BBC: Předsedkyně Demokratické strany rezignovala; v Kalifornii zuří rozsáhlé lesní požáry

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že v předvečer demokratického konventu oznámila rezignaci předsedkyně strany Debbie Wassermanová. Rezignace přišla po kontroverzím kvůli emailům naznačujícím, že vedení Demokratické strany stranilo během primárek Clintonové, navzdory slibu neutrality. BBC si dále všímá, že v Kalifornii zuří rozsáhlé lesní požáry, které ohrožují obyvatele na sever od Los Angeles.

  • Na hudební festival v německém Ansbachu zaútočil neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie. Sedmadvacetiletý muž, kterému nebyl umožněn vstup na akci, se odpálil u vchodu. Při explozi zahynul a zranil dalších 12 lidí. Podle policie jsou tři z nich ve vážném stavu. Z festivalu bylo evakuováno 2500 lidí. Podle bavorského ministra vnitra Joachima Herrmana útočník přišel do Německa před dvěma lety, azyl mu byl zamítnut před rokem. Vzhledem k situaci v Sýrii mu bylo dovoleno zůstat dočasně v Německu a v Ansbachu dostal k dispozici byt. Jde o třetí násilný útok v Bavorsku za poslední týden.

 

  • Předsedkyně americké Demokratické strany Debbie Wassermanová Schultzová v neděli oznámila své rozhodnutí rezignovat na svou funkci. Učinila tak v předvečer zahájení čtyřdenního sjezdu Demokratické strany ve Filadelfii, na němž demokraté nominují někdejší první dámu a bývalou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou svou oficiální kandidátkou na prezidentku Spojených států. Nedělní oznámení rezignace přišlo po sérii kontroverzí kvůli emailům, které naznačují, že se vedení Demokratické strany stranilo během primárek Clintonové v neprospěch exkandidáta Bernieho Sanderse.

 

  • V Kalifornii zuří rozsáhlé lesní požáry, které ohrožují obyvatele na sever od Los Angeles. Úřady evakuovaly 1500 domů poté, co živel sežehl na 16 budov. Požár zuří na rozloze 22 tisíc akrů. Situaci ztěžuje vítr, který rozdmýchává oheň a prach napříč městem.

 

  • Tisíce Turků se v neděli večer shromáždily na manifestaci v centru Istanbulu. Vyjádřili tak svou podporu demokracii, v mnoha případech ale také odmítavý postoj k výjimečnému stavu. Ten vyhlásil prezident  Erdogan po nedávném nezdařeném vojenském převratu. Manifestaci svolala hlavní opoziční Lidová republikánská strana a připojili se k ní i příznivci vládní Strany spravedlnosti a rozvoje. V zemi mezitím pokračují rozsáhlé personální čistky, jejichž cílem je zlikvidovat příznivce duchovního Fethulaha Gülena, který je podle Ankary osnovatelem puče z 15. července. Následné čistky se dotkly více než 50 000 vojáků, policistů, soudců, prokurátorů nebo učitelů, kteří byli buď zatčeni, propuštěni z práce či odvoláni z funkcí.

 

  • Mezinárodní olympijský výbor Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Oznámil, že rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá na federacích jednotlivých sportů. Výbor však nařídil ruské výpravě, že do Brazílie nesmí nominovat žádného sportovce, který v minulosti dostal trest za doping. Mezi další opatření patří také to, že všichni ruští reprezentanti v Riu budou podrobeni dodatečným mimosoutěžním kontrolám a sportovní svazy mají při rozhodování o účasti Rusů na hrách mimo jiné přihlížet jen k výsledkům antidopingových testů provedených mimo Rusko.  Rusku hrozilo vyloučení kvůli státem organizovanému dopingu, které potvrdilo vyšetřování nezávislé komise mezinárodní antidopingové agentury. 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad. 

 

BBC: Předsedkyně Demokratické strany rezignovala; v Kalifornii zuří rozsáhlé lesní požáry Foto: Twitter/@DWStweets

reklama

Další články

  1. Rusové nakonec na olympiádě v Riu chybět nebudou

    Společnost ·

    Mezinárodní olympijský výbor (MOV) Rusko z her v Riu de Janeiro kvůli rozsáhlé dopingové aféře nevyloučil. Rozhodnutí o účasti ruských sportovců na olympiádě ponechá n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.