BBC: Příměří v Kolumbii ukončí padesátiletý ozbrojený konflikt; humanitární krize v Nigérii

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že Kolumbijská vláda a Revoluční ozbrojené síly Kolumbie - lidová armáda, známé pod zkratkou FARC, ve společném prohlášení oznámily, že se dohodly na oboustranném příměří i průběhu odzbrojování. BBC si dále všímá toho, že v Nigérii zemřelo hladem během posledního měsíce téměř dvě stě lidí prchajících před bojovníky  z radikální islamistické skupiny Boko Haram. 

Ve Spojeném království dnes proběhne referendum o setrvání v Evropské unii. Na voliče čeká jediná otázka, a to zda má země ve společenství setrvat, či z něj vystoupit. Referenda se může podle odhadů zúčastnit téměř čtyřicet šest a půl milionu lidí. To je rekordní počet v historii hlasování v zemi. Jedná se teprve o třetí celonárodní referendum. Předpokládá se, že výsledky budou známy v pátek dopoledne.
 
Členové americké Demokratické strany sedí na zemi v dolní komoře kongresu a snaží se vynutit si hlasování o přísnějších pravidlech držení zbraní. Tlak na zpřísnění pravidel se zvýšil po té, co útočník na Floridě zastřelil téměř padesát lidí v nočním klubu.
 
Kolumbijská vláda a Revoluční ozbrojené síly Kolumbie – lidová armáda, známé pod zkratkou FARC, ve společném prohlášení oznámily, že se dohodly na oboustranném příměří i průběhu odzbrojování. Podrobnosti dohody by měly být zveřejněny dnes. Příměří by mělo být podepsáno v červenci. Historická dohoda ukončí padesátiletý ozbrojený konflikt v zemi. Zemřelo při něm podle odhadů asi dvě stě dvacet tisíc lidí a téměř sedm milionů lidí muselo opustit své domovy.
 
V Nigérii zemřelo hladem za poslední měsíc téměř dvě stě lidí prchajících před bojovníky z povstalecké skupiny Boko Haram. Tvrdí to humanitární organizace Lékaři bez hranic. Organizace navštívila tábor, kde se ukrývá dvacet čtyři tisíc lidí. Upozorňuje na to, že zde probíhá vážná humanitární krize. Sedm let trvající vzpoura islamistické skupiny Boko Haram si vyžádala podle odhadů dvacet tisíc lidských životů. Více než dva miliony lidí musely opustit své domovy.
 
Podle odborníků vedl strach z viru zika v Latinské Americe k výraznému nárůstu počtu žen, které si přejí potrat. Podle odhadů se počet žádostí o potrat v Brazílii minimálně zdvojnásobil a v dalších zemích vzrostl o třetinu. Na velkém území Latinské Ameriky nejsou potraty legální, a ženy se tak obracejí na nelegální poskytovatele této služby. Předpokládá se, že virus zika může závažně ovlivnit vývoj mozku před narozením.
 
Nejvyšší soud v Brazílii přijal další obvinění z korupce proti Eduardovi Cunhovi. Ten stál v čele dolní komory parlamentu. Kvůli obvinění byl postaven mimo funkci. Vinu popírá. Cunha sehrál klíčovou úlohu v zahájení procesu proti prezidentce Dilmě Rousseffové.
 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Příměří v Kolumbii ukončí padesátiletý ozbrojený konflikt; humanitární krize v Nigérii Foto: TonyV3112 / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.