reklama

BBC: Pak Kun-hje opět nepředstoupila před soud; záplavy na německém pobřeží Baltu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že ústavní soud v Jižní Koreji rozhoduje o sesazení prezidentky Pak Kun-hje. Ta se ovšem procesu opět nezúčastnila. BBC si dále všímá toho, že silná bouře ochromila německá města ležící podél pobřeží Baltského moře a způsobila nejhorší záplavy od roku 2006. 

Mohlo by vás zajímat

Soud v Jižní Koreji rozhoduje o sesazení prezidentky Pak Kun-hje. Ta čelí obvinění kvůli korupčnímu skandálu. Její poradkyně a přítelkyně Čche Son-sil měla zneužít vlivu na prezidentku a dopustit se tak korupce. Jihokorejská prezidentka čelí takzvanému impeachmentu a je obviněná z velezrady. Případ má na starosti devět soudců a o budoucnosti prezidentky musí rozhodnout do 180 dnů. K prvnímu stání s korejskou hlavou státu došlo v úterý. Soud byl ovšem kvůli její nepřítomnosti odročen a přesunut na čtvrtek. Prezidentčin advokát ovšem řekl, že Pak Kun-hje se neplánuje zúčastnit soudního procesu ani tento den. Právníkova slova se naplnila. Soud i navzdory tomu zahájil jednání bez prezidentky. Obě ženy se za své jednání omluvily. I přes to ovšem popírají, že by se dopustily protiprávního jednání.

 

Turecká policie zatkla několik osob ujgurského původu, které podezřívá z podílu na silvestrovském teroristickém útoku na noční klub. Útočník připravil v Istanbulu o život 39 lidí. Agentura Anadolu uvedla, že zadržení pocházejí z čínského regionu Sin-ťiang. Turecký vicepremiér Veysi Kaynak řekl, že podezřelý je pravděpodobně ujgurského původu a na útoku se podílel sám. Někdo mu ovšem před tím mohl pomoci. Turecká policie již zatkla desítky podezřelých lidí. Hlavní podezřelý je navzdory tomu stále na útěku. K odpovědnosti za útok se přihlásila džihádistická organizace Islámský stát. Teroristický útok měl být reakcí na zapojení Turecka v syrském konfliktu.

 

Z egyptského vězení byl propuštěn jeden z prominentních aktivistů Ahmed Maher. Tento muž patřil v roce 2011 mezi vůdce povstání, které stálo za svržením tehdejšího prezidenta Husního Mubaraka. K propuštění Mahera došlo ve středu poté, co si odpykal svůj vyměřený trest. Advokát propuštěného muže Anas Sayed uvedl, že jeho klient zůstane nadále pod dohledem soudu. K zatčení Mahera došlo v roce 2013, když se svým hnutím protestoval proti novému zákonu zakazujícímu veřejná shromáždění. V listopadu stejného roku byl společně s Ahmedem Doumou odsouzen za nedovolené protesty a napadení policistů ke třem letům vězení.

 

Silná bouře ochromila německá města ležící podél pobřeží Baltského moře. Běsnění přírody tak způsobilo v této oblasti nejhorší záplavy od roku 2006. Mnoho ulic a automobilů zaplavila velká voda, která s sebou přinesla i znatelné škody. Hladina moře v přístavu Wismar překonala přes noc běžnou hladinu o 1,83 metrů. Podle místních informací by měla hladina vody v nadcházejících hodinách kulminovat. Jedny z nejhorších záplav vůbec zažilo historické centrum Rostocku, Stralsundu nebo Usedomu.

 

V americkém městě Chicago došlo k zatčení čtyř lidí, kteří na Facebooku živě streamovali video, na němž týrali svázaného muže s roubíkem v ústech. Útočníci prohlašovali hanlivé výroky na adresu bílých lidí a nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa. Chicagská policie označila video za nechutné dokazování nenávisti.  Policisté rovněž uvedli, že na třicetiminutovém videu například útočníci odklepávají na oběť útoku cigaretový popel. V dalších nahraných videích je muž nucen pít ze záchodové mísy. Dezorientovanou oběť útoku nalezla policie na ulici. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Pak Kun-hje opět nepředstoupila před soud; záplavy na německém pobřeží Baltu Foto: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. BBC: Bojujte za Obamacare, vyzval Obama demokraty

    Společnost ·

    Prezident Spojených států amerických Barack Obama apeloval na demokraty, aby bránili jeho reformu zdravotnictví zvanou Obamacare. Tým nově zvoleného prezidenta Donalda…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.