BBC: Policie pátrá v souvislosti s berlínským útokem po Tunisanovi

Německá policie pátrá v souvislosti s berlínským útokem na vánoční trh po podezřelém Tunisanovi. Ukazují na něj stopy nalezené v kamionu, kterým útočník v pondělí najel do davu lidí. Po podezřelém Ahmadu A. nyní pátrají v Severním Porýní-Vestfálsku. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Podle některých zpráv může být podezřelý zraněný po boji s polským řidičem, jemuž kamion pro účel útoku odcizil. 

Pár hodin po útok německá policie zadržela podezřelého uprchlíka z Pákistánu, kterého v úterý propustila. Podle vyšetřovatelů neexistoval jediný důkaz, že by Pákistánec, zadržený poblíž místa útoku, byl skutečným útočníkem. 

V pondělí kolem osmé hodiny najel do lidí na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz kamion, který usmrtil 12 lidí a zranil desítky dalších. Útočník a jeho možní komplicové jsou stále na útěku. V Berlíně tak byla zvýšena bezpečnostní opatření. Organizace Islámský stát mezitím oznámila, že za útokem stojí její lidé, nicméně nedodala důkazy.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Nejméně 31 lidí zahynulo a více než 70 bylo zraněno následkem výbuchu na trhu s pyrotechnikou na okraji Mexico City. Příčinu neštěstí, které se stalo na tržišti v Tulpeku, policie teprve vyšetřuje. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Podle guvernéra státu Mexiko Eruviela Avily mají některé zraněné děti popáleniny na více než 90 procentech těla a byly poslány na hospitalizaci na speciální lékařské pracoviště v texaském Galvestonu. Na tržišti bylo podle místních médií uskladněno až 300 tun pyrotechniky.

 

Odcházející americký prezident Barack Obama nastálo zakázal těžbu ropy a zemního plynu na většině severně položených vod patřících Spojeným státům. Jedná se o oblasti v Atlantickém a Severním ledovém oceánu. Podle analytiků jde o krok, kterým chce Obama ochránit přírodu před těžaři před tím, než v lednu opustí svůj úřad. Obamovo rozhodnutí vychází ze zákona z roku 1953, které povoluje prezidentům zakázat těžbu v pobřežních vodách navždy. Ke Spojeným státům se přidala Kanada, která může své rozhodnutí ohledně těžby pozměnit za pět let.

 

Konzumace zpracovaného masa může zhoršovat příznaky astmatu. Ukázala to vědecká studie publikovaná v odborném časopise Thorax. Vědci v ní zkoumali jídelní návyky asi tisícovky Francouzů a prověřovali jejich spojitost s astmatem. Podle výzkumu stačí ke zhoršení příznaků už čtyři porce zpracovaného masa týdně. Vědci varují, že astma zřejmě zhoršují dusitany používané při výrobě uzenin. Další vědecké studie však budou podle odborníků muset potvrdit dosavadní zjištění.

 

Africký stát Svatý Tomáš a Princův ostrov přerušil diplomatické styky s Tchajwanem. Tento krok přivítala Čína, podle níž se ostrovní stát v Guinejském zálivu vrátil na správnou cestu uznávání politiky Jedné Číny. Vypovězení diplomatických styků odsoudilo tchajwanské ministerstvo zahraničí s tím, že Svatý Tomáš po něm požadoval podporu ve formě vysoké finanční částky. Nová politika afrického státečku byla oznámena jen týden poté, co nově zvolený americký prezident Donald Trump prohlásil, že se Spojené státy nemusí řídit politikou jedné Číny. Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem, pokud by ostrov vyhlásil samostatnost. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

 

Počet lidí, kteří v Rusku zemřeli po požití mycí směsi, vystoupal z 49 na 58. Informovala o tom ruská média. Podle ruských vyšetřovatelů lidé zkonzumovali směs kvůli obsahu alkoholu. Mycí směs nicméně obsahovala namísto ethanolu jedovatý methanol. K masové otravě došlo v sibiřském Irkutsku. Podle ministra zdravotnictví Olega Jarošenka se z otravy léčí dalších 37 osob, z nichž někteří jsou ve vážném stavu. Podle analytiků pije levný alkohol, který je obsažen v šamponech, mycích směsích a parfémech až 12 milionu Rusů.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Policie pátrá v souvislosti s berlínským útokem po Tunisanovi Foto: hanohiki / Shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Alter Eko: Bude rok 2017 klidnější?

  Byznys ·

  Bouřlivý rok 2016 se pomalu blíží ke konci. Svět během něj zažil hned několik nepříliš příjemných situací od zpomalování čínské ekonomiky přes nízké ceny ropy po rozho…

 2. Basketbal pomáhá Nike na nohy

  Byznys ·

  Přední výrobce sportovního oblečení Nike vykázal lepší než očekávané zisky. K lepším výsledkům pomohlo zejména oživení oživení basketbalového byznysu firmy. Čtvrtletní…

 3. Kuba se dočká internetového připojení

  Společnost ·

  Kubánská vláda oznámila, že v havanských soukromých domech umožní dvouměsíční zkušební režim internetového připojení. Státem vedená telekomunikační společnost ETECSA p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.