BBC: Po bruselských atentátech zůstává kolem 60 lidí v kritickém stavu; trosky z letu MH370

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že po dvou úterních atentátech v Bruselu zůstává okolo 60 lidí podle belgické ministryně zdravotnictví stále v kritickém stavu. BBC si dále všímá toho, že dva kusy trosek z letadla nalezené v Mosambiku podle australského ministerstva dopravy téměř jistě patří zmizelému letounu Malajsijských aerolinek.

Po dvou úterních útocích v Bruselu zůstává mnoho lidí podle belgické ministryně zdravotnictví stále v kritickém stavu v nemocnici. Při útoku zemřelo přes třicet lidí. Dalších asi tři sta osob bylo zraněno. Kolem šedesáti z nich zůstává i nadále v kritickém stavu. Ve čtvrtek by se měli sejít ministři vnitra a spravedlnosti zemí Evropské unie k jednání o tom, jak na útoky reagovat. Podle neoficiálních zpráv se jeden z útočníků podílel i na podzimních útocích v Paříži.

 

Dva kusy trosek z letadla nalezené v Mosambiku podle australského ministerstva dopravy téměř jistě pocházejí ze zmizelého letounu Malajsijských aerolinek. Stroj na letu MH370 zmizel před dvěma lety s dvěma sty třiceti devíti lidmi na palubě. Podle ministerstva zjištění potvrzuje, že jsou rozsáhlé podmořské pátrací akce na jihu Indického oceánu prováděny ve správné oblasti.

 

Bezpečnostní složky v Súdánu využívají proti aktivistkám bojujícím za lidská práva sexuální násilí a další formy zneužívání. Podle zprávy mezinárodní nevládní organizace Human Rights Watch jsou ženy znásilňovány či je jim znásilněním vyhrožováno.

 

Podle kolumbijské vlády i povstalecké skupiny FARC po více než tříletých mírových rozhovorech stále zbývají zásadní neshody. Obě strany měly podle původního plánu do včerejšího dne podepsat mírovou dohodu. Jednání ale několik posledních měsíců váznou. Podle zástupce kolumbijské vlády není důvod ve spěchu podepsat špatnou smlouvu. Obě strany uvedly, že se budou snažit dosáhnout dohody do konce roku. V konfliktu, který se v zemi táhne od šedesátých let a do kterého je zapojeno několik dalších skupin, zemřelo přes dvě stě dvacet tisíc lidí a miliony dalších musely opustit své domovy.

 

Syrským vládním jednotkám se podle oficiálních zdrojů i aktivistů podařilo zatlačit bojovníky Islámského státu a postoupit až na hranice starobylého města Palmýra. Islámský stát převzal kontrolu nad Palmýrou loni v květnu. Následně zničil některé části města, které jsou na seznamu památek UNESCO.

 

Padesátiletý Číňan se přiznal k zapojení do útoku na počítačové sítě, kde se nacházejí citlivé údaje americké armády. Předpokládá se, že je členem skupiny, která se soustředí na údaje o bojových a dopravních letounech a zbraních. Podle amerického ministerstva spravedlnosti mu šlo o komerční prospěch. O zapojení čínských úřadů se ministerstvo nezmínilo. Muž byl zatčen v době, kdy pracoval v Kanadě.

 

V americké Kalifornii byl objeven další podzemní tunel na pašování drog z Mexika. Stovky metrů dlouhý tunel vede z mexické restaurace do domu ve Spojených státech amerických. V posledních letech policisté objevili desítky podobných tunelů.

 

Nový Zéland čeká na výsledky referenda o změně vlajky. Stávající vlajka odkazuje na dobu, kdy byla země britskou kolonií. Právě to bylo důvodem, proč někteří žádají její změnu. Podle odhadů se referenda zúčastnily téměř dva miliony lidí. To představuje více než šedesátiprocentní volební účast.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Po bruselských atentátech zůstává kolem 60 lidí v kritickém stavu; trosky z letu MH370 Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.