BBC: Podporovatelé brexitu volají po dohodě o volném obchodu s EU

Podporovatelé takzvaného tvrdého brexitu ze skupiny Leave Means Leave kontaktovali obchodní komory všech 27 členských států EU. V dopise po nich požadují, aby vyvíjely tlak na své vlády vedoucí k zajištění dohody o volném obchodu s Velkou Británií. Obchodní překážky by podle nich měly škodlivý efekt. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Podporovatelé takzvaného tvrdého brexitu požádali obchodní komory po celé Evropě, aby vyvíjely tlak na své vlády. Ten by měl zajistit dohodu o volném obchodě s Velkou Británií. Skupina Leave Means Leave (Opustit znamená opustit) napsala obchodním komorám všech 27 států EU, aby souhlasily s rozumnou dohodou spojenou s podmínkami, které se týkají britského odchodu z EU.

V dopise rovněž varují před tím, že obchodní překážky budou mít „škodlivý efekt“. Organizace rovněž požaduje neomezený obchod a téměř nulové sazby.

Leave Means Leave také uvedla, že podniky po celé Evropě budou i nadále chtít obchodovat se Spojeným královstvím ve stejné míře, jako tomu bylo před brexitem. Jakýkoli náznak obchodních překážek ze strany Evropské komise pak má být odmítán. „Je důležité, aby tito manažeři přesvědčili své vlády, aby EU byla otevřena pro podnikání,“ píše se ve zprávě.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Filmový průmysl a fanoušci po celém světě vzdávají hold americké herečce a spisovatelce Carrie Fisherové. Ta v úterý zemřela ve věku 60 let po zástavě srdce. Její nejznámější roli představovala princezna Leia v původní trilogii Star Wars. Tvůrce kultovního filmu George Lucas uvedl, že Fisherová bude chybět všem. Americká akademie filmového umění zase na svém Twitterovém účtu poděkovala Fisherové za všechno, co společnosti přinesla.

 

Turecko a Rusko se domluvilo na podmínkách navrhovaného příměří v Sýrii. Informovala o tom turecká státní média. Obě země mají v úmyslu, aby ke klidu zbraní došlo již dnes o půlnoci. V konečném řešení dohody nemají figurovat žádné „teroristické organizace“. Syrská vláda ani opozice prozatím nevyjádřily žádný komentář. Rusko podporující režim syrského prezidenta Bašára Asada a hlavní podporovatel protivládních povstalců, Turecko, minulý týden oznámilo, že jsou připraveni napomoci k ukončení války.

 

Nedělní leteckou katastrofu ruského letadla Tu-154 způsobily vztlakové klapky. Informace vycházejí z analýzy černé skříňky. O této skutečnosti informovala ruská média. Vztlakové klapky, které pomáhají letadlu stoupat, se neotvíraly synchronizovaně. Agentuře Interfax to řekl zdroj blízký vyšetřování. Prokremelský webový zpravodajský portál Life news informoval o tom, že piloti ztratili kontrolu nad řízením, když se letadlo dostalo do kritického úhlu. Zastaralé letadlo Tu-154 se zřítilo krátce po vzlétnutí z letiště v blízkosti města Soči. O život přišlo všech 92 cestujících včetně posádky. Letadlo přepravovalo pěvecko-taneční sbor Alexandrovců, který měl v Sýrii naplánované vystoupení pro ruskou armádu.

 

Uživatelé Facebooku v Bangkoku byly mylně informovaní o explozi, k níž mělo dojít v hlavním městě Thajska. Stalo se tak poté, co sociální síť aktivovala svoji bezpečnostní kontrolní funkci. Ta uživatelům Facebooku zobrazuje místo aktuálního nebezpečí spojeného například s výbuchem. Lidé poté mohou své blízké informovat o tom, že jsou v bezpečí. V tomto případě šlo o dezinformaci, jež se pojila k demonstrantům házejícím petardy. Facebook oznámil, že spoléhal na „důvěryhodnost třetí strany, která incident potvrdila“. Po sociální síti se ovšem začala šířit falešná informace. Stalo se tak krátce poté, co Facebook čelil kritice za šíření množících se zkreslených a dezinformačních zpráv. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Podporovatelé brexitu volají po dohodě o volném obchodu s EU Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Čína: Na Marsu budeme do konce roku 2020

  Tech ·

  Čína se snaží o svůj vlastní vesmírný závod. Tamní vesmírná agentura na úterní tiskové konferenci nastínila své cíle v oblasti poznávání vesmíru. Podle něj chce na odv…

 2. Rusko přiznalo státem podporovaný doping

  Společnost ·

  Rusko poprvé přiznalo, že v zemi existoval státem řízený dopingový program. V rozhovoru pro list The New York Times to uvedla výkonná ředitelka národní antidopingové a…

 3. Gazprom chce urovnat spor s Bruselem

  Byznys ·

  Plynárenský gigant Gazprom předložil Evropské komisi návrhy, pomocí nichž má v úmyslu urovnat spor pojící se k údajným monopolním praktikám firmy. Informovala o tom ru…

 4. Rusko letos vyvezlo zbraně za 336 miliard korun

  Byznys ·

  Vývoz zbraní uskutečněný divizí ruské státní exportní firmy Rosoboronexport za letošní rok zřejmě stoupne na 13 miliard dolarů (336,1 miliardy Kč) z loňských 12,7 mili…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.