BBC: Pařížský summit o změnách klimatu směřuje ke konci; principy mírového jednání v Sýrii

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje 11. prosince o tom, že by měl dnes skončit pařížský summit o změnách klimatu. BBC si dále všímá jednání v Saúdské Arábii, kde se syrská opozice a povstalci dohodli na principech mírových jednání s vládou. 

Dnes by měl končit pařížský summit o změnách klimatu. Delegáti se přes noc snažili dobrat k dohodě. Předpokládá se, že bude podepsána v pátek. Podle francouzského ministra zahraničí, který summitu předsedá, by se mělo skutečně podařit právně závazné dohody dosáhnout. O nové celosvětové úmluvě, která by stanovila dlouhodobou strategii přístupu ke klimatickým měnám, se začalo diskutovat v roce 2011.

 

Podle vysoko postaveného úředníka amerického ministerstva financí získalo hnutí Islámský stát téměř miliardu amerických dolarů z trezorů bank na územích, které ovládlo. Dalších nejméně pět set milionů získalo prodejem ropy.

 

Na jednání v Saúdské Arábii se syrská opozice a povstalci dohodli na principech mírových jednání s vládou. Chtějí v zemi zavést pluralistický režim, kde by byly zastoupeny všechny skupiny. Prezident Bašár al-Asad přitom nemůže setrvat ve funkci, a to ani v přechodném období. Spojené státy americké dohodu uvítaly. Nepokoje v Sýrii začaly v roce 2011 povstáním proti prezidentovi. Od té doby přišlo o život více než čtvrt milionu lidí. Jedenáct milionů lidí bylo nuceno opustit své domovy.

 

Organizace Amnesty International kritizuje koalici vedenou Saúdskou Arábii za to, že záměrně útočí na školy v Jemenu. Od zahájení operací v Jemenu letos v březnu podle organizace vyřadila z provozu na tisíc škol. Podle organizace tak porušuje mezinárodní humanitární právo a poškozuje budoucnost tamních dětí. Koalice získává zbraně kromě jiných i od Velké Británie a Spojených států amerických. Amnesty International obě země vyzvala, aby přestaly zbraně dodávat.

 

Demokratická kandidátka na post prezidenta Spojených států amerických, Hillary Clintonová, prohlásila o svém republikánském soupeři, Donaldu Trumpovi, že ho již považuje za nebezpečného, nikoli humorného. Prohlášení reaguje na Trumpův výrok, že by do Spojených států neměly být vpuštěni muslimové.

 

Mezi Severní a Jižní Koreou probíhají jednání na vysoké úrovni. Jedná se o další krok ve snaze zlepšit napjaté vztahy. Situace mezi oběma zeměmi se vyhrotila letos v srpnu, kdy došlo na hranicích k vojenským potyčkám. Země jsou formálně stále ve válce, protože Korejská válka v padesátých letech neskončila podpisem mírové dohody.

 

Čínský jüan se vůči americkému dolaru propadl na více než čtyřleté minimum. Reagoval na rozhodnutí čínské centrální banky o směnném kurzu. Růst čínské ekonomiky se zpomalil a centrální banka se ho snaží oslabováním měny znovu oživit.

 

Fotbalista z Hondurasu, Arnold Peralta, byl zastřelen ve svém rodném městě. Neznámý střelec na něj zaútočil na parkovišti nákupního střediska. Motiv útoku zůstává neznámý. Podle Organizace spojených národů má Honduras nejvyšší míru vražd na světě.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Pařížský summit o změnách klimatu směřuje ke konci; principy mírového jednání v Sýrii Foto: ČTK/AP/Kerry Constabile

reklama

Další články

  1. KLDR podle Kim Čong-una vyvinula vodíkovou bombu

    Společnost ·

    Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un v rámci dnešního projevu v Pchjongjangu naznačil, že KLDR vyvinula vodíkovou bombu. O částech jeho projevu zaměřeného na obranyschopno…

  2. Boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti

    Byznys ·

    Běžecké boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti, firma tak chce snížit náklady a urychlit dodávky zákazníkům na svých hlavních trzích. Firma včera oznámila, že na z…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.