BBC: Počet poprav na celém světě loni rapidně klesl

Počet poprav evidovaných po celém světě loni oproti roku 2015 klesl o 37 procent. Uvedla to lidskoprávní organizace Amnesty International, podle jejíž zprávy bylo loni popraveno 1032 lidí. V roce 2015 to bylo 1634 lidí. Informovalo o tom rozhlasové vysílán BBC World Service.

Počet poprav po celém světě klesl v minulém roce o 37 procent oproti roku 2015. Loni bylo podle organizace Amnesty International popraveno nejméně 1032 lidí, zatímco v roce 2015 to bylo 1634. Značné snížení způsobil zejména pokles poprav vykonaných v Íránu a Pákistánu. Do celkových čísel není započítána Čína, odkud nejsou k dispozici věrohodná data. Existuje ale podezření, že počet poprav v Číně je vyšší než v ostatních zemích dohromady.

Mezi pět států s nejčastějšími popravami patří Írán, Pákistán, Čína, Saúdská Arábie a Irák. Do první pětice se poprvé od roku 2006 nedostaly Spojené státy, informovala organizace Amnesty International. USA zaznamenaly nejnižší počet poprav od roku 1991, loni jich vykonaly 20.

V Pákistánu došlo v roce 2015 k 326 popravám. V roce 2016 tomu bylo oproti tomu pouhých 87 poprav. Velké množství poprav v Pákistánu v roce 2015 se připisuje zrušenému sedmiletému moratoriu na popravy, k čemuž došlo v prosinci roku 2014 v reakci na teroristický útok Tálibánu ve škole v Péšávaru. 

V Íránu bylo loni popraveno 567 osob ve srovnání s 977 popravenými v roce 2015. Podle Amnesty má nárůst poprav v roce 2015 nejasné důvody. Většina z popravených byla podle organizace usvědčena z drogových zločinů.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Nálet amerických letounů, které útočily v reakci na chemický útok proti civilistům v Sýrii, zničil nebo poškodil 20 procent syrského letectva. Uvedl to americký ministr obrany James Mattis, podle kterého to bude varováním, aby Sýrie už nikdy nepoužila chemické zbraně. Syrský režim popírá, že by stál za útokem na povstalci ovládanou oblast ve městě Chán Šajchún. Při útoku zemřelo 89 lidí a mnoho dalších bylo zraněno. V Itálii se mezitím koná setkání zástupců nejvyspělejších zemí G7. Rozhovory se soustředí na to, jakým způsobem zvýšit tlak na Rusko, aby se distancovalo od syrského režimu Bašára Assada.

 

Videonahrávka, na které je vidět, jak aerolinky United Airlines nechaly z letadla násilně odtáhnout pasažéra, způsobilo kontroverzi na sociální médiích. K incidentu došlo při odletu z Chicaga. Aerolinky potřebovaly volné místo pro své zaměstnance a let byl plně zarezervován. Poté, co žádný z pasažérů nebyl ochoten své místo ani za úplatu opustit, nechala letecká společnost jednoho z pasažérů vytáhnout z letadla násilím. Tweet s videonahrávkou, který zveřejnil další spolucestující, byl přeposlán 16 tisíckrát. United Airlines se za incident omluvily a uvedly, že ho prošetřují.

 

Severní Korea pohrozila, že se bude bránit všemi prostředky, v reakci na nasazení americké válečné flotily u Korejského poloostrova. Severokorejské ministerstvo zahraničí uvedlo, že agrese ze strany cizích mocností dosáhla „závažné fáze“. Spojené státy informovaly, že si pouze zachovávají připravenost v regionu. Americký prezident Donald Trump nedávno uvedl, že je připraven reagovat na jadernou hrozbu ze strany Pchjongjangu i sám, pokud se nepřipojí další mocnosti.

 

Při střelbě na základní škole v San Bernardinu v Kalifornii zemřeli dva dospělí a jedno dítě. Případ je podle místní policie vraždou a následnou sebevraždou. Podezřelý zastřelil přímo ve třídě svou manželku, s níž řešil rodinné problémy. Při střelbě přímo ve třídě byli zraněni další dva žáci. Osmiletý chlapec svým zraněním v nemocnici podlehl. Druhé zraněné dítě je podle lékařů ve stabilizovaném stavu. Útočníkem byl podle policie třiapadesátiletý Cedric Anderson, který se do školy dostal jako návštěvník a zbraň měl u sebe ukrytou.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

 

BBC: Počet poprav na celém světě loni rapidně klesl Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Brexit může poškodit rating Evropské unie

    Byznys ·

    Jestliže Velká Británie v jednáních o podmínkách svého vystoupení z Evropské unie odmítne požadavky unie na vyplacení rozpočtových závazků, tak může dojít k poškození …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.