BBC: Podvody na nejvyšších úrovních světového tenisu; Clintonová kritizovala v debatě Sanderse

BBC má k dispozici dokumenty, které dokazují podvody ve světovém tenisu, a to včetně turnajů ve Wimbledonu. Vyplývá z nich například, že některé z výsledků světových tenisových turnajů byly předem domluveny. Za podvody údajně stojí sázkařské syndikáty z Ruska, severní Itálie a Sicílie. Rozhlasové vysílání BBC World Service dále informuje o střetu demokratických kandidátů na prezidentský post Hillary Clintonové a Bernieho Sanderse. Clintonová v klíčové debatě kritizovala Sanderse za plán jeho reformy zdravotnictví, a také ho nepřímo obvinila z podpory zbrojařské lobby.

BBC má k dispozici tajné dokumenty, které dokazují podvody na nejvyšších úrovních světového tenisu, včetně turnajů ve Wimbledonu. Z dokumentů vyplývá, že některé z výsledků světových tenisových turnajů byly předem domluveny. BBC má k dispozici také dokumenty, které zachycují výsledky vyšetřování speciální komise, kterou v roce 2007 založila Asociace tenisových profesionálů. Vyšetřování údajně odhalilo podvody s výsledky, za kterými stojí sázkařské syndikáty z Ruska, severní Itálie a Sicílie. BBC nyní plánuje postupně zveřejnit některé z dokumentů.

Uchazeči o nominaci americké Demokratické strany na prezidentský post, Hillary Clintonová a Bernie Sanders, se v klíčové televizní debatě střetli nad plány ohledně kontroly zbraní a zdravotnictví. Sanders před debatou zveřejnil podrobnosti svého plánu na reformou zdravotnictví, který v debatě Clintonová zkritizovala s tím, že může narušit současnou zdravotnickou legislativu z dílny Obamovy administrativy. Clintonová také nepřímo obvinila Sanderse z podpory zbrojařské lobby. V Sandersově domovském státě Vermontu je totiž podle statistik vysoké procento obyvatel vlastnících zbraň. Sanders nicméně kritiku Clintonové odmítl s tím, že podporuje Obamovy kroky, které mají za cíl omezit držení zbraně v USA. Střet obou demokratických kandidátů v televizní debatě byl posledním před začátkem demokratických primárek 1. Února.

Podle mezinárodní charitativní organizace Oxfam nyní nejbohatší jedno procento světové populace vlastní stejný podíl majetku jako zbylých 99 procent lidstva. Oxfam při výpočtu pro svou zprávu využil data z banky Credit Suisse. Zpráva cílí na lídry, kteří se tento týden setkávají ve švýcarském Davosu, aby zahájili boj proti nerovnosti. Organizace usiluje o to, aby globální minimální mzda zajistila důstojný život a aby firmy snížily své odměny svým manažerům. Oxfam také volá po rovném odměňování mužů a žen.

Americká ambasáda v Iráku potvrdila únos několika Američanů v zemi. Podle nepotvrzených zpráv byli v Bagdádu uneseni tři Američané a jejich irácký tlumočník. Velvyslanectví podle svých slov spolupracuje s iráckými úřady na nalezení unesených. Další podrobnosti nezveřejnilo.

Spojené státy v neděli ohlásily zavedení nových sankce vůči 11 íránským společnostem nebo jednotlivcům zapojených podle USA do íránského balistického programu. Sankce jsou odpovědí na říjnový test íránské balistické rakety schopné nést jadernou hlavici a odloženy byly v prosinci kvůli vyjednávání o výměně vězňů. Někteří pozorovatelé soudí, že sankce kvůli balistickému programu mohou poškodit dohodu mezi šesti mocnostmi a Íránem o jeho jaderném programu, jejíž naplnění oznámila Mezinárodní agentura pro atomovou energii v sobotu.

Nakladatel Gui Minhai z Hong Kongu, který záhadně zmizel loni na podzim, se objevil při vystoupení v čínské televizi. Gui je spolumajitelem nakladatelství Mighty Current, které se specializuje na knihy kritizující čínskou komunistickou vládu. Sám má švédské občanství. Gui v televizi prohlásil, že se sám přihlásil čínským úřadům v souvislosti s obviněním za jízdu v opilosti. Někteří pozorovatelé se koncem minulého roku obávali, že  byl unesen či zadržován státními úřady. Muž je navíc jeden z pěti knihkupců, kteří se momentálně v Hong Kongu pohřešují.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

 

BBC: Podvody na nejvyšších úrovních světového tenisu; Clintonová kritizovala v debatě Sanderse Foto: Neale Cousland / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.