BBC: Pak Kun-hje odmítá jít před soud; turecká policie zatkla 12 osob podezřelých z terorismu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že prezidentka Jižní Koreje Pak Kun-hje odmítá vypovídat před ústavním soudem. Ten byl z toho důvodu nucen odročit jednání na čtvrtek. Ani v tehdy však jihokorejská prezidentka neplánuje stanout před soudem. BBC si dále všímá toho, že turecká policie zatkla v rámci razie 12 osob, které jsou podezřelé ze silvestrovského teroristického útoku v nočním klubu Reina. 

Prezidentka Jižní Koreje Pak Kun-hje odmítla vypovídat před ústavním soudem. Ten měl přitom rozhodnout o její budoucnosti poté, co parlament souhlasil s jejím odvoláním. Soudci z toho důvodu byli nucení odročit jednání na čtvrtek. Právník jihokorejské prezidentský ovšem uvedl, že jeho klientka nemá v úmyslu přijít k soudu ani v odloženém termínu. Pak Kun-hje přišla o své pravomoci důsledkem korupčního skandálu týkajícího se prezidentčiny přítelkyně a důvěrnice Čche Sun-sil. Ta čelí rovněž obvinění z korupce a zneužití moci.

 

Američtí republikáni odhlasovali oslabení úřadu pro etiku v Kongresu. Ten přitom od roku 2008 vyšetřuje obvinění zákonodárců související s nevhodným chováním. Nová pravidla stanovují, že úřad pro etiku bude spadat pod kontrolu poslaneckého výboru pro etiku a přejmenuje se na úřad pro revizi stížností. Nový balíček rovněž obsahuje pravidlo, díky němuž může republikánské vedení potrestat poslance za okupování sněmovny, k čemuž došlo loni v červnu. Demokraté vyjádřili nesouhlasné reakce. Šéfka demokratů Nancy Pelosiová řekla, že změna pravidel může zničit úřad Kongresu pro etiku. Podle jejích slov tak republikánská strana zničí jediný nezávislý etický dohled nad jejich činností.

 

Turecká policie podnikla v Istanbulu razie v souvislosti se silvestrovským teroristickým útokem, v rámci něhož připravil atentátník o život 39 lidí. Stalo se tak v nočním klubu Reina, kde oslavovalo silvestrovský večer šest stovek lidí. Policisté během razií zatkli dvanáct podezřelých. Vicepremiér Nunas Kurtulmus uvedl, že orgány získaly otisky prstů a základní popis podezřelé osoby. K odpovědnosti za teroristický útok se přihlásila samozvaná skupina Islámský stát. Policie zveřejnila nové fotografie podezřelého, ale prozatím neodhalila jeho jméno.

  

Nově zvolený americký prezident Donald Trump odmítl tvrzení Severní Koreji, podle kterého se represivní režim blíží vývoji rakety. Ta by měla být přitom schopna zasáhnout území Spojených států. Ve svém Tweetu se Trump vysmíval prohlášení severokorejského vůdce Kim Čong-una, podle něhož se KLDR blíží v rámci sestrojení rakety konečné fázi. Trump rovněž kritizoval Čínu za to, že pomáhá jako spojenec Severní Koreji držet krok.

  

 

Zdroj: BBC

BBC: Pak Kun-hje odmítá jít před soud; turecká policie zatkla 12 osob podezřelých z terorismu Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje

reklama

Další články

  1. Patnáct nadějných startupů pro rok 2017

    Byznys ·

    Nový rok 2017 je tady a s ním je potřebné předpovědět, jaké startupy vezmou technologickou oblast útokem. Internetový magazín Business Insider oslovil experty na rizik…

  2. Ohlédnutí za světovými událostmi roku 2016

    Společnost ·

    První pracovní den roku 2017 je už skoro za námi, na malou chvilku ale ještě zavítáme do roku předešlého. Pamatujete ještě, co ve světě přinesl rok 2016? Měsíc po měsí…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.