BBC: Policie dohlíží na likvidaci uprchlického tábora v Calais; v Řecku se hromadí uprchlíci

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že v Calais pokračuje likvidace uprchlického tábora zvaného Džungle. Uprchlíci a aktivisté, kteří je podporují, v noci na dnešek proti bourání stanů protestovali. Pokud se budou nepokoje opakovat, jsou tamní policisté připraveni zasáhnout i dnes. BBC dále informuje o tom, že regulace příjmu uprchlíků na makedonsko-řecké hranici vyvolalo v pohraniční oblasti na řecké straně chaotickou situaci. Humanitární organizace hlasí nedostatek stanů a upozorňují na celkově nevyhovující podmínky.

Pořádková policie ve francouzském přístavu Calais i nadále dohlíží na likvidací uprchlického tábora známého pod přezdívkou „Džungle“. Uprchlíci a aktivisté, kteří je podporují, v noci na dnešek proti bourání stanů protestovali. Policie proti nim použila slzný plyn. Pokud se budou nepokoje opakovat, jsou policisté připraveni zasáhnout i dnes.

Na řecko-makedonské hranici poblíž obce Idomeni přibývá uprchlíků, kteří se chtějí dostat do Makedonie a dále na sever. Stovky lidí přicházejí k hranici několik kilometrů z hlavní silnice přes rozbahněná pole. Humanitární organizace hlasí nedostatek stanů a upozorňují na celkově nevyhovující podmínky.

Íránský prezident Hasan Rouhání řekl, že výsledek parlamentních voleb v zemi jasně ukazuje přání Íránců ukončit konfrontaci se zbytkem světa. Reformisté, kteří Rouháního podporují, ve volbách zvítězili. Stalo se tak na úkor konzervativců, kteří ztratili nad parlamentem kontrolu.

Britská banka Barclays oznámila, že se rozhodla prodat svoje aktivity v Africe. Do budoucna se chce zaměřit zejména na rozvoj operací ve finančních centrech v Londýně a New Yorku. Ředitel afrických aktivit Barclays řekl, že rozhodnutí nesouvisí s ekonomickou situací v Africe. Důvodem je hlavně velké množství kapitálu, které banka musí držet jako polštář proti případným ztrátám na kontinentu. Někteří analytici se však shodují na tom, že k rozhodnutí mohla přispět i slabá ekonomika a měna Jihoafrické republiky.

Čínská vláda plánuje v následujících dvou až třech letech propustit šest milionů lidí. Má jít zejména o zaměstnance státních podniků, které mají v současnosti kvůli zpomalování růstu čínské ekonomiky přebytek kapacity a navíc se podílejí na znečišťování životního prostředí.

Bývalá zimbambwská viceprezidentka Joice Mujuruová založila vlastní politickou stranu. Učinila tak rok poté, co ji prezident Robert Mugabe obvinil z toho, že v rámci jeho strany vede rebelující frakci a rozhodl o jejím vyloučení ze strany. Mujuruová řekla, že její nová strana nebojuje proti jednomu muži, ale proti celému nespravedlivému systému. Žena, která byla ještě před rokem jednou z hlavních postav vládnoucí strany, označila Zimbawe za zlomenou zemi zmítanou korupcí a politickým násilím.

Mezinárodní trestní tribunál v Haagu označil zničení chámů a hrobek v malijském městě Timbuktoo za kriminální čin proti celému lidstvu. Kulturní památky z patnáctého století zničili v roce 2012 islamisté z teroristické organizace Al-Káida. Soud nyní bude rozhodovat o tom, zda bude jeden ze zadržených islamistů souzen za válečný zločin.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Policie dohlíží na likvidaci uprchlického tábora v Calais; v Řecku se hromadí uprchlíci Foto: ČTK/AP/Visar Kryeziu

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.