli čelí obvinění na Floridě ve Spojených státech amerických.
 
 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Požár v kanadské Albertě se rozšiřuje na další území; nálet na uprchlícky tábor Foto: ČTK/AP/Todd J. Van Emst

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.