BBC: Peking nabízí obyvatelům finanční odměnu za udání zahraničních špiónů

Pekingská vláda nabízí finanční odměnu za poskytnutí informací o zahraničních špiónech. Obyvatelé hlavního čínského města si tímto způsobem mohou přivydělat až 72 tisíc dolarů (1,8 milionu korun). Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Pekingská vláda nabízí finanční odměny za poskytnuté informace o zahraničních špiónech. Obyvatelé čínského hlavního města si mohou díky tipům na špiony přivydělat až 72 tisíc dolarů (1,8 milionů korun).

Čínské orgány uvádějí, že by veřejnost měla pomáhat ve stavbě „velké železné zdi, která zamezí zlu a špehům“. Nové nařízení oznámilo bezpečnostní oddělení městské vlády v Pekingu. Obyvatelé města mohou informovat o špezích prostřednictvím speciální telefonní linky zavedené v loňském roce. Udání mohou rovněž odesílat poštou. 

Odměna za poskytnutí informací se pohybuje na částce v rozmezí od 10 tisíc (36 000 korun) do 500 000 juanů (1,8 milionů korun). Výše částky se odvíjí od toho, do jaké míry byl tip užitečný. Čínské orgány uvádějí, že čínské město Peking, které je srdcem správy a inovací, je „první volbou zahraničních špionážních agentur a dalších lidí, kteří se pokoušejí infiltrovat, podrývat, rozdělovat, ničit a krást“. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Rozhovorům sedmi nejvyspělejší zemí světa G7 v Itálii dominuje hledání jednotného přístupu ke konfliktu v Sýrii. Jednání následuje po chemickém útoku na povstalecké syrské město Chán Šajchún. Ministři zahraničí se zaměří na to, jakým způsobem vyvinout nátlak na Rusko tak, aby se distancovalo od syrského prezidenta Bašára Asada. Spojenci budou chtít rovněž zjistit od Spojených států jejich politiku ohledně Sýrie. Americký ministr zahraničí Rex Tillerson v neděli silně kritizoval Rusko. Podle jeho slov nedokázalo zabránit Sýrii v chemickém útoku, který si minulou středu ve městě Chán Šajchún vyžádal 89 obětí.

 

Italská policie zadržela bývalého guvernéra mexického státu Tamaulipas. Devětapadesátiletý Tomás Yarrington, který působil jako guvernér v letech 1995 až 2005, byl téměř pět let na útěku. Yarrington čelí obvinění z čerpání milionů dolarů z úplatku od drogových kartelů. Za úplatky poté přimhouřil oči nad nelegálními pašeráckými aktivitami.

 

Španělsko truchlí nad smrtí bývalé ministryně obrany Carme Chacónové. Tělo šestačtyřicetileté ženy bylo nalezeno v neděli u jejího domu. O situaci informoval policisty její soused. Úmrtí pravděpodobně způsobila vrozená srdeční vada. Chacónová se v roce 2008 stala vůbec první ženou, která se postavila do čela rezortu ministerstva obrany. Stala se symbolem obměny kultury od doby, co Španělsku vládla vojenská vláda. Chacónová figuruje na známé fotografii z roku 2008, kdy v sedmém měsíci těhotenství navštívila vojáky v Afghánistánu.

 

V indickém Kašmíru zemřelo důsledkem bodných zranění osm lidí. Stalo se tak poté, co se policie během tamních voleb střetla s demonstranty. Vůdci tamních separatistů vyzývají k bojkotu hlasování. Muslimská většina Kašmíru je v deset let trvajícím teritoriálním sporu mezi Indií a Pákistánem. Indie obviňuje Pákistán z podpory separatistických tlaků na území Kašmíru. Pákistán ovšem veškerá obvinění popírá.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Peking nabízí obyvatelům finanční odměnu za udání zahraničních špiónů Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA vyslaly ke Koreji svou letadlovou loď

    Společnost ·

    Útočná skupina amerického námořnictva tvořená letadlovou lodí a dalšími bojovými plavidly zamíří ke Korejskému poloostrovu. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters…

  2. Poslední povstalci v Evropě, ETA, složili zbraně

    Společnost ·

    Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) dnes předala francouzské policii přes „mírové prostředníky“, osobnosti z civilního okruhu společnosti, seznam ú…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.