BBC: Počet napadení v Kolíně nad Rýnem stoupl na 516; Polsko kritizuje německé komentáře

Rozhlasové vysílání BBC World Service dnes informuje o tom, že počet trestných činů spáchaných na Silvestra na nádraží v německém Kolíně nad Rýnem a v jeho okolí stoupl na 516. BBC si dále všímá kritiky polského ministerstva zahraničí směrem k německým politikům za jejich údajné „protipolské“ komentáře.

Počet trestných činů spáchaných na Silvestra na nádraží v německém Kolíně nad Rýnem a v jeho okolí stoupl na 516. Podle místní policie tvoří 40 procent sexuální napadení a hlavními podezřelými jsou žadatelé o azyl a ilegální migranti ze Severní Afriky a Blízkého východu. Série kolínských silvestrovských sexuálních útoků a loupeží je ostře mediálně sledovaná a už vyústila v kritiku německé kancléřky Angely Merkelové v souvislosti s její politikou otevřených dveří pro uprchlíky. Těch Německo jen loni přijalo 1,1 milionu.


Španělská princezna Cristina by dnes měla stanout před soudem na Mallorce, kde spolu s manželem čelí podezření z finančních a daňových podvodů. Padesátiletá sestra krále Felipeho je od 70. let prvním členem královské rodiny, který čelí trestní žalobě. Princezna je spolu s dalšími 16 lidmi obviněna, že prostřednictvím neziskové sportovní organizace patřící jejímu manželovi vyváděla peníze regionálních úřadů na soukromá konta. Cristině hrozí v případě usvědčení až osm let vězení.


Nový předseda regionální vlády v Katalánsku Carles Puigdemont slíbil, že bude pokračovat v plánech svého předchůdce na odtržení Katalánska od Španělska během následujících 18 měsíců. Puigdemont to řekl na úvod hlasování v regionálním parlamentu, který ho potvrdil ve funkci. Španělský premiér Mariano Rajoy nicméně v reakci uvedl, že španělská federální vláda neumožní žádné legislativní kroky, které by narušily jednotu země. Katalánský parlament ovšem už v listopadu odhlasoval počátek procesu odtržení, což Španělsko považuje za protiústavní.


Polské ministerstvo zahraničí kritizovalo německé politiky za údajné „protipolské“ komentáře. Neuvedlo však konkrétní příklady. Německý předseda Evropského parlamentu Martin Schulz a německý eurokomisař pro digitální ekonomiku a společnost Günther Oettinger byli nicméně v poslední době kritičtí vůči nové polské vládě. V Polsku se loni na podzim dostala k moci konzervativní strana Právo a spravedlnost, která vytvořila první většinovou vládu od roku 1989. V Polsku je také nyní nově účinný zákon o mediích, jenž dává právo rozhodovat o státní televizi a rozhlasu radě, která má blízko k vládě. Na protest proti tomuto zákonu a dalším změnám se o víkendu demonstrovalo ve Varšavě.


V Paříži se o víkendu konala smuteční ceremonie k uctění obětí útoku na satirický časopis Charlie Hebdo, ke kterému došlo loni v lednu. Smuteční akce se zúčastnil premiér Manuel Vals i prezident Francois Hollande, který položil věnce na Náměstí republiky. Islamisté loni při útoku na pařížskou redakci časopisu zabili 12 lidí, později v židovském obchodě zabili další čtyři rukojmí a zastřelili policistku. Přesně před rokem se pak na Náměstí Republiky konala masová demonstrace, která teroristické útoky odsoudila.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Počet napadení v Kolíně nad Rýnem stoupl na 516; Polsko kritizuje německé komentáře Foto: ČTK/AP/Juergen Schwarz

reklama

Další články

  1. USA vyslaly bombardér nad Korejský poloostrov

    Společnost ·

    Americký bombardér B-52 dnes přeletěl nízko nad územím spojenecké Jižní Koreje. Šlo o demonstraci síly USA po středečním severokorejském jaderném testu, napsala agentu…

  2. Alter Eko: Vývoj měnové politiky v roce 2016

    Byznys ·

    Od krizového roku 2008 hraje měnová politika ve finanční světě velkou roli. Postupné oživování ekonomik ale vyvolává diskuzi o tom, zda je toto monetární inženýrství j…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.