BBC: Počet obětí zeměstřesení v Ekvádoru roste; Čína se přiznala k přistání na umělém ostrově

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že prezident Ekvádoru Rafael Correa varoval před tím, že počet obětí silného zemětřesení bude stoupat. Ekvádor zatím hlásí 272 obětí na životech. BBC si dále všímá toho, že se Čína poprvé veřejně přiznala k přistání na uměle vytvořeném ostrově známém jako Fiery Cross. Ten se nachází ve sporném území Jihočínského moře.

Prezident Ekvádoru Rafael Correa varoval před tím, že počet obětí silného zemětřesení bude stále stoupat. Zatím bylo oznámeno, že přírodní katastrofě podlehlo 272 lidí. Na veřejnosti se začínají objevovat zoufalé obrazy záchranářů a členů rodiny, kteří se snaží pátrat po pohřešovaných lidech. Často přitom odhazují sutiny holýma rukama. Correa nicméně sdělil, že existují důkazy, které dokazují skutečnost, že pod sutinami jsou stále přeživší lidé. Podle viceprezidenta Jorgeho Glase šlo o nejsilnější zemětřesení, které zemi zasáhlo od roku 1979. Otřesy měly sílu 7,8 stupně Richterovy škály, úřady se obávaly i tsunami, varování bylo ale odvoláno. V zemi byl vyhlášen stav nouze.

 

Britská policie vyšetřuje srážku osobního letadla s dosud neidentifikovatelným předmětem. Stalo se tak ve chvíli, kdy let aerolinií British Airways přistával na letišti Heatrow se 137 lidmi na palubě. Letadlu se do cesty pravděpodobně připletl dron. Letoun mířící z Ženevy do Londýna nakonec bezpečně přistál. Pokud se do cesty skutečně připletl dron, tak půjde o první takovýto příklad, ke kterému na území Velké Británie došlo. British Airways uvedly, že poskytnou policii veškeré potřebné informace.

 

Izraelská armáda oznámila, že objevila tunel z pásma Gazy na izraelské území. Armáda v rámci svého prohlášení oznámila, že tunel znepřístupnila. Prohlášení poukazuje na to, že tunel vyhloubila palestinská militantní skupina Hamas. Ta jej poté měl využívat k následným teroristickým útokům. Jde o první objevení podobného tunelu od roku 2014.

 

Čína přistála s vojenským letadlem na jednom ze svých umělých ostrovů ve sporném Jihočínském moři. Jde o první situace, kdy se Čína veřejně přiznala k přistání na uměle vytvořeném ostrově známém jako Fiery Cross. Státní  čínská média uvedla, že letadlo muselo evakuovat tři zraněné pracovníky. Čína a některé ze sousedních států se přou o sporné území v Jihočínském moři. Peking tvrdí, že jej vlastní v celém rozsahu.

 

Dolní komora brazilského parlamentu rozhodla o zahájení trestního stíhání prezidentky Dilmy Rousseffové. Ta je podezřelá z toho, že v roce 2014 stála za zmanipulovanou rozpočtovou statistikou, která měla zajistit její znovuzvolení. Tábor stavící se proti současné brazilské prezidentce získal pohodlně potřebnou dvoutřetinovou většinu. Hlasování o odvolání bude nyní směřovat do senátu. Rousseffová naopak tvrdí, že nic špatného nespáchala. Současné útoky proti ní označuje za protidemokratický puč.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

 

BBC: Počet obětí zeměstřesení v Ekvádoru roste; Čína se přiznala k přistání na umělém ostrově Foto: ČTK/AP/Dolores Ochoa: Zemětřesení v Ekvádoru

reklama

Další články

  1. Armáda od října nabídne výcvik prvním civilistům

    Společnost ·

    Od října armáda nabídne výcvik prvním civilistům, kteří se dobrovolně přihlásí na vojenské cvičení. Sdělil to náčelník generálního štábu Josef Bečvář. Věří tomu, že me…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.