BBC: Přijímací centra EU vytvoří pro uprchlíky 100 tisíc nových míst; 400 policistů pro Slovinsko

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že přijímací centra Evropské unie pro uprchlíky vytvoří 100 000 nových míst. Na mimořádné schůzce v Bruselu o tom rozhodli lídři unijních zemí zasažených migrací a zástupci tří neunijních zemí, kterých se migrační krize bezprostředně týká. BBC dále uvádí, že předseda Evropské komise Jean Claude Juncker oznámil, že Slovinsko obdrží pomoc v podobě 400 policistů. 

V přijímacích centrech Evropské unie pro uprchlíky bude vytvořeno dalších 100 000 míst. Shodli se na tom lídři unijních zemí zasažených migrací a zástupci tří neunijních zemí, kteří v noci jednali na mimořádné schůzce v Bruselu. Řecko na základě dohody do konce roku otevře přijímací centra, která budou schopna pojmout 30 000 uprchlíků. OSN pak zemi poskytne prostředky pro rozšíření kapacit o dalších 20 000 míst. Do Řecka každý den minulého týdne přicházelo přes 9 000 uprchlíků, což je nejvíce za letošní rok. Dalších 50 000 míst v přijímacích centrech bude vytvořeno v balkánských zemích. Podle předsedy Evropské komise Jeana Clauda Junckera též výrazně zasažené Slovinsko dostane do týdne pomoc ve podobě 400 policistů.

 

V Argentině se v listopadu bude konat druhé kolo prezidentských voleb. V prvním kole totiž ani jeden z kandidátů nezískal dostatečný počet hlasů. Ve volbách se střetli kandidát levicové vládní koalice Daniel Scioli, který má podporu končící prezidentky Cristiny Fernandézové Kirchnerové, a středopravicový starosta Buenos Aires Mauricio Macri. Druhé kolo se zřejmě bude konat 22. listopadu.

 

Opoziční konzervativní strana Právo a spravedlnost  přesvědčivě vyhrála nedělní volby v Polsku, když podle odhadů získala 39,1 procenta hlasů. Druhá vládní Občanská platforma dostala 23,4 procenta a její předsedkyně a premiérka Ewa Kopaczová už přiznala porážku. Pokud to potvrdí oficiální výsledky, strana Právo a Spravedlnost by ziskem 242 mandátů ze 460 v dolní komoře mohla poprvé od pádu komunismu vytvořit jednobarevnou většinovou vládu.

 

U kanadského Vancouveru se potopila výletní loď určená k pozorování velryb. Při nehodě zahynuli nejméně čtyři lidé z celkem 27 osob na palubě. Počet obětí nicméně nemusí být konečný, záchranáři na místě nehody stále zasahují. V místní nemocnici bylo hospitalizováno osm lidí. Příčina nehody se vyšetřuje, v době tragédie bylo na místě klidné a slunečné počasí.

 

Při nehodě vysokorychlostního trajektu směřujícího z Macaa do Hong Kongu bylo zraněno nejméně 124 lidí. Loď s asi 200 lidmi na palubě podle úřadů narazila do blíže nespecifikovaného předmětu ve vodě a začala se potápět. Někteří pasažéři čekali na záchranu až několik hodin. Mnoho lidí bylo hospitalizováno, pět z nich je v kritickém stavu.

 

Na Ukrajině se večer uzavřely volební místnosti, v nichž voliči rozhodovali o obsazení místních a obecních zastupitelstev a radnic velkých měst. Podle sdělení ústřední volební komise při hlasování k vážnějším systémovým problémům nedošlo s výjimkou zrušených voleb ve dvou městech na neklidném východě země. První celkové výsledky hlasování, z nichž by bylo možné usuzovat na rozložení politických sil, budou pravděpodobně k dispozici během dneška.

 

Guatemalské prezidentské volby vyhrál bývalý televizní komik Jimmy Morales, který ve druhém kole porazil bývalou první dámu Sandru Torresovou. Na tu mnozí nahlížejí jako na členku nepopulární elity země. Torresová přiznala porážku ještě před vyhlášením oficiálních výsledků. Volby se konaly měsíc po rezignaci a zadržení exprezidenta Otty Pereze Moliny, který byl obviněn z korupce.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Přijímací centra EU vytvoří pro uprchlíky 100 tisíc nových míst; 400 policistů pro Slovinsko Foto: Malcolm Chapman / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.