BBC: Půl miliardu lidí v Latinské Americe a Karibiku ohrožují nemoci přenášené komáry

Více než 500 milionů lidí v oblasti Latinské Ameriky a Karibiku je ohroženo nemocemi přenášenými komáry. Konkrétně jde o horečku dengue, horečku chikungunya a virus zika. Tuto problematiku rozebíralo v rámci speciálního summitu na Kubě 47 postižených zemí. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Více než 500 milionů lidí po celé Latinské Americe a Karibiku ohrožují nemoci přenášené komáry. Jde přitom o horečku dengue, horečku chikungunya a virus zika. Tyto nemoci ohrožují podle BBC až polovinu regionu. Varování bylo oznámeno na speciální summitu na Kubě. Jde o první setkání postižených zemí virem zika poté, co Světová zdravotnická organizace (WHO) v únoru oznámila stav pohotovosti. Zika nyní postihuje zemí 47 v regionu. 

Ředitelka Panamerické zdravotnické organizace (PAHO) Carrisa Etiennová řekla v rámci summitu, že vyšetřování a prevence jsou klíčová slova v boji proti viru zika. Epidemiologická situace ve Spojených státech je podle Etiennové mimořádně složitá vzhledem k vysoké přítomnosti komárů.

Virus zika byl poprvé objeven v roce 1947 na území Ugandy. Do širokého podvědomí veřejnosti se dostal ale až v roce 2015 v Brazílii. Na povrch se vynořily zprávy o neurologických poruchách u některých novorozenců. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Bojovníci Islámského státu (IS) vtrhli do vládních budov v okolí iráckého města Kirkúk. Irácká média informovala o tom, že sebevražední atentátníci zaútočili na policejní stanice a elektrárnu. Bezpečnostní síly ovšem útok dokázaly odrazit. Tisková agentura přidružená k IS prohlásila, že islamističtí bojovníci se dostali do radnice v Kirkúku a obsadili hotel v centru města. K útokům došlo ve chvíli, kdy se provládní jednotky snaží dobýt severní město Mosul, které je pod kontrolou IS.

 

Jihoafrická republika formálně zahájila proces, který má vypovědět zemi z Mezinárodního trestního soudu (ICC). Informaci o svém rozhodnutí oznámila Organizaci spojených národů (OSN). Podle Jihoafrické republiky se její závazky ve vztahu k mírovému řešení konfliktů občas neztotožňují s výkladem Mezinárodního trestního soudu. V loňském roce Jihoafrická republika odmítala zatknout súdánského prezidenta Umara Bašíra. Ten přitom čelil obvinění právě ze strany ICC kvůli genocidě a válečným zločinům. Jihoafrická republika podle BBC nepřistoupila na požadavky ICC ohledně zatýkacích rozkazů kvůli tomu, že by mohly vést ke změně režimu.

 

Rivalové v boji o hlavu státu Spojených států amerických Hillary Clintonová a Donald Trump se vzájemně špičkovali v rámci charitativní večeře. Oproti středeční vyostřené debatě katolické charitativní setkání v New Yorku mělo poklidný průběh. Donald Trump byl jednou vypískán kvůli tvrzení, že Clintonová nenávidí katolíky. Republikánský kandidát také řekl, že i navzdory vyhrocené kampani se k sobě oba rivalové dokáží chovat lidsky. Když Hillary přišla k řečnickému pultu, tak do něj totiž omylem vrazila, ale následně se mu spořádaně omluvila. Clintonová má podle BBC v současnosti náskok čtyř procentních bodů.

 

Lidskoprávní organizace žádají Barmu, aby zajistila podporu severní části státu Rakhine. Tuto oblast v blízkosti hranic s Bangladéšem uzavřely bezpečnostní síly. Na hranicích došlo totiž k útokům, které nepřežilo devět policistů. Organizace spojených národů uvádí, že v současnosti je omezen přístup k asi 50 tisícům lidí. Rakhine zažívá dlouhotrvající napětí mezi buddhisty a muslimskou menšinou Rohingů.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Půl miliardu lidí v Latinské Americe a Karibiku ohrožují nemoci přenášené komáry Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. D8 bude zprovozněna v termínu, ujišťuje Ťok

    Byznys ·

    Ministr dopravy Dan Ťok je na základě dosavadních informací přesvědčen, že se zbývající úsek dálnice D8 podaří navzdory problémům zprovoznit včas. Otevření je plánován…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.