BBC: Policisté v Moskvě zadrželi aktivisty bojující za práva homosexuálů

Aktivisté za práva homosexuálu šli předat generálnímu ruskému prokurátorovi v Moskvě petici, která měla vést k vyšetřování údajného mučení a zadržování homosexuálů v ruském Čečensku. Ruská policie na to reagovala ale podle BBC World Service tím, že je zatkla. Měli se totiž dopustit neoprávněné akce. 

V Moskvě došlo k zadržení aktivistů bojujících za práva homosexuálů. Stalo se tak poté, co se pokoušeli předat petici do úřadu ruského generálního prokurátora. Policie uvedla, že akce byla neoprávněná. Aktivisté uvádějí, že více než dva miliony lidí podepsaly petici, která by měla vést k vyšetřování údajného mučení a zadržování homosexuálů v Čečensku.

Čečenští představitele popírají, že by v jejich zemi žili homosexuálové. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden podpořil vyšetřování údajného zásahu proti homosexuálům na severním Kavkaze. Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov minulý týden potvrdil, že je připravený spolupracovat s ruskými federálními orgány na této problematice.

Začátkem tohoto měsíce rovněž německá kancléřka Angela Merkelová vyzvala ruské úřady, aby pomáhaly chránit práva homosexuálů.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Britský telekomunikační gigant BT během následujících dvou let zruší 4000 pracovních míst po celém světě. Svého generálního ředitele navíc připraví o jeho roční bonus. Škrty by se podle společnosti mohly dotknout míst takzvané back-office a manažerského sektoru. BT tak chce zjednodušit operace své divize Global Services. K otřesům v britské firmě dochází po účetním skandálu v italské divizi Global Services. Tato nepříjemnost připravila BT o 500 milionů liber.

 

Nejvyšší soud v Indii oficiálně zahájil slyšení ve spojitosti s peticemi, které zpochybňují kontroverzní praktiky okamžitého rozvodu v islámu. Soud nyní prozkoumá, zdali je praxe známá jako „trojitý talaq“ zásadní pro náboženství. Indie je jednou z mála zemí, kde se může muž rozvést s manželkou poté, co třikrát za sebou řekne slovo talaq. To v překladu znamená přitom rozvod. Jedinci z řad aktivistů tvrdí, že jde ovšem o „diskriminační“ praxi. Mnoho muslimských skupin naopak nesouhlasí se zásahy soudů do náboženských záležitostí. Aktuální soudní proces ovšem podporuje současná indická vláda premiéra Naréndra Módího.

 

Počátkem dubna začali Venezuelané téměř denně vyjíždět na znamení protestu proti současnému prezidentovi Nicolasy Madurovi do ulic tamních měst. Navzdory desítkám mrtvých lidí z řad protestantů se nezdá, že by vlny demonstrací oslabovaly. Místní lidé, kteří jsou nespokojení s Madurovým vládnutím, vysvětlovali stanici BBC své důvody, proč protestují a v co doufají. Sedmapadesátiletá María Alvarezová řekla, že národ bojuje za jejich děti. Ve Venezuele totiž neexistuje žádná svoboda projevu a svoboda v jakékoliv oblasti. 

 

Fotbaloví fanoušci japonského klubu Gamba Ósaka dostali pokutu a tresty za to, že použili vlajku, která zobrazovala symbol připomínající paravojenské jednotky nacistického Německa SS. Tuto vlajku bylo možné zahlédnout v zápase nejvyšší japonské ligy dvou městských rivalů. Liga udělila fanouškům pokutu v hodnotě 13 500 liber (432 tisíc korun). Klub Gamba zakázal těmto příznivcům vstup na zápasy a udělil neomezený zákaz na používání vlajek a poutačů. Klub na svém webu uvedl, že okamžitě identifikoval příslušnou skupinu fanoušků a přijal rychlá a přiměřená opatření.

 

Příslušník švýcarské pohraniční stráže čelí trestnímu stíhání kvůli tomu, že odmítl poskytnou zdravotnickou pomoc těhotné ženě ze Sýrie. Ta přitom později potratila. K této situaci mělo dojít v roce 2014. Ženu nechal pohraničník údajně krvácet na železniční stanici ve švýcarském městě Brig, které je nedaleko italských hranic. Odmítl rovněž vyslechnout naléhání jejího manželka. Rodina se později vlakem dostala do města Domodossola v Itálii. Do tamní nemocnice se dopravila ale pozdě, dítě již bylo mrtvé. Italští lékaři následně uvedli, že dítě mohlo přežít, pokud by švýcarské úřady jednaly okamžitě. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Policisté v Moskvě zadrželi aktivisty bojující za práva homosexuálů Foto: ČTK/Vondrouš Roman

reklama

Další články

  1. Nominujte svůj internetový projekt do IEA16

    Komerční sdělení ·

    Máte poslední příležitost přihlásit váš internetový projekt do nejvýznamnější soutěže internetové efektivity, soutěže IEA. Nominace budou uzavřeny tento pátek 12. květ…

  2. BBC: Spojené státy vyzbrojí Kurdy pro boj o Rakka

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump schválil dodávku zbraní pro kurdské síly, které bojují proti takzvanému Islámskému státu (IS) v Sýrii. Uvedl to Pentagon. Podle BBC Wor…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.