BBC: Počet volně žijících zvířat klesl za posledních 40 let o téměř 60 procent

Biologové varují před výrazným poklesem populací volně žijících zvířat k němuž došlo za posledních čtyřicet let. Od roku 1970 jejich počet klesl téměř o 60 %. Studii vypracoval Světový fond na ochranu přírody a Londýnská zoologická společnost. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Biologové upozorňují na výrazný pokles populací volně žijících zvířat za posledních čtyřicet let. Od roku 1970 podle nich poklesl počet zvířat o téměř šedesát procent. Pokud bude tento trend pokračovat, do roku 2020 poklesne počet volně žijících obratlovců o dvě třetiny. Zprávu vypracoval Světový fond na ochranu přírody a Londýnská zoologická společnost. Kritici zpochybňují použitou metodiku.

Za vymíráním živočichů stojí ničení jejich přirozeného prostředí, obchodování s nimi, znečištění a změny klimatu. Vedoucí vědy a politiky Světového fondu na ochranu přírody Mike Barret řekl, že svět dosáhl bodu, kdy se není na co vymlouvat.

Podle Barreta jsou příčiny jasné a míra dopadu člověka na přirodu a populaci volně žijících zvířat je zřetelná. V současnosti záleží pouze na samotných lidech, aby začali jednat. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Ve Venezuele došlo k násilnostem při demonstracích proti vládě prezidenta Nicoláse Madura. Podle skupin hájících lidská práva bylo zraněno přes dvacet lidí a téměř čtyřicet jich bylo zatčeno. Před nedávnem byl pozastaven proces vyhlášení referenda o tom, zda má prezident setrvat ve své funkci. Parlament vedený opozicí následně schválil zahájení procesu proti prezidentovi. Viní ho z porušování demokracie. Vláda však parlament neuznává.
 
Při náletu na vesnici v držení povstalců na severozápadě Sýrie zemřelo nejméně dvacet šest lidí, mezi nimi většina dětí. Podle dostupných informací byla jedním z cílů útoku i škola. Není zřejmé, zda útoky provedla syrská vláda či ruská armáda.
 
Americká armáda zaútočila bezpilotním letounem na jednoho z vysoce postavených představitelů Al-Káidy na severovýchodě Afghánistánu. Předpokládá se, že při nedělním útoku zemřel.
 
Podle francouzských oficiálních zdrojů se podařilo vyklidit uprchlický tábor v Calais přezdívaný Džungle. Francie ho začala vyklízet v pondělí. Podle oficiálního vyjádření bylo přes pět a půl tisíce lidí přesunuto do jiných center. Podle svědků na místě však zůstávají stovky uprchlíků. Mezi nimi i zhruba dvě stě nezletilých dětí, které nemají kde spát. Tábor se stal symbolem evropské uprchlické krize. Jeho obyvatelé se zoufale snažili dostat do Velké Británie.
 
Dvě silná zemětřesení zasáhla oblast střední Itálie. Zemětřesení následovala zhruba dvě hodiny po sobě. Došlo k poškození budov, několik lidí bylo zraněno. Zatím nejsou hlášeny oběti na životech. Zemětřesení bylo cítit v celé střední Itálii včetně Říma. V srpnu zasáhlo silné zemětřesení oblast nedaleko současného neštěstí. O život tehdy přišlo téměř tři sta lidí.
 
Vědci se domnívají, že jeden z nejvíce démonizovaných pacientů v historii, Gaetan Dugas, nestojí za rozšířením viru HIV. Dugas byl označován jako pacient nula s touto diagnózou. Nová studie analyzující staré vzorky krve ze sedmdesátých let však ukazuje, že byl pouze jedním z tisíců nakažených v dané době. Ze studie vyplývá, že kritickým místem šíření nákazy byl New York. Virus HIV způsobuje Aids. Nemoc byla poprvé popsána v roce 1981.
 
 
Zdroj: BBC
BBC: Počet volně žijících zvířat klesl za posledních 40 let o téměř 60 procent Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Panama přestává být daňovým rájem

    Byznys ·

    Panama ve čtvrtek podepíše mnohostrannou úmluvu o sdílení detailů týkajících se zahraničních daňových poplatníků s dalšími vládami. Jde tak o velký krok, který povede …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.